Arsenal deklasirao Porto, Bayern prošao nakon lude utakmice u Firenci (VIDEO)

10 Marta
05:39 2010

Nakon što su u prvoj utakmici sa 2:1 izgubli krajnje tragičan meč, pred revanš ostali bez povrijeđenog Cesca Fabregasa i u prvenstvenom meču protiv Burnleya gledali kako njihov Nicklas Bendtner promašuje nevjerovatne zicere navijači Arsenala su sa blagim strahom ušli u večerašnji susret protiv Porta.No da njihova ekipa ove sezone zaslužuje svu moguću vjeru su fanovi Topnika shvatili već nakon par minuta jer su njihovi izabranici fantastično otvorili meč, a ubrzo počeli i da zatresaju mrežu nemoćnih gostiju. Već do 25. minute je bilo 2:0, do 66. još dva gola više, a do kraja fenomenalnih 5:0.Mora se priznati da je  kompletna ekipa tima iz sjevernog Londona zaslužna za večerašnju sjajnu pobjedu i u stilu ovjeren plasman u četvrtfinale, ali ipak se posebno priznanje mora odati Nicklasu Bendtneru koji je postigo hat-trick, te izuzetno raspoloženima Andreyu Arshavinu i Samiru Nasriju.Inače, promašaji protiv Burnleya su uticali na to da Nicklas Bendtner ovih dana postane tema ismijavanja britanskih medija, ali Danac je na to uzvratio najbolje što zna. Igrala se tek deseta minuta na Emiratesu kada je on odbijenu loptu sjajno sa desetak metara zapucao u mrežu gostiju.Prije nego što je lopta kod prvog gola došla do Bendtnera je Manuel Almunia ispucavanjem pronašao Andreija Arshavina koji loptu spušta za Samira Nasrija, a ovaj je ponovo šalje za Ruse od koga je nešto brži bio Nuno Coelho no on svojim startom loptu šalje pravo za Bendtnera koji je to znao iskoristiti.Ako se neko i dalje nakon prog gola žalio na Bendtnera, onda sigurno nije nakon 25. minute i njegovog drugog gola.

No ovaj put ipak sve čestitke idu na račun Arshavina koji je fantastičnim slalomom prošao po lijevoj ivici šesnaesterca i potom u petercu gostiju pronašao svog suigrača koji povećava na 2:0.Da Porto na svom golu nije imao veoma raspoloženog Heltona on bi sigurno do kraja prvog poluvremena gubio sa još par golova razlike no Helton je prvo vrhovima prstiju odbranio pokušaj Bendtnera, udarac glavom Aboua Diabya i šut Samira Nasrija, tako da do odmora više nije bilo golova.Ali da golman gostiju nije svemoćan vrlo brzo se pokazalo u nastavku kada je u 63. minuti njegovu mrežu zatresao Samir Nasri koji je fenomenalnim solo prodorom prošao kompletnu odbranu Porta, a potom mrežu Heltona zatresao iz gotovo mrtvog ugla. Zaista prelijep gol Nasrija.Samo tri minute nakon Nasrija je sva moguća pitanja oko proslaka u četvrtfinale riješio Emmanuel Eboue koji je precizan bio nakon brzo izvedene kontre domaćih i još jednog genijalnog dodavanja Arshavina. Tada je bilo jasno da će Porto večeras u sjevernom Londonu doživjeti zaista veliko poniženje.Nakon dva ekspresna gola je očekivano došlo do pada tempa igre, ali smo do kraja ipak vidjeli i peti gol Topnika. Igrala se poslednja minuta meča kada je u šesnaestercu gostiju srušen Eboue, a loptu u svoje ruke uzeo Nicklas Bendtner i pogotkom sa bijele tačke kompletirao sjajan hat-trick.Porto možda jeste početkom drugog poluvremena imao priliku da smanji na 2:1 i tako se vrati u meč, ali ipak u konačnici njegovi igrači moraju priznati da su izgubili od mnogo jačeg rivala. Šta više izgubili su od ekipe protiv koje u dvoboju četvrtfinala sigurno nikome neće biti lako.

Teško je započeti izvještaj ove utakmice, a  ne spomenuti da bi  Fiorentina slavila prolaz dalje da u prvom meču nije priznat gol koji je Miroslav Klose postigao iz čistog ofsajda. No taj gol jeste priznat, te je bio dovoljan da Bayern uprkos porazu od 3:2 u Firenci ovjeri plasman u četvrtfinale.Uprkos tome što je ona u katastrofalnoj, a Bayern u fantastičnoj formi, Fiorentina je ipak bila ta koja je prva povela. Igrala se 28. minuta kada je na udarac Marca Marchionnija vrlo loše reagovao Hans-Joerg Butt koji je loptu odbio par metara što je bilo dovoljno da je Juan Vargas zapuca u njegovu mrežu.Prije ovoga gola Vargasa na stadionu Artemio Franchi nije viđeno gotovo ništa, a nakon njega je viđeno apsolutno sve. Do kraja prvog poluvremena je najbolju priliku propustio Arjen Robben koji je iz sjajne situacije šutirao pravo u Sebastiena Freya, da bi u nastavku meča počelo apsolutno ludilo od meča.Već u petoj minuti nastavka je na 2:0 morao povećati Alberto Gilardino koji je sa pet metara loše šutirao pravo u Butta, no četiri minute kasnije se mreža Bayerna ipak zatresla. Ovaj put je Gilardino asistirao, a vodstvo svoje ekipe preciznim udarcem sa desetak metara uvećao Stevan Jovetić.

Činjenice da se mreža Viola zatresla bar jednom u poslednjih 17 utakmica i da je Bayern postigao bar jedan gol u poslednjih 17 od 18 utakmica Lige prvaka su i više nego jasno govorile to da će vrlo brzo biti viđen novi gol. A on je viđen već u 60. minuti, sjajnim udarcem Marka van Bommela sa dvadesetak metara.No gol Van Bommela je bio tek polovina od nevjerovatnih 11 minuta jer je u 64. ponovo riječ uzeo Jovetić koji je još jednom dobro reagovao na dodavanje Gilardina i povećao na 3:1. Artemio Franchi je eksplodirao, Fiorentina je opet imala prolaz u svojim rukama i činilo se da ga neće ispustiti.Ipak, to se samo činilo jer je Bayernu na novi gol trebalo ni više ni manje od 72 sekunde. Tada je lopta došla do Arjena Robbena koji je potom fantastičnim udarcem sa oko 25 metara smjestio loptu u same rašlje gola Fioretnina i nekako je već tada svako znao da Bayerm ide dalje, a tako je i bilo.Sve u svemu, možemo samo žaliti na loše sudijske odluke iz prve utakmice jer je sa konačnih 4:4 ovaj dvomeč donio zaista mnogo toga dobroga no u konačnici će se pamtiti samo po lošem suđenju u Minhenu. Na kraju je neko morao dalje, a igračima Viole se i uprkos ispadanju mora čestitati.  (Kliker.info-Sportin)