Zmajevi opet lete : Sa tri prelijepa gola do pobjede (Video)

17 Novembra
19:27 2010

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala je sjajnu utakmicu i pobijedila (3:2) selekciju Slovačke u Bratislavi.Slovačka je povela u praktično prvom napadu. Nakon dobrog ubačaja sa lijeve strane, lopta je došla do Filipa Šebe, koji je bio brži od Borisa Pandže i pogađa za vodstvo domaće selekcije.Prvi šut u okvir gola Slovaka uputio je nekoliko minuta kasnije Zvjezdan Misimović, ali prave opasnosti po gol domaćeg golmana Muche nije bilo. Nakon brzo i nenadano primljenog gola, Zmajevi su zaigrali mnogo bolje. Slovaci su u odbrani uglavnom postavljali ofsajd zamke, te su na taj način uspjeli zaustaviti napade Bosne i Hercegovine preko Džeke, Salihović i Misimovića.BiH je izjednačila u 28. minuti. Nakon gužve u kaznenom prostoru, lopta je došla do Borisa Pandže, koji je nekako uspijeva dogurati do Harisa Medunjanina, koji sa petnaestak metara neodbranjivo pogađa za izjednačenje.Zmajevi su dominirali terenom, a domaća selekcija gotovo da se nije sastavila sa loptom do 43. minute, kada je Šestak primio loptu na samo nekoliko metara od gola BiH, ali je Ibrahim Šehić pokazao zašto mu je selektor Safet Sušić odlučio ukazati povjerenje, te je golman Željezničara pokazao sjajne reflekse, odbranivši udarac.Boris Pandža je u posljednjoj minuti napravio kardinalnu grešku, koju zamalo nije iskoristio strijelac prvog gola Šebo, ali je ispred napadača Slovačke brži bio ponovo Šehić, pa se na odmor otišlo pri neriješenom rezultatu od 1:1.

I onda u nastavku, prava rapsodija! Zmajevi su lepršali po terenu, a prvu priliku već u petoj minuti nastavka imao je Edin Džeko. Samo minut kasnije, Zmajevi su poveli. Korner je sa lijeve strane izveo Zvjezdan Misimović, a najviši u skoku je bio Miralem Pjanić, koji glavom pogađa za vodstvo BiH. Slovaci se nisu ni oporavili od šoka, a već je bilo 3:1. Haris Medunjanin sjajnom je loptom pronašao Edina Džeku, kojem nije bilo previše teško da u situaciji jedan na jedan matira Muchu. Međutim, četiri minute kasnije Grajičar je lijepo šutirao sa dvadesetak metara, u suprotni ugao Šehićevgo gola, te je uspio smanjiti rezultat na 2:3. Miralem Pjanić je u 69. minuti pokušao iz slobodnog udarca, ali Mucha je uspio uhvatiti loptu. Mladi je igrač Lyona sjajno šutirao i u 77. minuti, a slovački je golman krajnjim naporom uspio izvaditi loptu. Senad Lulić izbio je sam pred Muchu u 83. minuti, nakon sjajne asistencije Pjanića, ali se istakao golman Slovačke. U posljednjoj minuti susreta Karhan je imao sjajnu priliku, ali neometan sa nekoliko metara šutirao preko gola. To je ujedno bila posljednja prilika na susretu.Zmajevi su odigrali najbolju utakmicu od kako je na mjesto selektora sjeo Safet Sušić. Pape je čini se pogodio taktiku i formaciju 4-5-1, a Zmajevi dugo nisu izgledali bolje na terenu. Kada se tome pridoda da smo bili lišeni usluga većeg broja standardnih prvotimaca, ova pobjeda još više dobiva na težini. Bravo za naše reprezentativce! (Kliker.info-SportSport)

Slovačka – Bosna i Hercegovina 2:3

Strijelci: 1:0 – Šebo (3), 1:1 – Medunjanin (28), 1:2 – Pjanić (51), 1:3 – Džeko (60), 2:3 – Grajičar (64)

Žuti kartoni: Jednrišek, Hološko (Slovačka), Vranješ (BiH)
BiH: Šehić, Vranješ (od 80. Bešić), Spahić, Pandža, Lulić , Salihović (od 62. Subašić), Rahimić, Medunjanin, Misimović (od 75. Muslimović) , Pjanić (od 86. Ibričić), Džeko (od 83. Ibišević).

SLOVAČKA: Muha, Pekarik, Salata, Djurica, Jendrišek, Karhan, Weiss, Sapara, Šestak, Stoh, Szebu. Hamšik, Grejchar.