Zmajići počeli uvjerljivo : Pobjeda bh. košarkaša na startu kadetskog SP

23 Juna
15:05 2016

kadeti3Kadetska reprezentacija BiH je Svjetsko prvenstvo u košarci u Španiji otvorila ubjedljivom pobjedom na Dominikanskom Republikom rezultatom 84:59.

Ako se dan po jutru dan poznaje, ovo Svjetsko prvenstvo moglo bi biti u znaku Bosne i Hercegovine i Džanana Muse. Da li su Dominikanci preslabi ili su izabranici selektora Josipa Pandže toliko nadmoćni na prvenstvu, još uvijek je rano reći. Istinu će pokazati utakmica protiv Francuske u subotu. Francuzi su danas nakon produžetaka poraženi od Koreje.

BiH je u današnjem susretu brzo povela protiv Dominikanske Republike poenima Džanana Muse koji je ponovo bio nezaustavljiv i vodio je BiH do još jedne pobjede. Njemu su se pridružili Čerkezović i Mutić te je BiH ubrzo vodila 6:0. Upravo je ova trojka iznijela prvu četvrtinu na svojim leđima. Uz poene i sjajne asistencije, pridružio im se i Čampara trojkom za 25:9 u prvoj četvrtini.

Nakon kratke pauze, Dominikanci su postgil četiri brza koša i smanjili zaostatak. Uslijedila je reakcija Muse i društva istom mjerom te su nakon pet minuta druge četvrtine vodili 20 razlike. Bilo je 33:13. Musi su se u poentiranju ubrzo pridružili Kočić i Čerkezović te je BiH na poluvrijeme otišla sa vodstvom od 22 poena. Bilo je 47:26.

Sjajnom borbom za svaku loptu, bh. kadeti nisu ispuštali stečenu prednost. Do kraja treće četvrtine bilo je 60:37 prvenstveno zahvaljujući Musi i Čampari koji je pogađao sa udaljenosti. Dominikanci su za razliku od prve dvije četvrtine konsolidovali redove u nastavku, ali je bilo kasno. BiH je već imala nedostižnu razliku na svojoj strani.

Džanan Musa je psotigao 32 poena, Sani Čampara 18, Lazar Mutić 11 i Čerkezović osam poena.

U drugom kolu BiH će igrati protiv Francuske koja je danas poražena od Koreje nakon produžetaka. Utakmica se igra u subotu u 16:30 sati.