Dileme jednog svestenika u Americi: Nespojivost maca i kriza
Gregory Boyd je sveæenik u jednoj protestantskoj odnosno evangelistickoj crkvi u predgraðu St. Paula, u saveznoj državi Minnesota. Njegovu crkvu polazi oko 4 hiljade vjernika. U Boydovoj je crkvi nekoæ bilo i više vjernika. Oko petina ih je istupila iz ove crkve, nakon što je Gregory Boyd prije dvije godine zabranio da se u crkvi dijele propagandni materijali Republikanske stranke, u sklopu izborne kampanje za predsjednika države. Gregory Boyd je takoðer odbio za vrijeme službe izravno predstaviti lokalne politièke kandidate konzervativnog usmjerenja.
Svoj je stav ovaj sveæenik objasnio na temelju ustavnog naèela odvojenosti crkve i države, ali i Novog zavjeta. "Crkva i država ne mogu iæi zajedno, to je nemoguæe. Ne možete u ruci držati maè, a istovremeno nositi križ. Maè i križ su meðusobno nespojivi" – objašnjava Greg Boyd.
Prema ustavu Sjedinjenih Država, vlada ne može nametnuti ‘državnu vjeru’. Vjerski èelnici mogu slobodno govoriti o politièkim temama, no ako se odveæ umiješaju u politièki proces njihovoj crkvi prijeti gubljenje povoljnog poreznog statusa, na koji imaju pravo sve amerièke vjerske zajednice.
Meðu protestantima-evangelicima, kaže Greg Boyd postoje znatne razlike o tome koliko bi religija trebala biti angažirana u politici: "Tužno je kada vidite da se oèekuje da svi ‘kršæani’ moraju glasati za odreðenu politièku opciju. U crkvi se tada stvara vrlo negativna atmosfera, naše se uèenje kompromitira, a ljudi koji ne dijele naša uvjerenja se sve više otuðuju od naše crkve…"
No, veæina evangelika u Americi smatra da vjernici imaju pravo javno propagirati svoja stajališta, te glasati u skladu s njima – baš kao i svaki drugi graðanin. Pastor Rick Scarborough iz Teksasa kaže da država i vjera ne bi smjeli biti strogo odvojeni, kao što je sluèaj u suvremenoj Americi: "Osnivaèi naše nacije okrenuli bi se u grobu kada bi znali da se ustav danas tumaèi tako što se sveæenicima brani da govore o moralnim problemima našeg društva. Mislim da se ovdje radi o jasnom izboru izmeðu etièki ispravnog i etièki pogrešnog pristupa."
Nedavno provedena anketa pokazuje da danas sve manji broj Amerikanaca smatra da je Republikanska stranka ‘vjernicima naklonjenija od Demokratske stranke’ – što je bio sluèaj u prošlosti. Evangelièka protestantska zajednica, koja se sastoji od niza mahom konzervativnih denominacija, znaèajna je izborna baza republikanaca. No, u novije vrijeme neki su sveæenici iz ove zajednice poèeli propitivati je li dobro što su se njihove crkve odveæ ‘vezale’ uz jednu od politièkih opcija.
VOA/Kliker.info
Komentari