Drugi poraz, najbolja utakmica BiH : Zmajevi poklonili pobjedu Makedoncima

19 Januara
19:29 2015

steta3Rukometna reprezentacija BiH upisala je drugi poraz na SP u Kataru. Danas smo poraženi od Makedonije 29:25, iako su imali priliku slomiti Makedonce, ali smo loše odigrali sa dva igrača manje kod neriješenog rezultata. Šteta za današnji poraz. Imali smo 20-tak grešaka u napadu, što je previše za takmičenje kakvo je SP. Narednu utakmicu igramo protiv Tunisa.

Počelo je odbranom Benjamina Burića koja je početkom druge minute skinuo šut Kirila Lazarova. U napadu smo prestupili, a onda je Prce napravio sedmerac i dobio isključenje. Loptu je uzeo Kiril Lazarov i u trećoj minuti Makedonci vode sa 1:0. I drugom napadu smo prestupili, a Filip Mirkolovski to kažnjava za 2:0 u korist Makedonije.

Bezidejan napad naše reprezentacije, i nova izgubljena lopta, u petoj minuti nismo uputili nijedan šut prema golu Makedonije, a tada Makedonci preko Filipa Mirkulovskog idu na 3:0. Nakon što su nam Latvijci uzeli loptu, Burić bilježi svoju drugu odbranu, a Latvisjki suci nastavljaju sa svojim kriterijem pa nam uzimaju još jednu loptu, a Makedonija iz polukontre preko Nikola Markovskog dolazi do 4:0.

Marković je pozvao time out, a Karačić nakon toga sjajno pronalazi kapitena Toromanovića na crti, a ovaj postiže naš prvi gol za 4:1. Burić je upisao svoju treću odbranu, ali Vranješov šut u polukontri brani Ristovski. Da bi Mirkulovski u devetoj minuti postigao svoj treći gol za 5:1. U 10. minuti drugi sedmerac za Makedoniju, a loptu uzima ponovo Lazarov, no Burić sjajno brani.

Latvijci Gatelis i Mazeika ponovo nam otimaju loptu, a Makedonci preko Manaskova idu na 6:1. Nakon toga Jonovski dobija isključenje, a Dejan Malinović pogađa za 6:2. Ivo Karačić u 13. minuti pogađa za 6:3. U 15. minuti je 6:4, a gol potiže kapiten Muhamed Toromanović.Makedonci prave grešku u napadau, a Vražalić pogađa za 6:5, da bi to animiralo Obrvana da pozove time out, a nakon time outa šut Lazarova brani sjajni Benjamin Burić. Dejan Malinović je u 17. minuti izborio sedmerac, a loptu je uzeo iskusni Mirsad Terzić, ali Ristovski brani dva šuta našeg asa.

No Makedoncima u time trenucima na ruku nije išao sjajno raspoloženi Benjamin Burić. Vražalić je izborio sedmerac, a Dejan Malinović je siguran sa linije sedam metara. Lazarov postiže gola za Makedoniju, a Ivo Karačić nam donosi prvo vodstvo na meču, bilo je 7:6 u 20. minuti. Stoilov je vrlo brzo izjednačio na 7:7.
Ristovski je odbranio šut Prcea, a Vražalić je nepropisno zaustavio Stoilova te je zaradio isključenje, a Georegievski vodi Makedoniju na 8:7 u 22. minuti. Prce je izgubio loptu u napadu, a Dejan Manaskov pogađa za 9:7.

U 24. minuti Burić bilježi osmu odbranu, a Nikola Prce svojim golom smanjuje na 9:8. Naumče Mojsovski vodi Makedoniju na 10:8, a Borko Ristovski brani udarac Malinovića, koji je poslije toga presjekao kontru Makedonaca, ali je ona nažalost otiša u aut, i to je bio novi napad za Makedoniju.Makedonci su poveli sa 11:8, a Vražalić je zaradio svoje drugo isključenje. No Duško Čelica je bio ključni igrač u tom trenu, prvo je sjajno na crti pronašao Ovčinu za 11:9, da bi onda pogodio za 11:10, ali je Manaskov vrlo brzo vratio “+2”, bilo je 12:10 u 29. minuti., no loša odluka latvijskih sudaca i Makednoci idu na “+3”, bilo je 13:10.

Pet sekundi do kraja prvog poluvremena za 13:11 pogađa Faruk Vražalić, i to je bio rezultat prvog poluvremena.Drugi dio otvorili smo golom Nikole Prcea i to je bilo 13:12 u 31. minuti. U 33. minuti je 13:13 a svoj prvi gol postiže Senjamin Burić. U 36. minuti je 14:13 za Makedoniju, a pogodio je Dejan Manaskov nakon nekoliko grešaka na obje strane. No Makedonci ponovo griješe, a Vladimir Vranješ je donio izjednačenje, koje je kratko trajalo jer je Manaskov pogodio za 15:14.

Makedonci su promašili kontru, a Perić je izbacio pola odbrane Makedonije za 15:15, no Georgievski ponovo donosi vodstvo Makedonije. Bilo je 16:15 u 39. minuti. U 40. minuti Malinović je izborio sedmerac, a pravo osvježenje u našoj igri Josip Perić je uzeo loptui pogodio za 16:16.Mojsovski je sjajnim pogotkom u 41. minuti odveo Makedoniju na 17:16, a Josip Perić nastavlja sa sjajnom partijom i asistira Senjaminu Buriću za 17:17, no Makedonci su u sljedećem napadu izborili sedmerac , ali Nebojša Grahovac brani šut Vugrineca.

U našem napadu sjajni i odlični Perić ponovo pronalazi Burića za 18:17 u 44. minuti, ali Renato Vugrinec pogađa za 18:18. U napadu smo pogriješili, ali magični Burić brani šut Manaskova, a Markovski je prekinuo našu polukontru, ali je zaradio isključenje. Ristovski je sjajno odbranio šut Vražalića, ali Stoilov je dobio isključenje pa smo imali dva igrača više na terenu.

Nismo najbolje iskoristili dva igrača više, a kada se vratio jedan igrač Makedonije Pribak je pogodio za 19:18, a nakon što je Ristovski odbranio lagan šut Vražalića, Pribak ponovo pogađa za 20:18. No Perić nastavlja izigravati odbranu Makedonije, a ovaj put je ponovo pronašao Burića za 20:19 u 49. minuti.

Dejan Manaskov pogađa za 21:19, a šut Perića brani Ristovski. Burić zaustavlja Lazarova, ali u napadu nismo najbolji, pa su Makedonci devet minuta do kraja poveli sa 22:19. Toromanović je zatim zabio za 22:20, a sudije isključile jednog Makedonca, pa smo imali igrača više. To smo brzo iskoristili, pa je Malinović šest minuta prije kraja pogodio za 22:21. Uslijedilo je onda isključenje Prcea, a Lazarov je pogodio sa 7 metara. Potom Karačić griješi u napadu, a Vugrinec diže na 24:21. Tada je bilo jasno da ćemo doživjeti drugi poraz. U 58.minuti Malinović je pogodio, a odmah je uzvratio Georgievski uz isključenje.

Na kraju je rezultat glasio 29:25. Najbolji u našim redovima je bio Benjamin Burić sa 17 odbrana. Malinović i Senjamin Burić su zabili po četiri gola, Toromanović je pogodio tri puta.U pobjedničkom timu Manaskov je zabio šest, dok je Lazarov pogodio samo tri puta (sedmerci).