Australian Open : Novaku Đokoviću šesta titula u Melburnu

31 Januara
15:27 2016

Serbia's Novak Djokovic gestures to a member of the audience to be quiet during his semi-final match against Switzerland's Roger Federer at the Australian Open tennis tournament at Melbourne Park, Australia, January 28, 2016. REUTERS/Tyrone Siu TPX IMAGES OF THE DAY

Prvi reket svijeta Novak Đoković je dominantnom igrom savladao Andyja Murraya rezultatom 3:0 u setovima (6:1, 7:5 i 7:6(3)) u finalu Australion Opena.

Đoković je prvi set otvorio boljom igrom sa osnovne linije i preciznim servisom. Murray se doimao umornijim na terenu, što i ne čudi jer je prije dva dana igrao maratonsko polufinale protiv Miloša Raonića. Prvi set završen je rezultatom 6:1 u korist najboljeg tenisera današnjice Đokovića.

U drugom setu je viđena izjednačenija borba na terenu, prije svega jer je Murray pokušao da promjenom ritma nametne svoju igru, ali ne prisiljene greške su na kraju odlučile da i ovaj set pripadne Đokoviću, rezultatom 7:5. Drugi set je trajao 80 minuta, skoro tri puta duže od prvog.

U trećem, ispostavilo se i odlučujućem setu oba igrača su po jednom oduzeli servis svom protivniku, pa se pobjednik tražio u servis razigravanju u kojem je više koncentracije pokazao Đoković i tie beak riješio u svoju korist – 7:3.

Bio je to duel najboljeg i najlošijeg finaliste Australian Opena u historiji. Đoković je ponio naslov šampiona u svih šest finala koje je igrao u Melbourneu, čime je stigao šesterostrukog šampiona turnira u Melbourneu Roja Emersona. S druge strane, Murray je zabilježio poraze u svih pet nastupa u finalima tog turnira, od čega ga je četiri puta savladao Đoković.

Đoković je u 31. meču protiv Murraya slavio 22. pobjedu i osvojio 11. Grand Slam titulu, čime se na vječnoj listi na petom mjestu izjednačio sa Bjornom Borgom i Rodom Leyverom. Jedna mu titula nedostaje da na toj listi stigne i Emersona, a onda mu slijedi potjera za Pitom Samprasom i Rafaelom Nadalom koji imaju po 14 i velikim Rogerom Federerom koji je u karijeri osvojio 17 titula na Grand Slam turnirima.

Srbijanski teniser će za protivnika imati tenisera koji juri svoju treću Grand Slam titulu u devetom finalu.