Debakl Želje na Koševu : Maccabi i Medunjanin bolji od plave mašine

28 Jula
20:02 2011

Trećeplasirana ekipa iz proteklog izraelskog šampionata pokazala se kao prevelik zalogaj za aktuelnog prvaka BiH, Maccabi iz Tel Aviva na Koševu je sa 0:2 savladao Željezničara. Ipak, nije ni Željezničar bio bez šansi da susret riješi u svoju korist, pogotovo u prvom poluvremenu kada su se redale šanse, jedna za drugom, pred golom Haimova.Uvodni dio susreta protekao je u ispitivanju snaga, bez ikakvih šansi na obje strane. Prvu priliku na utakmici imali su fudbaleri „plavih“ u 8. minuti, ali je Smajić šutirao pored gola. Već u narednom napadu i fudbaleri Maccabija imali su svoju prvu šansu, ali udarac Dabbura odlazi visoko preko gola.
Narednu priliku igrači trenera Amara Osima imali su u 12. minuti iz slobodnog udarca, nakon što je fauliran Muamer Svraka. Šut Zajka Zebe prošao je pored lijeve stative Haimovog gola. U 14. minuti Željezničar je izveo svoj prvi korner, ali je Bogičević bio prekratak u skoku. Već u narednoj akciji golman gostiju je loše intervenisao na centaršut Sulejmana Smajića. Lopta koja mu je ispala išla je u gol, ali je čuvar mreže bio skoncentrisaniji i brži od Adilovića i stigao loptu prije nego li je ona prešla gol liniju. Par minuta kasnije bh. reprezentativac u redovima izraelskog tima, Haris Medunjanin, šutirao je iz velike daljine, ali je lopta otišla visoko preko gola Elvisa Karića.

Prvi žuti karton na meč vidjeli smo u 22. minuti. Nakon jednog grubog prekršaja nad Mirsadom Bešlijom zaradio ga je Rafi Dahan. Smajić je prekšajem u narednom napadu poravnao na 1:1 u žutim kartonima, da bi samo 30 sekundi kasnije Goran Marković joštro startovao na Harisa Medunjanina, a danski arbitar je držao svoj kriteriji i pokazao mu žuti karton. Iz odlične pozicije za šut, bh. veznjak pogodio je samo živi zid.Sjajnu priliku Željezničar je imao u 30. minuti. Bešlija je probio desnu stranu, uputio prizeman centaršut kroz peterac ali Adilović je bio prekratak. Narednih nekoliko minuta Željezničar je imao više od igre, dominirao je, a u 34. minuti Svraka je izborio novi slobodni udarac za „plave“, iskosa sa desne strane. Ipak Zebin centaršut završava u korneru. Kolosalnu priliku već u narednoj minuti propustio je Smajić, koji je glavom žutirao tik pored gola Izraelaca. U nastavku nakon oštrog starta nad Markovićem, „požutio“ je Ziv.Tri minuta pred kraj prvog poluvremena Zeba je ponovo probio desnu stranu, ali njegov centaršut je izbačen u korner. Plejmejker Željezničara je sjajno ubacio iz izborenog kornera, Savić loptu zahvata volejom, ali su igrači u žutim dresovima blokirali njegov udarac, za samo novo ubacivanje iz ugla.

Nizale su se šanse pred golom Maccabija. Novu veliku priliku tim sa Grbavice imao je preko Smajića, ali je ofanzivni veznjak loše šutirao glavom. Nakon gužve u šesnaestercu gotiju, u posljednjim trenucima prvog dijela igre, fudbaleri Željezničara su preko Adilovića imali ogromnu, moža i najbolju šansu u prvom poluvremenu, ali je njegov udarac otišao pored gola. Na samom početku drugih 45 minuta trener gostiju je napravio dvostruku izmjenu. Umjesto Dahana u igru je ušao Argentinac sa izraelskim pasošem Guillermo Israilevich, a Kehata je zamjenio je Colautti, koji je u svom prvom dodiru sa loptom postigao vodeći gol za Maccabi nakon što je odbrana Željezničara loše reagovala u petercu. Primljeni pogodak nije bacio u očaj fudbalere Željezničara, sjajna podrška sa tribina držala ih je u visokom ritmu sve dok Haris Medunjanin nije sjajnim potezom proigrao rezervistu Colauttija koji je sjanim lob-udarcem matirao Karića. Svoju prvu izmjenu Osim je napravio u 58. minuti meča. Igru je napustio kapiten Željezničara, Mirsad Bešlija, a umjesto njega na teren je ušao oporavljeni Vernes Selimović.

Desetak minuta kasnije, prisiljen povredom Logasija, Moderachay je napravio i posljednju izmjenu ubacivši u igru Albermana. Sa druge strane u istom trenutku je Višća zamjenio Adilovića, a Jamak Savića. Već u prvom kontaktu sa loptom, mladi reprezentativac BiH, je šutirao ali je lopta otišla pored gola.Fudbaleri Maccabija sjajnu su šansu imali preko tamnoputog Konatea, nakon što je Svraka izgubio loptu na sredini terena, ali je Karić odlično intervenisao. U 75. minuti Višća je sjajno promješao lijevu stranu Maccabijeve odbrane, jako šutirao, a nesigurni čuvar mreže gostiju njegov udarac je ukrotio tek iz drugog pokušaja.Da su „plavi“ deset minuta bili u totalnoj dekocentraciji pokazao je i sjajan dribling Dabbura. Sjajno je izbacio dvojicu igrača u plavim dresovima i kada je Karić bio savladan, napadač Maccabija šutirao je preko gola. U narednom napadu napadači „žutih“ ponovo su bili sami pred Karićem, ali je on bio na vrhuncu zadatka i sjajno odbranio u dva navrata. Na drugoj strani odlične šuteve su imale rezerve Selimović, a potom i Višća ali noćas dosta nesigurni golman Haimov je odbranio oba udarca. Do kraja susreta nije bilo nekih većih uzbuđenja a gosti su pametno čuvali rezultat, ne srljajući pretjerano prema naprijed.Utisak je da je Željezničar u prvom poluvremenu propustio priliku na koljena baciti jako moćnog protivnika, ali napadači Osimovog tima noćas nisu podesili nišanske sprave.

Željezničar – Maccabi Tel Aviv 0:2
Olimpijski stadion Koševo „Asim Ferhatović – Hase“. Gledalaca: 13.000. Sudija: Michael Lerjeus (Danska). Žuti kartoni: Smajić, Marković (Željezničar), Dahan, Ziv, Alberman (Maccabi). Strijelac: Colautti (46. i 56.)
ŽELJEZNIČAR: Karić, Marković, Kvesić, Savić (od 70. Jamak), Bogičević, Adilović (od 70. Višća), Zeba, Nyema, Bešlija (od 58. Selimović), Svraka, Smajić.
Trener: Amar Osim.