Bez iznenađenja : Barcelona osigurala mjesto na Wembleyu

03 Maja
20:12 2011

Barcelona je remizirala sa Real Madridom na svom Nou Campu rezultatom 1:1, ali s obzirom na pobjedu na Santiago Bernabeu u prvom susretu, Katalonci su izborili finale na Wembleyu.Real je od prvog sudijskog zvižduka krenuo sa presingom po cijelom terenu, nadajući se da bi to odmah u uvodnim minutama moglo uroditi plodom i eventualnim golom, koji bi utakmicu u tom slučaju učinio izuzetno zanimljivom.Međutim, gosti iz prijestolnice Madrida nisu mogli dugo držati takav ritam igre. Već nakon desetak minuta Barcelona se oslobodila pritiska i počela lagano seliti igru na Realovu polovinu terena. Prvu ozbiljniju priliku na utakmici imao je Sergio Busquets, koji je na ubačaj Xavija iz kornera sa samo desetak metara šutirao direktno u Ikera Casillasa. Nakon toga, do isteka prvog dijela igre, na terenu je egzistirala samo jedna ekipa – Barcelona.Već u 32. minuti Barca je stvorila novu priliku. David Villa je uposlio Lionela Messija, koji je potom prešao kompletnu Realovu odbranu, ali ne i Casillasa, koji ponovo spašava svoju ekipu. Već u narednom napadu Messi se ponovo našao u prilici, ali ovog puta šutira pored gola.

Pritisak Barcelone se nastavio i u 34. minuti nakon što je loptu na sredini terena izgubio Diarra, krenula je munjevita kontra domaćina, koju je pokušao završiti Villa, ali je Casillas ponovo prošao kao pobjednik. Golman Reala i vjerovatno najbolji golman na svijetu ponovo je spasio Real i u 36. minuti, nakon sjajnog šuta najboljeg fudbalera svijeta Lea Messija.Već u prvoj minuti drugog poluvremena Realu je poništen gol. Naime, Ronaldo je uposlio Gonzala Higuaina koji je pogodio mrežu domaćih, ali je belgijski sudija Franck de Bleckerre prije toga svirao prekršaj Ronalda nad Javierom Mascheranom.Barcelona je povela u 54. minuti. Čarobni Andres Iniesta je sjajno gurnuo loptu u prostor za mladog Pedra Rodrigueza, a "sveti" Iker ovog puta je bio nemoćan na golu Reala.Ipak, Katalonci su vodili samo 11 minuta. Prvo je sjajni Angel di Maria slomio Mascherana i potom pogodio stativu, da bi potom na odbijenu loptu natrčao Marcelo i jednostavno probio Valdesa za izjednačenje.Do kraja susreta tempo igre je drastično opao, jer je valjda svima bilo jasno da je Barcelona putnik za Wembley, dok će izabranici trenera Josea Mourinha, koji je večerašnji susret gledao iz hotelske sobe, svoju priliku u Ligi prvaka morati čekati do naredne godine. (Kliker.info-SportSport)