Epski meč na travi Wimbledona: Đoković spasio dvije meč lopte i pobijedio Federera i kompletan stadion u Londonu (VIDEO)

15 Jula
02:41 2019

Srbijanski teniser Novak Đoković osvojio je titulu na trećem Grand Slamu sezone Wimbledonu i to zahvaljujući pobjedi protiv švicarskog igrača Rogera Federera u epskom duelu, bilo je 3:2 za prvog tenisera svijeta u jednom meču koji će se prepričavati još dugo godina generacijama iza nas.

U najdužem finalnom meču u historiji Wimbledona, koji je trajao pet sati, trijumf je odnio trenutno najbolji teniser svijeta iako je Federer imao dvije meč lopte na svoj servis koje nije iskoristio.

Iako je Federer imao gromoglasnu podršku budući da je gotovo cijeli stadion navijao za njega, Đoković je uspio pobijediti i njega i navijače i stići do pete titule na Wimbledonu, a 16. Grand Slam ukupno u karijeri. Ovo je bio njihov 48. međusobni meč i 26. trijumf srbijanskog tenisera.

Krenimo redom. Federer je u četvrtom gemu prvog seta propustio brejk loptu, a oba tenisera su do kraja prvog seta zadržali svoj servis, te se otišlo u tie break. Vodio je Đoković 3:1, a onda je uslijedila serija od četiri uzastopna poena Federera koji je poveo sa 5:3, no Đoković se nije predavao, te je osvojio prvi set u tie breaku rezultatom 7:5.

U drugom setu na terenu je postojao samo jedan igrač i to Švicarac Roger Federer koji je triput oduzeo servis svom današnjem rivalu i izjednačio rezultat na 1:1 u setovima.

Oba tenisera su u trećem setu držala svoj servis, a u desetom gemu Švicarac je imao brejk loptu koja je ujedno bila i set lopta, no nije je iskoristio, pa se otišlo u tie break. U 13. igri Đoković je bio superioran i poveo sa 2:1 protiv švicarskog igrača.

Četvrti set nam je donio još jedan brejk švicarskog igrača koji je u petom gemu ponovo oduzeo servis Đokoviću i poveo sa 3:2. U sedmom gemu je uspio još jednom napraviti brejk, no Đoković se nije predavao, pa je u sljedećem gemu iskoristio drugu brejk šansu i smanjio na 5:3. Potom je sigurno osvojio gem na svoj servis, no na Federerov servis nije imao odgovor, pa je Švicarac izjednačio na 2:2, te se otišlo u peti set.

Đoković je u četvrtom gemu petog seta propustio realizovati tri brejk lopte od čega dvije uzastopne, a u šestom gemu je ponovo imao 15:40 na servis Švicarca. Federer je spasio prvu brejk loptu, no drugu nije uspio, pa je Đoković poveo 4:2. Ipak, već u sljedećem gemu Federer je vratio brejk i smanjio na 4:3, a velika borba se vidjela i u nastavku meča da bi u 15. gemu Federer oduzeo servis Đokoviću i poveo sa 8:7. U sljedećem servis gemu Federer je imao dvije meč lopte, no Đoković je nakon toga vezao četiri uzastopna poena i vratio se u život u ovom meču.

Na sljedeću brejk šansu se čekalo do 23. gema kada je Đoković imao 40:0, no Federer je vezao četiri uzastopna poena i došao do brejk šanse koju nije iskoristio, a u istom gemu je imao još jednu brejk šansu, ali ni nju nije iskoristio, te se potom otišlo u tie break. Tu je Đoković ponovo bio bolji i treći put osvojio tie break u ovom meču, a samim tim i došao do pobjede protiv velikog rivala.

Novak Đoković (Srbija) (1) – Roger Federer (Švicarska) (2) (7:6 (5), 1:6, 7:6 (4), 4:6, 13:12 (3))