BiH : Kipar : 2 : 0 Džeko pogodio dva puta i došao do 49. pogotka u reprezentativnom dresu (Video)

10 Oktobra
23:09 2016

EdinDz33Bh. reprezentacija je večeras u Zenici u meču trećeg kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo savladala Kipar s 2:0.Nakon teškog poraza od Belgije u Briselu, našu selekciju očekivao je uslovno rečeno lakši posao.

Međutim, Kipar se pokazao kao veoma tvrd i težak rival.  Pred samu utakmicu počela je da pada jaka kiša, pa je teren bio u dosta lošem stanju i na neki način to je bio jedan od uzroka loše igre na Bilinom polju.

Selektor Mehmed Baždarević napravio je nekoliko promjena u odnosu na meč protiv Belgije, pa je od prve minute šansu dao Đuriću, Vranješu, Višći i Šunjiću, dok su na klupi ostali Ibišević, Zukanović, Jajalo i Bičakčić. Iako su prvi napadi obećavali, prvih 45 minuta nismo uspjeli da postignemo gol. Počelo je šansom Pjanića u petoj minuti, ali je on s 11 metara šutirao pored gola.

U 11. minuti Pjanić ubacio, a Đurić je glavom pucao ravno u golmana gostiju. Panayi, golman Kipara, zaustavlja s lakoćom i Džekin pokušaj glavom u 15. minuti, a u 22. minuti brani dobar pokušaj Višće iskosa s desne strane. Đurić u narednih nekoliko minuta tri puta pokušava glavom, no sve to bezopasno je po kiparski gol. U 36. minuti Džeko pogađa samo vanjski dio mreže, da bi u 39. minuti Begović morao spašavati naš gol nakon udarac Christofija.

Očekivano smo u drugo poluvrijeme krenuli još ofanzivnije, a u 48. minuti Džeko je pucao preko gola. U 53. minuti Višća stiže jednu loptu na desnoj strani, ubacuje u peterac, Džeko je prebacio glavom golmana Panayia, ali lopta odlazi u gol-aut. Ubrzo nakon toga vrhunska lopta Pjanića za Džeku, koji je imao otvorenu situaciju, a glavom očajno šutira, pa lopta odlazi iznad gola.

Stopostotna šansa u 58. minuti nakon još jedne Pjanićeve majstorije, ali Džeko ne koristi situaciju jedan na jedan, pošto je Panayi bio na visini zadatka. U 65. minuti rezervista Hajrović šutira, golman Panayi brani, a onda pola metra od gola ispred Đurića jedan od kiparskih defanzivaca izbacuje u korner.

I konačno smo u 70. minuti slomili otpor Kiprana. Kiprani griješe, Pjanić dodaje do Džeke, koji postiže novi pogodak u dresu bh. reprezentacije. Nedugo nakon toga nova velika šansa za Džeku, ali je loše odreagovao nakon ubačaja Hajrovića. Iako je izašao sam na golman Kiprana, napadač Rome želio ga je proći, pa je propala šansa.

Džeko se ipak iskupio u 81. minuti, kada je na sjajan ubačaj Pjanića glavom pogodio za konačnih 2:0. Nismo igrali kako znamo i kako trebamo da igramo, ali naš najbolji strijelac nam je donio vrijedna tri boda pred nastavak kvalifikacija i to je zasad najbitnije. Ipak, obzirom na sve propuštene šanse, Kiprani su dobro i prošli.

BiH – Kipar 2:0 (Džeko 70, 81) BiH: Begović, Spahić, Kolašinac, Vranješ, Medunjanin, Pjanić, Džeko, Šunjić, Lulić, Đurić, Višća.

Kipar: Panayi, Junior, Demetriou, Sotiriou, Chrstofi, Alexandrou, Laban, Artymatas, Laifis, Kastanos, Makris.

Do kraja susreta smo mogli stići i do trećeg gola, ali i ovo je odličan rezultat za našu reprezentaciju pred nastavak kvalifikacija.