104. vječiti derbi Želje i Sarajeva završen slavljem gostiju: Trijumf Sarajeva u sjeni sukoba navijača i policije (Video)

02 Novembra
19:34 2014

derbi6Početak utakmice nagovjestio je da derbi neće proći bez incidenata. Prije samog početka meča, sa južne tribine stadiona Grbavice u teren je ubačeno nekoliko petardi, a jedna je eksplodirala blizu golmana Sarajeva Dejana bandovića, koji je ostao ležati na travi.Ipak, čuvar mreže gostujućeg tima se ubrzo pridigao, pa je sudija Bureković označio početak susreta, kojeg je nedugo poslije prekinut bakljadom.

Kada se napokon počelo igrati, Sarajevo je nametnulo svoj ritam i polako počelo graditi obruč oko šesnaesterca Želje, koji je djelovao bezidejno u otvaranju meča. Iskoristili su to gosti, koji su u 13. minuti poveli sa 1:0.Fantastični Radovac je driblingom iz igre izbacio dvojicu igrača Želje i onda dao odličnu loptu za Makedonca Krstu Velkoskog, koji matira Antolovića za 1:0, za veliko slavlje na sjevernoj tribini.

Moglo je Sarajevo do i do drugog gola u 21. minuti, ali je Okić neshvatljivo loše primio loptu, iako je bio usamljen, pa je prilika propala. Naravno, odmah je uslijedila kazna. Do tada bezidejni Željo je došao nekako do šesnaesterca gostiju, a u akciji koju je započeo Zeljković, Varea je u padu ubacio u peterac Sarajeva, gdje je usamljeni Hasanović glavom poslao loptu u mrežu za poravnanje na 1:1.

Naravno, uslijedilo je veliko slavlje navijača Želje, koje nije moglo proći bez baklji, a neugo što se dim razišao, uslijedio je novi prekid. Igrala se 32. minuta kada je započeo sukob između navijača Sarajeva i policije na sjevernoj tirbini.Nezvanično, razlog za početak incidenta bila je baklja koja je pogodila jednog od pripadnika MUP-a KS-a, nakon čega su specijalci ušli u tirbinu.

Uslijedila je masovna tuča, a nekoliko navijača Sarajeva, u pratnji policije, sprovedeno je do kola Hitne pomoći.Sudija Bureković odlučio je povući igrače sa terena, dok se situacija ne smiri, a tek nakon 20 minuta, uz prijetnju da će se sjeverna tribina isprazniti u slučaju ponavljanja incidenta, susret se nastavio, a Kodro je umjesto povrijeđenog Cimirota, na teren poslao iskusnog Berberovića.

Četvrti sudija je pokazao da će se igrati čak 21 minuta nadoknade, a prekid je godio više igračima Želje, koji su nakon povratka na teren bili ti koji su dominirali.S obzirom na dužinu prekida, priilično je nejasno u kojoj je zapravo minuti utakmice Memija imao priliku za postizanje pogotka. Veznjak želje je, naime, nakon nekoliko odbijanaca, sa vrha šesnaesterca šutirao, ali pogodak je spriječio Velkoski, kojeg pogađa lopta, a nedugo poslije Bajić je u padu poslao loptu pored gola.

Na drugoj strani, Sarajevo je uspjelo da konsoliduje svoje redove, pa je Velskoski izašao sam pred Antolovića, koji je padom u noge napadaču bordo tima, spriječio pogodak, pa se na poluvrijeme, koje je trajalo gotovo 80 minuta, otišlo rezultatom 1:1.Nastavak se igrao pune četiri minute, prije nego je ponovo prekinut, a razlog je ovaj put bila bakljada na Sjeveru, koja srećom nije dugo trajala. U 52. minuti velika šansa za Želju. Tatomirović je oborio Sadikovića, koji je iz slobodnog udarca, umalo matirao Bandovića. Mladi veznjak plavog tima je, naime, šutirao po zemlji iskosa sa lijeve strane, a lopta je pogodila stativu.

Četiri minute poslije, Željo je ponovo bio u šansi. Ovaj put Bajić se izenanada sam našao pred Bandovićem, koji fantastičnom intervencijom spašava čist pogodak, a u nastavku akcije, Velkoski izbacuje loptu sa gol linije.Pola sata prije kraja susreta Kodro je bio ponovo prinuđen na izmjene. Iz igre je izveo dvojicu igrača najzaslužnijih za vodstvo – asistenta Radovca i strijelca Velkoskog, koji se povrijedio, pa su na teren kročili Duljević i Purić, čime je i formacija gostiju izgledala nešto drugačije, što se odmah i osjetilo na terenu.

U 67. minuti, Stojčev je, nakon prekršaja Varee, pokušao pogoditi iz slobodnog udarca, ali je Antolović bio na mjestu, da bi dvije minute poslije Purić, nakon solo akcije u kojoj je prevario Tomića, šutirao pored gola.Da je Kodro imao dobar osjećaj kod izmjena, pokazao je slijedeći napad. Purić je šutirao sa 18-19 metara, a lopta prolazi pored Bogdanovića, koji je ostao kratak, te dolazi do Duljevića, koji pogađa za novo vodstvo Sarajeva.

Isti igrač je odmah imao i novu priliku, ali je ovaj put njegov udarac otišao pored gola, a uslijedio je i Adžemov pokušaj buđenja svojih igrača, tako što je umjesto Varee i Sadikovića na teren poslao Bučana i Turkovića.U 76. minuti moglo je biti sve riješeno. Okić je idealnim pasom gurnuo u priliku Duljevića, koji izlazi sam na Antolovića. Umjesto da šutira, veznjak Sarajeva se ipak odlučio za dribling, kojeg je Antolović osujetio i tako spasio Željezničar.

U 87. minuti, umalo 2:2. Nakon kornera Bajića, lopta dolazi do Zeljkovića, koji sa vrha 16-terca šutira, a lopta pogađa jednog igrača Sarajeva i odlazi svega nekoliko centimetara pored stative i ukopanog Bandovića.U 90. minuti ponovo je Duljević sam pred Antolovićem, ali i ovaj put je golman Željezničara izašao kao pobjednik iz njihovog duela, što je ujedno bila i posljednja šansa na utakmici, koja je trajala gotovo dva i pol sata.

Pobjeda Sarajeva nakon pet godina čekanja

Fudbaleri Željezničara jučer su, u svim takmičenjima, 61. put dočekali Sarajevo na stadionu Grbavica. U dosadašnjih 60 utakmica plavi su slavili u 24, u ovo im je bio i 15 poraz.Posljednji put, prije jučerašnje pobjede, igrači Sarajeva su na Grbavici slavili 7. novembra 2009. I tada je bilo 2:1, po sličnom scenariju. Prije pet godina, za vodstvo Sarajeva pogodio je Škoro sa penala, a bekrić poravnao, da bi tri boda ekipi sa Koševa donio povremeni reprezentativac Makedonije Adis Jahović u 76. minutu utakmice.Sa druge strane, Željo je na svom stadionu zadnji put pobijedio dvije godine kasnije, odnosno 5. novembra 2011, autogolom Dilavera Zrnanovića u 33. minutu (1:0).U posljednje dvije sezone u prvenstvenim ogledima na Grbavici nije bilo pobjednika. Utakmice su završene rezultatima 0:0 i 1:1.