Bavarci na krovu Evrope : U sjajnom finalu Bayern za nijansu bolji od Borussije

26 Maja
02:30 2013
Večeras je na čuvenom Wembleyu odigrano finale Lige prvaka. U zaista sjajnoj atmosferi pred prepunim stadionom u njemačkom finalu sastali su se Borussija Dortmund i Bayern Munchen. U utakmici dostojnoj finala koja je opravdala sva očekivanja ljubitelja fudbala slavili su igrači Bayerna rezultatom 2:1, golovima Mandžukića i Robbena.Susret je počeo terenskom incijativom igrača Borussije Dortmund koji su izgledali nadmoćnije na terenu u odnosu na protivnika. Nakon nekoliko poluprilika prvu pravu šasnu  u 14. minuta imao je Lewandowski koji sjajno šutira sa 30-tak metara, ali je Neuer odlično odbranio i izbacio loptu u korner. Odmah nakon kornera, Kuba odlično šutira Neuer opet sjajno brani i šalje loptu u novi korner. Borussija je dominirala utakmicom, a novu priliku imao je Reus, koji je sa nekih 25 metara između trojice igrača Bayerna primio loptu i šutirao ali je večeras sjajni golman Neuer loptu izbacio u novi korner za Milionere.U 22. minuti nova sjajna akcija tima iz Dortmunda. Nakon greške Dantea šutira Bender, a Neuer koji je večeras bio na mukama opet je odbranio. Nakon ove prilike igrači Bayerna kao da su se malo razbudili

Prvu priliku Bayern je imao u 25. minuti. Sjajno je glavom šutirao hrvatski reprezentativac Mario Mandžukić ali je golman Borssije Dortmund krajnjim naporom izbacio loptu u korner. Nakon kornera pokušao je i Javi Martinez ali promjene rezultata nije bilo.U 30. najbolja prilika za Bayern u dotadašnjem dijelu susreta. Robben je izašao sam ispred golmana Borussije i šutirao ali je Weidenfeller sjajno odbranio i spriječio Bavarce da dođu do vodstva. Nakon ove prilike Bayerna , ekipa Borussije je ponovo preuzela terensku incijativu.Lewandowski se sjajno oslobodio svog čuvara u 35. minuti i izšao oči u oči sa Manuelom Neuerom ali je večeras zaista fascinantni golman Bavarce ostavio u igri i sačuvao svoju mrežu. Samo dvije minute nakon toga šansa za Bayern. Robben se našao na nekih pet metara od gola Boruusije ali umjesto da šutira on je driblao i Suboić je loptu izbacio u korner. Nakon kornera Muller je šutirao glavom ali je lopta za malo otišla pored gola.Ponovo je Robben imao sjajnu šansu za Bayern. U 43. minuti duga lopta Dantea dolazi do Robbena koji se odlično oslobodio Hummelsa i šutirao ali je umjesto gola pogodio golmana Borussije Romana Weidenfellera u glavu. Do kraja prvog poluvremena rezultat se nije mijenjao i na odmor se otišlo sa početnim rezultatom. Prvo poluvrijeme je bilo sjajno i uzbudljivo i samo su nedostajali golovi.

Drugo poluvrijeme nije imalo ni približan tempo kao u prvom. Vjerovatno su i jedni i drugi pomalo počeli da brane svoj gol i da ne napadaju previše, tako da u prvih deset minuta drugog dijela nismo vidjeli apsolutno ništa. Prva prilika u drugom poluvremenu desila se pred golom Borussije Dortmund. U gužvi poslije kornera najbolje se snašao Javi Martinez ali nije bio precizan.I onda u 58. minuti Bayern dolazi u vodstvo. Sjajno je Ribery izbacio tri igrača Borussije Dortmund iz igre. Dodao loptu do Robena, koji pronalazi usamljenog Mandžukića na samo tri metra od gola Dortmunda, a hrvatski reprezentativac je rutinski pospremio loptu u mrežu za 1:0. Samo osam minuta kasnije izjednačenje rezultata. Dante je u šesnaestercu udario Reusa a Rizzoli je opravdano pokazao na bijelu tačku. Siguran izvođač je bio Ilkay Gundogan za 1:1.Bavarci su zamalo ponovo poveli nakon što je Müller zaobišao golmana i poslao loptu u praznu mrežu. No Subotić je čudesnom reakcijom skinuo loptu sa linije spred Robbena. Bila je ovo zaista nevjerovatna intervencija reprezentativca Srbije koji je tako ostavio svoju ekipu u igri. U 75. minuti sjajan udarac Alabe ali je Weidenfeller loptu izbacio u korner. Tri minute prije kraja susreta sjajna akcija igrača Bayerna. Lopta je došla do Schweinsteiger koji sjajno šutira sa 19. metara ali Weidenfeller brani.I onda u 89. minuti Arjen Robben pogađa za konačnih 2:1, na sjajnu asistenciju Riberya. Ovo je peta titula u historiji za Bavarce.

Borussia Dortmund – Bayern Munchen 1:2
Stadion: Wembley. Sudija: Nicola Rizzola. Strijelci: 0:1 Mandžukić (60.), 1:1 Gündogan (68.), 1:2 Robben (89.). Žuti kartoni Dante, Ribery (Bayern), Großkreutz (Borussia).
BORUSSIA: Weidenfeller, Piszczek, Subotić, Hummels, Schmelzer, Bender (od 90.+2 Sahin),, Gündogan, Blaszczykowski (od 90.+2 Scheiber), Reus, Großkreutz, Lewandowski. Trener: Jurgen Klopp.
BAYERN: Neuer, Lahm, Boateng, Dante, Alaba, Javi Martinez, Schweinsteiger, Robben, T. Müller, Ribery (od 90. Gustavo), Mandžukić ((od 90.+4 Gomez),. Trener: Jupp Heycknes. *(Kliker.info-SCSport)