hamburger-icon

Kliker.info

Zlatko Miletić u Pressingu : Ko će objasniti da su Dodik i Čović svojih 400 miliona pošteno zaradili

Zlatko Miletić u Pressingu : Ko će objasniti da su Dodik i Čović svojih 400 miliona pošteno zaradili

23 Septembra
03:34 2021

Zlatko Miletić, bivši direktor Federalne uprave policije, te delegat u Domu naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine, večeras je u Pressingu na N1 kazao, da svaki zločin u BiH mora imati jednaku važnost, bez obzira da li se neko kazneno djelo desilo u Ahmićima, Srebrenici, Bratuncu…

“Mora biti prioritet u smislu uzrokovanih posljedica izvršenjem tog kaznenog djela ratnog zločina. Jer nije isto ubiti jedno ili dvoje ili 2.000 ljudi. Sve to ima svoju gradaciju, bitno je uzeti papire koje mi već imamo. Ta strategija postoji i da se ona imlementira na način da većinu tih predmeta obradi Tužiteljstvo BiH, onaj ostatak da podijele nadležnim Tužiteljstvima i da se da određeni rok. Ti se predmeti mogu vrlo uspješno i efikasno završiti da postoji volja”, istaknuo je.

Bojkot izbora

Komentarišući poruke, da ukoliko ne bude izmjena Izbornog zakona, “da će biti kraj ove zemlje”, rekao je da strateški izjava Petrića je vrlo interesantna u tom smislu.

“I moguće da u nekoj političkoj projekciji HDZ i SNSD, možda je imao ideju, da 2022. ako ostane status quo, kakav je sad i da mi ne promijenimo Izborni zakon u tom smislu, moguće da bojkotiraju izbore, pogotovo se to može desiti ako Dodik osjeti da će ga izvrnuti opozicija u političko smislu u RS, a da Čović ne ostvari svoj životni san da bude novi član Predsjedništva, može se desiti da dođe do bojkota izbora. Ako to uradi većinski srpski, hrvatski narod, to može biti ozbiljan problem.  Ne vjerujem da se zbog toga može raspasti BiH, ali možemo biti pred ozbiljnim izazovom”, rekao je.

Hoće li visoki predstavnik smjeti koristiti bonska ovlaštenja, upitali smo ga.

“Kao izaslanik očekujem da on štiti dejtonski mirovni sporazum. Nemam prevelika očekivanja od njega. Kad dođe pitanje funkcioniranja BiH, ili da dođe do državnog udara, on je onda dužan da reaguje. Nema budžeta – on je dužan da ga donese svojom odlukom. Nema Izbornog zakona – on ga može nametnuti. Postavlja se pitanje, da li može to uraditi na kvalitetan način. Po meni, promjene Izbornog zakona koje se donose na presude pogotovo Suda u Strazburu, nemoguće je uraditi bez promjena ustava, a on nije ovlašten za to”, kazao je.

Na konstataciju da će se Komšić ponovo kandidovati za člana Predsjedništva, rekao je, da je to njegovo demokratsko pravo.

“Mislim da je on prerano ušao u oglašavanje te kandidature, imajući u vidu činjenicu da se još ne zna kakav će izbor članova Predsjedništva uopšte biti, jer moguće da imamo situaciju da se biraju u Parlamentu BiH”, naveo je naš sugovornik, dodajući:

“Da li će Komšić imao podršku građana kao što je imao prošli put, čisto sumnjam”.

Smjena ministara

Kakvu će podršku imati aktuelna “Trojka”?

“Vjerovao sam u tu priču pogotovo kad je bila “Šestorka”. Iako još vjerujem u tu priču, razočarali su me dobrim dijelom. Bilo je problema koje su trebali rješavati na drugi način. Evo primjer da se vakcinišu u kancelariji. Da sam premijer Kantona, smijenio bih ih“, rekao je.

Hoće li se on za nešto kandidirati?

“Za sad nemam aspiraciju za bilo šta. Nudio sam svoju pomoć, ali ljudi nisu zainteresirani. Nudio sam se ovoj Trojci da vidim da li im mogu nešto pomoći kad je u pitanju državni nivo, s obzirom da neki do njih nemaju zastupnika. Ne oglašavaju se, vjerovatno imaju puno svojih kandidata. Zvizdić, Marjanović… ima puno intelektualca koji su spremni da svoje usluge daju “besplatno””, naveo je.

A da proba samostalno nešto, rekao je da nema finansijskih preduvjeta za to, a i da nije zainteresiran.

“Svi bi bili članovi Predsjedništva, ne znam šta vide u tom, osim sigurnog života i dobre fotelje. Ima mnogo boljih pozicija gdje bih ja mogao dati bolji doprinos”, istaknuo je.

Delegat Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine i bivši direktor Federalne uprave policije  je nakon toga  izjavio da bi najmoralnije bilo da daju ostavke učesnici afere audiosnimak koja je posljednjih dana aktuelna i koja izaziva mnoštvo komentara.

Govoreći o blokadi institucija i ne dolasku predstavnika iz RS na sjednice, Miletić je rekao kako se u vezi sa tim može govoriti po dva konteksta – ne da ih nema zadnja dva mjeseca, kako je naveo Miletić, već i inače rijetko dolaze na posao.

Dolazili ili ne, nema nijedne stvari koju su uradili da se mogu pohvaliti a da je korisna za sve građane u Bosni i Hercegovini. Doneseni su neki zakoni ali nijedna od krucijalne važnosti za građane BiH, kao što je na primjer reformski put BiH u pitanju“, istakao je.

Bogati se još bogate i još su bezobrazniji u provođenju kriminalnih aktivnosit. Zadnji primjer je zgrada koju hoće da kupe od kuma Milorada Dodika. Oni sile institucije sistema da se taj posao završi i da kroz tu zgradu ukradu 50 miliona“, dodao je Miletić.

Naveo je i da kad su pare u pitanju, glasat će za sve, samo da pare dođu do njih.

Tako će, smatra Miletić, doći i do prestanka ove vrste blokade, odnosno novcem. “Oni samo gledaju gdje će šta ukrasti, oni i taj njihov uži krug političkih partija, a sve u ime naroda”, poručio je.

Prazna zgrada Parlamenta BiH

Govorio je u Pressingu i o tome kako trenutno izgleda “život” u zgradi Parlamenta BiH.

Nas pet ili šest je redovnih u oba doma Parlamenta. Dolazi Magazinović, Arnaut, dvije gospođe iz Naše stranke. Inače su iz Naše stranke najredovniji. Dolazi i Zvizdić. Neki povremeno. Ovi iz FBiH i RS rijetko da sam koga vidio zadnja dva mjeseca. Da uđete tamo sad, pa to je žalosna jedna slika. Da dođu svaki dan da popijemo bar kafu, da se upoznamo, možda bi se nešto i dogovorili, i ne samo kako riješiti blokadu, nego kako da donesemo neke zakone koji će biti od koristi“, izjavio je Miletić u Pressingu.

Dodao je i kako ima mnogo osoba i iz Federacije BiH koje se isto tako ne pojavljajuju, te da “ne okrivljuje samo one iz RS”. “Ništa bolji nisu ni ovi iz FBiH”, istakao je.

Istakao je i da je blizu granica sadašnje situacije u BiH između “državnog udara” i bojkota koje su pokrenuli predstavnici RS. “Ja ću to zvati bojkotom. Ako situacija bude trajala, odnosno status quo, do Nove godine onda možemo govoriti o najozbiljnijoj krizi od 1995. godine. Imali smo jednu sličnu krizu, ali je riješena tako što je visoki predstavnik nametnuo odluku“, naglasio je Miletić za N1.

“Svih 20.000 radnika treba izaći na proteste”

U Pressingu je komentarisao i protest zaposlenih u državnih institucijama te naveo kako je sramotno da radnici u održavanju čistoće imaju 470 maraka, odnosno 10 puta manju plaću od delegata, kako je naveo.

Potcrtao je kako bi svih 20.000 radnika trebalo izaći na proteste, sve dok se pitanje plaća ne riješi.

Čitavo ovo vrijeme naši policajci i vojnici rade, oni ne bojkotuju, svaki dan dođu na posao, a njih preko 60 posto ima kreditna zaduženja. Sve nas drže u nekoj vrsti talačke krize“, rekao je te dodao kako će se ta situacija riješiti prije svega zbog njihovih interesa, kako je istakao, da bi oni dobili plaću.

“Komšić imao obavezu da se obrati pred UN-om”

Komentarišući govor predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Komšića na Generalnoj skupštini UN-a te pokušaju člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika da  spriječi Komšićevo obraćanje, Milletić je rekao da “Dodik inače svaku priliku koristi da nam kaže da je za disoluciju BiH”.

Ako uzmete dokumente po kojima rade članovi Predsjedništva, jasno je da nije imao platformu za zajednički nastup, ali on kao predsjedavajući ima pravo i obavezu da se obrati na takvim skupovima. Dodik često ima priliku da ode u Srbiju, Rusku Federaciju… ne vidim da je usaglašavao platformu s drugim članovima Predsjedništva“, naglasio je.

O audiosnimku Tadić i Mehmedagića

Prije nekoliko dana u medijima se pojavila nova afera koja uključuje audiosnimak razgovora direktora Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine (OSA) Osmana Mehmedagića sa glavnom tužiteljicom Tužilaštva BiH Gordanom Tadić u kojem se iznose informacije koje su izazvale mnoštvo reakcija.

