Australian Open: Berdych prejak za Džumhura, presudilo iskustvo Čeha

17 Januara
08:04 2014

damirrrr6Damir Džumhur završio je bajkoviti nastup na Australian Openu porazom od sedmog tenisera svijeta Tomaša Berdycha u trećem kolu.Čeh je opravdao ulogu velikog favorita i u Hisens Areni slavio rezultatom 3:0 (6:4, 6:2, 6:2)nakon sat i 45 minuta igre, iako je Džumhur i u ovom susretu pokazao da se na njega može računati u godinama koje dolaze.Mladi Sarajlija je nakon tri pobjede u kvalifikacijama izborio svoj prvi Grand Slam, potom pobijedio Čeha Jana Hajeka i Ivana Dodiga, no za iskusnog i kvalitetnijeg Berdycha nije imao rješenja.

Sa breakom u završnici prvog seta Berdych je poveo sa 1:0. U drugom, kod rezultata 3:2, Čeh ponovo oduzima servis 21-godišnjem Bosancu te do kraja rutinski odrađuje posao za vodstvo od 2:0, da bi u trećem učinio isto i prošao u četvrto kolo.Statistički gledano Berdych je imao više winnera (32-21) i manje neprisiljenih grešaka (26-34) što se može pripisati njegovom velikom iskustvu sa Grand Slamova.Iako je izgubio, Džumhur nema za čim da žali. Štaviše, ostaće upamćen kao prvi teniser iz BiH koji je igrao na nekom Grand Slamu. Prvi nastup i odmah u treće kolo. Za Damira Džumhura tek treba da se čuje. (Kliker.info-Oslobođenje)