Australian Open: Osaki titula i prvo mjesto na svijetu

26 Januara
16:48 2019
epa07321798 Naomi Osaka of Japan speaks to the media after winning the women's singles final against Petra Kvitova of the Czech Republic at the Australian Open Grand Slam tennis tournament in Melbourne, Australia, 26 January 2019. EPA-EFE/LUKAS COCH EDITORIAL USE ONLY AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Japanska 21-godišnja teniserka Naomi Osaka osvojila je svoj drugi Grand Slam naslov i popela se na vrh pojedinačne WTA ljestvice, nakon što je u subotnjem finalu Australian Opena svladala 28-godišnju Čehinju Petru Kvitovu sa 7:6 (2), 5:7, 6:4 za dva sata i 27 minuta igre, propustivši pritom tri meč-lopte kod vodstva 5:3 u drugom setu.

Japanki je nakon prošlogodišnjeg trijumfa na US Openu, u kojem je svladala Serenu Williams, ovo bilo drugo finale na Grand Slam turniru i druga pobjeda.

U izjednačenom prvom setu Osaka je kod 6:5 propustila dvije set-lopte, ali je to ispravila odlično odigranim ‘tie-breakom’. Kvitova je u drugom setu povela sa 2:0, ali je Osaka nanizala četiri gema te kod 5:3 na servis Čehinje izborila tri povezane meč-lopte. No, Kvitova se preciznim udarcima i snažnim servisima izvukla iz te situacije te potpunim preokretom izborila odlučujući set osvojivši drugu dionicu sa 7:5.

Treći naslov u karijeri

Uoči odlučujućeg seta, vidno uznemirena Japanka otišla je s terena kako bi se smirila i pronašla koncentraciju za nastavak meča. To joj se isplatilo, jer je ‘breakom’ u trećem gemu došla do prednosti koju je mogla udvostručila u sedmom gemu, kad je imala 0:40, ali se Kvitova izvukla.

Ipak, tri gema poslije, 45 minuta nakon što je propustila prve tri meč-lopte, Naomi Osaka je pogodila neobranjiv servis za drugi uzastopni trijumf na Grand Slam turnirima koji joj je donio i ‘broj 1’ na pojedinačnoj WTA ljestvici.

Osaki je ovo treći naslov u karijeri iz pet finala, dok je Kvitova prvi put poražena u dvoboju za Grand Slam trofej nakon dva trijumfa u Wimbledonu (2011. i 2014. godine) te je ostala na 26 naslova iz 34 nastupa u finalima.