Zabrinjava me koliko smo kontraobavještajno nezaštićeno društvo. Da ih neko snimi na ovakav način je sramotno samo po sebi i ne mogu da vjerujem. Ja koliko mogu da vidim, svašta je ovdje moguće, u rješenje ove situacije insistirao bih na član zakona neovlašteno snimanje, da se utvrdi ko i na koji način ovo radi, jer je ovo vrlo problematično i krajnje je vrijeme da otkrijemo ko se ovim bavi“, izjavio je.

Na pitanje Amira Zukića da li ih je snimio neko sa strane ili od ovih učesnika, Miletić je odgovorio da je svašta moguće, ali da ne vjeruje da bi sami sebe kompromitirali. Dodao je i da je sadržaj neprimjeren tom događaju. Takođe, istakao je da stvari koje je na audiosnimku iznio direktor OSA-e o korumpiranosti su veoma zabrinjavajuće.

Ovdje pod hitno se mora reagovati, od VSTV do tužitelja Tužiteljstva BiH. Neko mora poduzeti hitne mjere da se ovo raspetlja i da odgovaraju za sve što se desilo“, rekao je.

Čudno je da je snimak napravljen 2019. godine i da je sad pušten. Moguće i da ga je snimalo treće lice i tražilo pogodan trenutak da se napravi problem, u smislu da se obezglave te institucije da nema rukovoditelja istih. Moguće je i da je to politički motiv, ali ovu situaciju treba raščistiti i svi oni ne zaslužuju da rade ove poslove i najmoralnije bi bilo da daju ostavke“, poručio je Miletić.

Miletić je dodao kako se ovakva situacija mora preduprijediti, da se treba napraviti zakon i da se propišu drugačiji kriteriji za one koji su zaposleni u sudskim organima, da ih se mora preispitati kako bi se vidjelo šta rade, za koliko godina su naprimjer završili predmeta, da li rade pro forme, i da tek na osnovu rezultata ostanu oni koji se trude.

Zlatko Miletić je potom kazao da se slatko nasmijao na izjavu predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića, kada je u  New Yorku kazao da je on predsjednik i Hrvata u BiH.

“Ne vjerujem Vučiću”

“Pored njega imamo i Vučića, vjerovatno je i on predsjednik svih Srba u BiH, što znači da mi imamo pet, pa smo specifični u svijetu. Moram podsjetiti Milanovića da je on tokom izbora za predsjednika Republike Hrvatske, od ovih građana u BiH koji imaju putovnicu Hrvatske dobio 2.701 glas. Skoro za 30.000 glasova manje od Grabar Kitarović. To govori koliko građani mislile koliko je on njihov predsjednik. Milanoviću bi bilo bolje da se bavi pitanjima 400 hiljada ljudi koji su glasali za njega, tu mislim na nacionalne manjine, pomoću čijih glasova je postao predsejdnik Hrvatske. On je razočarao glasače u Hrvatskoj ali i u BiH”, istaknuo je Miletić.

Dodao je i ovo: “Ne bih se iznenadio da se javi i Erdogan i da kaže da je predsjednik Bošnjaka.”

Rekao je i da je Vulin glasnogovornik Aleksandra Vučiča.

Ono što ne govori Vučić, to govori Vulin. Vrijeđa naše dužnosnike, to je jedno obraćanje koje nema osnovne postulate kulture, ostalo da ne govorim. Administracija Republike Srbije, oni će postati najozbiljniji problem u smislu detabilizacije prilika na Zapadnom Balkanu. To se vidi na primjeru BiH, Crne Gore, Kosova. Sjevernu Makedoniju su malo popustili, ali očigledno ideja “velike Srbije” nije umrla sa Miloševićem, oni se i dalje nadaju da Vučić može napraviti neku novu tvorevinu”, kazao je naš sugovornik.

Šta rade oni kojima su puna usta BiH, prije svega bošnjačka politička elita?

“Teško je komentarisati. Da dovedete građane naše zemlje i da ih po sudovima vuku kome padne na pamet, to je problem samo po sebi. Vučić je posjetio BiH, i evo pod uslovom da je istinita činjenica koju oni iznose, da je eventualno Vranj udario  šamarom nekog zatvorenika 1993. godine, je li ono što je radio Vučić dva i po mjeseca u BiH, a po meni je teže krivično djelo, pa zašto on ne odgovara za svoje djelo? On je ovdje dva i po mjeseca boravio na Palama i pisao saopštenja da ne pominjem koje vrste. I kakvu je ulogu imao ovdje, da ne govorim kako je procjenjivao sitauciju u BiH, i kad je mijenjao jednog Srbina za 10 muslimana itd. Mislim da je on isti kao 1992. godine i ja njemu ne vjerujem”, istaknuo je.

