Čuda se ipak događaju : Nevjerovatan preokret Liverpoola za finale Lige prvaka (VIDEO)

08 Maja
01:37 2019

Liverpool je na Anfieldu pobijedio Barcelonu 4:0 u uzvratu polufinala Lige prvaka nakon što je Barcelona u prvoj utakmici na Camp Nouu pobijedila 3:0. Strijelci za veličanstvenu pobjedu Redsa bili su Divock Origi u 7. i 79. te Georginio Wijnaldum u 54. i 56. minuti.

Liverpoolu nitko nije davao šanse: Ogroman zaostatak protiv Messija lovio je bez prvog napada

Redsi su desetkovani neigranjem dvije trećine napadačkog trozubca (Salah, Firmino) i hendikepirani ogromnim zaostatkom iz prvog meča, protivno svim prognozama i očekivanjima izborili finale Lige prvaka.

Bila je to čudesna, fantastična, nezaboravna utakmica na potpuno deliričnom Anfieldu, jedna od onih koje se pamte cijeli život. Za to su zaslužni strijelci, Liverpoolovi heroji iz debele sjene, koji ne bi ni igrali od početka da nije ozlijeđen Firmino (Origi), niti bi ušli na poluvremenu da nije ozlijeđen Robertson (Wijnaldum), ali najviše golman Alisson Becker.

Nezaboravni delirij na terenu i tribinama Anfielda

Ne bi sada cijeli nogometni svijet pisao ode Liverpoolovom rezervnom napadu i rezervnom veznjaku niti uspoređivao ovaj trijumf s onim istanbulskim, da brazilski vratar nije pet puta obranio velike prilike Barcelone, kojoj je trebao samo jedan gol.

Utakmica je krenula visokim tempom i visokim pritiskom Liverpoola. Toliko visokim da su njegovi igrači žestoko stiskali već od Ter Stegena. Takav pritisak Liverpoolu se isplatio već u 7. minuti.  Albe je očajno zahvatio loptu glavom i tako je predao protivniku u opasnoj zoni. Njegov kiks koristi Mane i dodaje Hendersonu, čiji šut brani Ter Stegen. Ali na odbijenu loptu natrčava Origi i zabija je u mrežu. Anfield podrhtava od delirija, a Liverpool ima start iz snova – gol kojim je rano smanjio trećinu velikog zaostatka. Gol pogledajte ovdje

Alisson u zemlji čudesa

I tada kreće utakmica života Alissona Beckera. U 14. minuti Alba u kontri poslužuje Messija, koji puca na gol, ali Alisson spašava siguran zgoditak. Četiri minute kasnije Coutinho s lijeva puca, ali Alisson opet spašava Liverpool, nakon čega Messi s 18 metara puca, a lopta odlazi uz lijevu vratnicu gola Redsa. U sudačkoj nadoknadi prvog dijela korner za Liverpool izrodio je priliku za Barcelonu, točnije za njenu još jednu vratolomno brzu kontru u kojoj Messi sjajno proigrava Albu. On ulazi sam prema Alissonu, puca, ali golman još jednom spašava Redse. Kada spominjemo Albu, bitno je podsjetiti na još jednu situaciju u kojoj je teško pogriješio. Busquets sjajno proigrava Albu i on kreće sam prema golu. Ali umjesto da puca iz odlične pozicije traži Messija, ispred kojeg spašava Van Dijk.

Jordi Alba, tragičar Barcelone

Tempo utakmice u prvom poluvremenu bio je je nevjerojatan. Igralo se brzo s naizmjeničim furioznim napadima, koji nisu prestajali od samog početka meča, pa do četvrte minute sudačke nadoknade prvog dijela. Origi i Mane bili su sjajni kod Liverpoola, dok je kod Barcelone, ali i na terenu općenito, u prvom dijelu bio glavni Jordi Alba. Ali on je na poluvremenu istovremeno bio njen najbolji igrač i tragičar, dok je raspletom na kraju preuzeo samo potonju ulogu. Svaki napad gostiju išao je preko njega. Međutim, Alba je u prvom dijelu propustio dvije velike prilike, a Liverpool je gol nade zabio nakon njegovog dodavanja glavom.

Gledali smo reprizu s Camp Noua, ali sa zamijenjenim ulogama

Na polovici poluvremena u prijenosu su smo napisali: “Jedna momčad ima inicijativu i velike prilike, ali ih promašuje ili ih skida sjajni suparnički golman, čija ekipa zabija. Na koju vas utakmicu to podsjeća?” Jer gledali smo reprizu utakmice s Camp Noua, ali sada sa zamijenjenim ulogama: Barcelona nije zabila iz niza velikih prilika i gubila, dok je Liverpool imao vodstvo prije svega zahvaljujući izvrsnom Alissonu na vratima.

Do kraja će to vodstvo pretočiti u jedan od najvećih trijumfa u povijesti, također zaslugom svog golmana, koji je u drugom poluvremenu nastavio gdje je stao u prvom. Messi je u 51. minuti proigrao Suareza, koji puca, ali Liverpoolov vratar skida i ovaj opasan šut jer večeras je igrao utakmicu života .

Najbolja zamjena u povijesti Lige prvaka

Isto je napravila i najbolja zamjena u povijesti Lige prvaka. Na poluvremenu je kod Liverpoola ozlijeđenog lijevog bočnog Robertsona zamijenio Georginio Wijnaldum. To je značilo Milnerov odlazak na bok, te da će Wijnaldum u sredini odmah po ulasku pomesti Rakitića i Vidala i odmah zatim za dvije minute zabiti dva gola.

U 54. minuti Alexander-Arnold probio se po krilu pokraj Rakitića i Albe, poslao oštar prizeman ubačaj na desetak metara, a tamo nalijeće Wijnaldum i zakucava kroz Ter Stegena. Gol pogledajte ovdje. Dvije minute kasnije Shaqiri je centrirao s lijeve strane a Wijnaldum visoko skače i zakucava loptu glavom. Liverpoolova super zamjena poništila je ogromnu prednost Barcelone. Gol pogledajte ovdje

Alisson je zatim još jednom spasio Liverpool. U 67. minuti Messi ulazi u kazneni prostor s desne strane, s desetak metara tuče snažno i prizemno u bliži kut, ali Alisson brani nogama.

Grogirani Liverpool je nokautirao Barcelonu

I onda deset minuta prije kraja nokaut. Nevjerojatna nonšalancija igrača Barcelone, koji su samo stajali i gledali dok je Alexander-Arnold izvodio korner, a Origi s peterca nesmetano zakucava u mrežu primjereno je kažnjena – ostankom bez finala Lige prvaka, u kojem su naprosto morali biti.

Umjesto Barcelone, tamo je otišao Liverpool, koji je naizgled nenadoknadivi manjak protiv Messija izbrisao bez dvije trećine prvog napada i od poluvremena bez lijevog bočnog.

Ali sa srcem i mudima ostavljenima na terenu.