Čudesni Švicarac : Federeru 1000. pobjeda u karijeri i nova titula! (VIDEO)

12 Januara
03:26 2015

Federer1Roger Federer pobijedio je Milosa Raonica u finalu ATP turnira u Brisbaneu te tako stigao do jubilarne hiljedite pobjede na ATP nivou.Federer je svladao neugodnog Kanađanina crnogorskog porijekla u tri seta te osvojio 83. ATP titulu u karijeri, ali i ostvario 1000. pobjedu na ATP nivou, kojom je postao treći najbolji teniser u povijesti u toj kategoriji, iza Jimmyja Connorsa i Ivana Lendla.

Bila je to samo uvertira u ono što slijedi, a to je Australian Ope4n za sedam dana, gdje je Federer jedan od favorita za osvajanje Grand Slam titule. Ovo je samo jedan od rekorda koji je u vlasništvu Švajcarca rođenog 8. avgusta 1981. godine u Bazelu. Osim toga  Federer je osvojio najviše gren slem  turnira (16) pretekavši Pita Samprasa sa 14. Otvoreno prvenstvo Australije osvajao je četiri puta, Francuske jednom, Sjedinjenih Američkih Država pet i Vimbldon šest puta. Takođe je rekorder po broju gren slem finala – 23, a igrao je čak u deset uzastopnih.

Federer će ostati zapamćen i po 285 nedelja provedenih na prvom mjestu ATP listi, s stim da u ovom slučaju nije rekorder. To je sampras sa 286 sedmica. Igrao je na 277 ATP turnira, ima skor od 840:190, a jedina je živa osoba koja je do sada dobila čast da dobije specijalnu poštansku marku u Švajcarskoj. Pet puta je bio igrač godine u izboru Međunarodne teniske federacije (ITF),  četiri puta je bio sportista godine u izboru Laureus akademijei…  Jednostavno, dominacija kakvu je ponudio Roger Federer u posljednjih 15 godina je takva da je teško zamisliti veću u neko skorije vrijeme. (Kliker.info-SB)