Mišljenja je i da je “prazan prostor vrlo uspješno iskoristila Ruska Federacija i da oni imaju neke neraščišćene račune sa njima, i da Ruska Federacija koordinira sve te aktivnosti, da dođe jednostavno do konflikta kad je u pitanju Zapadni Balkan, da bi naštetili vrijednostima Evropske unije, a u konačnici SAD-u.”

Mišljenja je i da Rusija kontrolira hrvatsku politiku.

Koliko ima državljanja Srbije koji su učestvovali u ratu u BiH, upitao ga je voditelj Pressinga Amir Zukić.

“Po nekim procjenama oko 16.000. Sad zamislite kad bi mi hapsili 16.000 ovdje, a ulazilo ih je na različite načine. Oni štite najmanje 10 ljudi od kojih su trojica presuđeni od strane Suda BiH za najteža krivična djela ratnog zločina, pa i genocida, čak dvojica su osumnjičena za ubistvo 1.300 ljudi u Srebrenici”, kazao je.

Objaviti spiskove

Ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je branitelje da ne putuju u Srbiju, je li to pravi dogovor u ovom momentu?

“Djelimično jeste. Znači nemaju oni šta da nas pozivaju da idemo ili ne idemo. Krenut ću od jednog primjera koji se desio u BiH, a oni to mogu provjeriti. Po automatizmu ispada da kod se borio za ovu zemlju, posebno ovi koji su odlikovani u ovoj zemlji, a ima nas živih, mi smo za njih svi ratni zločinci. Ako uzmete primjer, uzet ću iz policije, pošto to znam, među prvim u BiH su odlikovani Dragan Vikić, Kemo Ademović, Munja Alibabić, ja, itd. Smijem garantovat za sve te ljude da su se časno borili i branili svoju zemlju. Ni jedan od njih, uključujući Vikića protiv kojeg se vodi ovaj fingirani postupak na Sudu BiH, nikad nisu počinii ni jedno kazneno djelo ratnog zločina, niti su naredili bilo kakvo djelo te vrste”, rekao je Miletić.

Po zadnjim izjavama Vučića, dodao je, nada se da će se ta situacija smiriti i da ćemo se vratiti realizaciji tog protokola iz 2013. godine.

“Znači odogovornost u realizaciji tog protokola imaju Tužiteljstvo i jedno i drugo. U konačnici nek se javno objave spiskovi  i onaj ko bude na tom spisku, imaju institucije i u jedmoj i drugoj zemlji, i nek svako odgovora za ono što je počinio u ratu”, naglasio je Miletić.

Delegat Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine i bivši direktor Federalne uprave policije  je potom istakao  kako se problemi u Bosni i Hercegovini nagomilavaju, kao i kriminal, te kazao kako kao rezultat toga imamo 120 milijardera u BiH. Spomenuo je i da “Dodik i Čović imaju između 300 i 400 miliona”.

Komentarišući snimak u kojem su glavni akteri glavna tužiteljica Tužilaštva Bosne i Hercegovine Gordana Tadić te direktor Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i HercegovineOsmana Mehmedagića rekao je šta je za njega zabrinjavajuće u navedenom audiosnimku.

Zabrinjavajuće je vrlo važna rečenica tužiteljice da su nemoćni kod visoke korupcije. Pa šta onda, oni su pošteđeni: Dodik, Čovič? Je li to onda signal da se nastave tako ponašati. Pa ko je moćan ako vi niste?“, naglasio je.

Neka krenu od mene pa neka provjere koliko ko ima para a ne da kukaju kako nemaju predmeta kad je u pitanju korupcija“, kazao je.

Između 300 i 400 miliona imaju Dodik i Čović; mislim da ne znaju ni koliko nekretnina imaju. I sad ko će objasniti da su to pošteno zaradili. Ako će se baviti svojim poslom neka krenu od nas, a ne da hvataju dedu koji krade pet metara drva“, istakao je Miletić.

Dodik je poručio da se neće odazvati na saslušanje Tužilaštva BiH zbog prijava za negiranje genocida, a Miletić je rekao kako smatra ni da ga SIPA neće predati.

Mi moramo stvoriti preduvjete da bi se to uradilo. Svako radi za sebe i nema mnogo korelacije. Znam da OSA teško surađuje s policijskim agencijama, da tu nema povjerenja. Tužiteljstvo radi s pojedinim. Predmet Memić i Dragičević je čisto djelo organizovanog kriminala. Ne treba sud i tužilaštvo hvaliti, oni su dužni to raditi“, poručio je MIletić.

Miletić je u Pressingu kazao i da Bosna i Hercegovina ima najviše prisutnih obavještajnih službi u svijetu te poručio da smo nezaštićeni. Dodao je kako je ovdje lako naći suradnike, pa čak i u dijelu medija i druge službe, ili da naši službenici rade za druge obavještajne agencije.

(N1)

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku