Bjelorusija kapitulirala u Minsku:Zmajevi neuhvatljivo lete ka Poljskoj i Ukrajini (VIDEO)

02 Septembra
19:42 2011

Nogometna reprezentacija BiH večeras je u Minsku ostvarila najvažniju pobjedu kvalifikacija. Zmajevi su sa pola snage savladali Bjelorusiju sa 2:0, a sve je odlućeno u prvom poluvremenu. S ova tri boda, bh. nogometaši su sada došli na diobu prvog mjesta sa Francuskom sa 13 bodova, s tim da Francuzi u  Albaniji. Najvažnije je da smo preskočili Bjeloruse, koji ujedno imaju meč više. Nalazimo se na milimiter našeg cilja, a to je Poljska i Ukrajina. Sve miriše da bi zadnje kolo u Parizu protiv Francuza odlučivali o prvom mjestu, ali prvo treba tuči Bjeloruse u Zenici gdje pravo nastupa zbog kartona neće imati Spahić i Maletić.Početak je pripao BiH. U samo dvije minute (6, 7) Edin Džeko se našao dva puta pred golom Bjelorusa, prvi put je pucao tik pored gola, a drugi put nije najbolje zakačio loptu. U 14. minuti bila je opasnost pred našim golom, ali na sreću po nas sve je brzo otklonjeno.

I onda 21. minuta i penal za Zmajeve. Džeko je bio u akciji, a nespretni Zhavnerchik igra rukom, a Kasai pokazuje na kreč. Siguran egzekutor bio je Salihović. Samo tri minuta kasnije Bjelorusi su na koljenima. Nakon kornera Pjanića, lopta je došla do Medunjanina koji sjajno reagira i sa 17 metara pogađa desni ugao domaćina za veliko vodstvo od 2:0.Početak i sredina drugo dijela protekla je uglavnom igrom na sredini terena. Nije bilo nekih većih šansi, a ono što se dešavalo ispred našeg gola, naša sjajna odbrana je bez većih problema otklanjala. Naši su rutinski igrali i čuvali stečenu prednost, a domaći su pokušavali dalekometnim udarcima, bez opasnosti po Hasagića. U 71. minuti Salihović je pokušao da predribla Zhevnova, ali je golman domaćih bio uspješniji. U finišu susreta domaći su imali nešto više od igre, a najbolju priliku imali su naši fudbaleri.U 84. minuti u velikoj šansi se našao Pjanić, nakon što ga je sjajno uposlio Medunjanina, ali udarac nove akvizicije Rome golman domaćih odbranio. Do kraja nije bilo promjena i ostalo je velikih 2:0 za BiH.

Bjelorusija – BiH 0:2
Stadion u Minsku. Gledalaca: 15.000. Sudija: Viktor Kasai. Strijelci: 0:1 Salihović (21), 0:2 Medunjanin (24). Žuti kartoni: Spahić, Pjanić, Maletić, Papac(BiH).

Bjelorusija: Yuri Zhevnov, Aleksandr Kulchiy, Aleksandr Martynovich, Timofei Kalachev, Vitali Trubilo, Sergei Kornilenko (od 64. Voronkov), Maksim Zhavnerchik (od 63. Sitko), Anton Putilo, Sergei Kislyak, Dmitri Verkhovtsov, Igor Shitov

BiH: Hasagić, Lulić, Pandža, Spahić, Papac, Rahimić, Zahirović, Salihović (od 72. Maletić), Pjanić, Medunjanin (od 88. Muslimović), Džeko (od 70. Misimović)