Derbi kola : U sjajnoj fudbalskoj predstavi Italija iznenadila Belgiju (VIDEO)

14 Juna
01:55 2016
Tale1Nogometna reprezentacija Italije savladala je selekciju Belgije s 2:0 u derbi susretu prvog kola E-grupe Evropskog prvenstva u Francuskoj.

Italijani, koji brane naslov viceprvaka s prošlog Eura, u prvom velikom derbiju u dosadašnjem dijelu prvenstva večeras su u Lyonu uspjeli savladati jednog od favorita za najviši plasman. Time su pokazali da se na njih mora računati, iako u Francusku nisu došli s najvišim ambicijama. Ujedno su nastavili tradiciju uspješnih nastupa protiv Belgije, koja čeka na pobjedu nad Italijom pune 34 godine.
Nogometaši Italije prikazali su tradicionalnu igru sa čvrstom odbranom i prevashodnim zadatkom da sačuvaju vlastitu mrežu. No, u prvom poluvremenu su u nekoliko navrata ozbiljno zaprijetili belgijskom golu, a iz jednog kontranapada u 32. minuti došli do vodstva.

Leonardo Bonucci je fantastičnim dubinskim pasom sa sredine terena sjajno uposlio Emanuelea Giaccherinija u šesnaestercu Belgije, a igrač Bologne je sa desetak metara preciznim udarcem matirao Courtoisa.

Italijani su nekoliko minuta kasnije propustili priliku da udvostruče prednost, kada je Pelle iz izgledne pozicije udarcem glavom promašio gol.

U drugom poluvremenu Belgijanci su u potpunosti preuzeli inicijativu i punih 45 minuta pokušavali doći do izjendačenja, dok su se Italijani opredijelili za odbranu svog gola.

Najbolju šansu za Belgiju imao je Romelo Lukaku u 53. minuti. Napadač Evertona izašao je sam pred Buffona i lob udarcem savladao golmana Juventusa, ali je lopta otišla nekoliko centimetara pored gola.

Selektor Mark Wilmots u posljednjih 20 minuta sve karte bacio je u napadu, uvodeći u igru Divocka Origija i Yannicka Ferreiru-Carrasca. Redali su se napadi Belgijanaca, ali su reprezentativci Italije uspjeli sačuvati mrežu.

U jeku napada Belgije Italijani su iz kontranapada prijetili Belgijancima, ali je Curtois u 85. minuti odbranio udarac Immobilea. Ipak, u sudijskoj nadoknadi golman Chelseaja bio je nemoćan kada je Graziano Pelle sa desetak metara volej udarcem zaresao mrežu i postavio konačan rezultat 2:0.

Italija je ovom pobjedom zaposjela vodeću poziciju na tabeli E-grupe s tri boda, ispred Švedske i Irske koje imaju po bod.

Sastavi:
Belgija: Courtois, Ciman (od 75. Ferreira-Carrasco), Vertonghen, Alderweireld, Vermaelen, De Bruyne, Hazard, Nainggolan (od 62. Mertens), Witsel, Fellaini, Lukaku. Selektor: Marc Wilmots.

Italija: Buffon, Chiellini, Bonucci, Barzagli, Darmian (od 59. De Sciglio), Candreva, De Rossi (od 78. Motta), Parolo, Giaccherini, Eder (od 75. Immobile), Pelle. Selektor: Antonio Conte.