hamburger-icon

Kliker.info

Željko Komšić : Igra hrvatskih zvaničnika sa Rusijom opasnija nego što izgleda (Video)

Željko Komšić : Igra hrvatskih zvaničnika sa Rusijom opasnija nego što izgleda (Video)

26 Oktobra
06:38 2017
O lobiranju za izmjene Izbornog zakona, ruskom uticaju u Bosni i Hercegovini, evropskim i NATO integracijama, postojanju ili nepostojanju parlamentarne većine na nivou BiH, kao i akcizama za Dnevnik TV1 govorio je predsjednik Demokratske fronte Željko Komšić.

TV1: Žestoka su lobiranja ovih dana za izmjene Izbornog zakona. Dragan Čović razgovara sa svim od Zagreba do Brisela. Šta mislite, hoće li uspjeti?

KOMŠIĆ:On razgovara sa svima sa kojima ne bi trebao a sa onima sa kojima bi trebao ne razgovara. Neće uspjeti jer je taj projekat izmjena Izbornog zakona onako kako je on zamislio, jednostavno potpuno retogradan i vuče BiH dalje od onoga za što se i Čović, barem javno zalaže, a to su euroatlanske integracije. Potpuno je suprotan svim standardima koji vrijede u demokratskom svijetu. Međutim, vidim da na tome insistira, svjestan da će taj projekat propasti i očigledno mu to treba i za predizbornu i za postizbornu priču. Mislim da je to jedna funkcija ovakvog nastupa i tolikog insistiranja na projektu koji neće proći. Drugo time se otvara jedno polje daljenjeg pritiska na političko Sarajevo, ne bi li se ova zemlja definitivno etnički podjelila.

TV1: Čović kaže da po pitanju NATO treba poštovati stav da RS prati Srbiju. Može li se poštovati da entitet jedne zemlje prati stav druge države?

KOMŠIĆ: Po meni ne može, ali ta Čovićeva izjava je u korelaciji sa njegovim strateškim odnosima sa Miloradom Dodikom, i sa povećanjem ruskog uticaja u cijelog regiji, gdje, koliko ja mogu da vidim, što je vrlo interesantno, da su involvirani hrvatski politički zvaničnici pa i oni u Republici Hrvatskoj. To je malo šira igra, opasnija nego što sada izgleda, i mislim da bi nama najpametnije bilo da definitivno presječemo svaku kalkulaciju kada je riječ o NATO-u, i o tome jesmo li ili nismo za to i da krenemo ka NATO paktu na način kako se to traži od nas iz tog saveza.

TV1: Američki dužnosnik Hojt Ji je ovih dana u Beogradu, Vučiću jasno poručio da Srbija ne može istovremeno ići ka EU i koračati prema Rusiji. Je li to jasna poruka i za neke u Bosni i Hercegovini?

KOMŠIĆ: Pa jeste, jasna je to poruka, ali je pitanje na kojem nivou se američka administracija sa time bavi. Moje je mišljenje da ruske planove na Balkanu mnogi potcijenjuju. Hojt Ji je čovjek koji to očito dobro zna, ali on je u američkoj administraciji najviši nivo koji se bavi BiH, i to jednostavno nije tema koja dopire do mjesta gdje se odlučuje, što može koštati cijeli projekat EU integracija i NATO u konačnici a poslije će to biti teško ispravljati, jer Rusi su vro temeljiti kada je riječ o njihovom uticaju, jer taj uticaj prije svega ostvaruju putem energije, tu prije svega mislim na plin i snadbijevanje cijele ove regije, kao i ogromnim novcem kojim raspolažu. Mislim da se u evropskim prijestolnicama kao i u Vašingtonu, ovo što se trenutno radi od strane ruske politike na Balkanu jako potcjenjuje.

Kada se malo pogleda, mada ja ne vidim da se neko kod nas u institucijama, pa čak nemojte mi zamjeriti ni u medijima bavi sa tom situacijom, iako ima nekih analiza, mi smo jednostavno time zatečeni. Sve što ruska politika pokušava da uradi na Balkanu nije bezopasna stvar, nije cijenkanje sa EU, to je strateški dobro osmišljen potez Moskve.

TV1: Predsjednica Hrvatske je govorila da Rusija preko Dodika vodi hibridni rat, a Čović je Dodikov glavni partner. Šta to znači u kontekstu HDZ-a. Oni negiraju ruski uticaj?

KOMŠIĆ: Pazite, predsjednica Hrvatske je nedavno bila u Rusiji, i ono što je ona tamo uradila zaista je sa njene tačke gledišta interes Hrvatske i oni su to odlično odigrali, i tu je predsjednica nakon dugo vremena pokazala određenu diplomatsku vještinu. Druga je stvar što nas to košta, ali za Hrvatsku je posjeta bila odlična stvar jer su sklopili dobar aranžman kada je riječ o interesima Hrvatske. U Rusiji su svjesni da u Hrvatskoj neće imati toliko vjernog saveznika ali ruska politika na Balkanu se svodi na to da više ovdje neće da stoje samo jednom nogom u Srbiji nego sada hoće da stoje sa dvije nego, jedna je u Hrvatskoj a druga u Srbiji. Mi u svemu tome možemo biti najveća žrtva, na način da naši susjedi osokoljeni svojom pozicijom bilo u NATO-u ili u savezništvu sa Rusijom, jednostavno misle da u BiH mogu raditi šta hoće. Ali ponavljam, kod nas se nažalost niko ozbiljno ne bavi tom temom, ne prati niko poteze kako dipomatija susjednih zemalja, tako ni svjetskih sila, i bojim se da ćemo doći u situaciju gdje će nas jednostavno zateći neke stvari i nećemo se moći izvući. Kada se doda nezainteresovanost Vašingtona za sve to, i EU koja je zadeverana masom svojih problema i nema snagu da se tome odupre.

TV1: Kako vidite EU put BiH, jesmo li blizu ili daleko?

KOMŠIĆ: Nismo bliže, mislim da smo čak malo odmakli od mjesta na kojem smo bili. Pa i ovi projekti koji nam se guraju kao anticivilizacijski poput izmjena Izbornog zakona kojim treba da se pojača diskriminacija, sve više legitimiteta dobijaju ne samo u političkom životu i javnosti.

TV1: U zadnje vrijeme se postavlja pitanje da li ima većine na državnom nivou ili ne. Kako Vi na to gledate?

KOMŠIĆ:Formalno ima jer niko ne odlazi i svi su tu, ali kad dođe do ključnih političkih stvari, onda prisustvujete takvoj svađi između tih opcija, da se nekada čini da je opozicija viška u toj priči, koliko se oni žestoko udaraju. Mislim da će to potrajati sve do izbora s obzirom da će se sada još pojačati ta politička retorika ne bi li svako osvojio simpatije kod svog biračkog tijela.

TV1: Može li se danas reći u kolikoj je krizi država?

KOMŠIĆ: Vrlo je opasno, mislim da potcijenjujemo cijelu situaciju. Nije to samo kriza u političkom životu, bojim se da ona cijepa bosanskohercegovačko društvo i to je po meni najveći problem jer ljudi gube nadu i ne vide da nešto normalno može biti, a to je najopasnije stanje i to je ono što mene najviše sekira, ta beznadežnost koja počinje da vlada.

TV1: Akcize se nameću kao uslov svih uslova za gradnju autoputa, kakav je stav DF-a?

KOMŠIĆ: Nepromijenjen, a vidim da je i tu došlo do poremećaja u parlamentarnoj većini jer sad predsjedavajući Vijeća ministara i SDA nisu pristalice prijedoga zakona koji su gurali četiri puta u parlament. Očito je da je Zvizdić i njegovA stranka, pristao na logiku da ako se već ide na uvođenje akciza da to moraju biti strogo kontrolisana sredstva koja moraju ići u gradnju autoputa ali njihovi partneri a tu mislim prije svega na HDZ nisu zainteresovani jer bi željeli da se akcize uvedu ali da se prikupljena sredstva nekontrolisano troše i da se krpe budžetske rupe. To je prije svega interes SNSD-a, jer RS ima strašne probleme sa budžetom, i njih interesuje aranžman sa MMF-om, i da ta sredstva ponovo budu gurnuta u budžet. HDZ je također za to zainteresovan ne bi li se kantonalni budžeti popunjavali. Taj strateški pakt između HDZ-a i SNSD-a će gledati da sve to obori, kao i sve ono što bi moglo biti korisno ovoj zemlji.

(Kliker.info-Vijesti)

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku