22:42 2009

Normal
0
21

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine nije uspjela da se plasira na svjetsko prvenstvo u JAR-u.

U uzvratnom susretu baraža za SP BiH je večeras u Zenici poražena od Portugala sa 1:0. Jedini pogodak postigao je Raul Meireles u 56. minuti.

Portugalci su tako s ukupnih 2:0 izborili plasman na SP.  Reprezentacija BiH je od 77. minute ostala s igračem manje nakon što je Salihović dobio crveni karton. Susret je na stadionu Bilino polje, pred oko 15.000 gledalaca, sudio Italijan Roberto Rosetti.

Reprezentativci naše zemlje su od početka krenuli odlučno i sa željom da što prije postignu pogodak. Prvo je zaprijetio Džeko u 16. minuti koji prebacuje gol Portugalaca. Tri minute kasnije pokušao je i Ibišević, ali Edurado sigurno interveniše. U 25. minuti bilježimo i najbolji priliku za goste, no iz izgledne šanse Raul Meireles pogađa Hasagića. Igra „zmajeva“ zasnivala se na dobinskim loptama za napadačke partnere, koji su djelovali potpuno odsječeno.

U 35. minuti Džeko asisitira za Ibiševića, no napadač Hoffenheima nije na najbolji način zahvatio loptu. Naši reprezentativci nisu ostavili loš dojam u prvom dijelu, no falilo je koncentracije u završnici. Ipak, bilo je očito da nedostaje posljednji pas koji bi omogućio priliku za poentiranje. Odbrana je dobro odradila svoj dio posla, lako su izlazi na kraj sa brzim Nanijem. Prvih 45. minuta okončano je 0-0.

Za postizanje pogotka bilo je potrebno da se dobije bitka na sredini terena. Šef državne nogometne selekcije BiH u svlačionici je ostavio Medunjanina, a na travnjak Bilinog polja istrčao je Zlatan Muslimović. Ipak, to ostavlja dosta prostora za goste koji već u 49. minuti preko Nanija dolaze u izglednu priliku, ali Hasagić brani. Minut kasnije pokušao je i Pjanić, ali lopta odlazi pored gola.

Ključni momenat desio se u 56. minuti kada Nani oduzima loptu Pandži i asistira za Raula Meirelesa koji pogađa za 1-0. Poslije toga izabranici Miroslava Ćire Blaževića se potpuno otvaraju, a Portugalci brzima napadačima stvaraju šanse. Možemo biti sretni što nas nisu deklasirali. Ipak, Nani i dva puta Meireles nisu bili precizni. Dobar pokušaj naših zabilježili smo u 76. minuti kada Pjanić odlično šutira iz slobodnjaka.

U 79. minuti Salihović dobiva crveni karton nakon prigovora prvo pomoćnom sudiji, a potom i glavnom Rosetiju. Nakon toga asistent je pogođen tvrdim predmetom, te je utakmica na trenutak prekinuta. Treba napomenuti da je travnjak u Zenici bio u izuzetnom lošem stanju.

Nakon propuštenih prilika za odlazak na jedno veliko takmičenje 2003. i 2005., opet nismo uspjeli. Nažalost, ostali smo u čekaonici i po treći put.

Iz minute u minutu

1’ Izbornik Blažević bio je primoran napraviti četiri izmjene u odnosu na susretu u Lisabonu. Umjesto kapitena Spahića u igri je Pandža. Zbog žutih kartona van konkurencije su Muratović i Rahimić, a zbog ozlijede je otpao Misimović. Priliku da pokaže koliko može dobio je Medunjanin kojem je ovo debi za reprezentaciju BiH. Kreator naše igre biti će Pjanić, a od početka je krenuo i Bajramović. Kapitensku traku u ovoj najvažnijoj utakmici za našu reprezentaciju nosi Edin Džeko. Portugalci su krenuli s tek jednom izmjenom. Deco je ostao na klupi, a od početka je u igri Tiago.

4’ Prvi napad BiH krenuo je od Ibiševića koji dodaje do Džeke, ali je nogometaš Wolfsburga u ofsajdu.

5’ Simao ubacuje iz kornera, a najviši u skoku je Tiago koji šutira direktno u dobro postavljenog Hasagića.

7’ Odlična akcija naše reprezentacije. Bajramović je dobro uposlio Ibiševića, koji pravi dar-mar u portugalskoj obrani i pokušava uposliti Džeku do kojeg lopta ne dolazi.

15’ Pjanić greškom dodaje do Nanija, a ovaj šutira nebu pod oblake.

16’ Bajramović odlično pronalazi Džeku koji dobro skače, ali od svega samo drugi korner za BiH.

20’ Pri udarac na gol Portugalaca upućuje Ibišević, ali je to lak plijen za Eduarda.

25’ Nakon duže akcije Portugalaca sam pred Hasagića je izbio Tiago koji dobro šutira, a naš vratar još bolje brani.

26’ Žuti karton za Jahića.

27’ Požutio je i Simao zbog grubog prekršaja nad Ibričićem.

32’ Pandža dobro upošljava Spahića koji pokušava ubaciti u sredinu, ali loše tako da lopta završava u gol-autu.

35’ Džeko spušta loptu za Ibiševića, a ovaj sa dvadesetak metara šutira iznad gola.

37’ Nadarević zarađuje žuti karton zbog nepostojećeg prekršaja nad Liedsonom.

42’ Bajramović se junački izborio za jednu loptu i dodao do Džeko koji je nekako dodaje do Pjanića, a ovaj šutira. Obrana gostiju ju je odbija u korner.

45’ Prvih 45. minuta završeno je bez pogodaka.

46’ Odmah na početku drugog djela Blažević pravi prvu izmjenu. Iz igre je izašao Medunjanin, a ušao je Muslimović.

48’ Dobra akcija Muslimovića, Ibiševića i Džeke prekinuta je zbog nedozvoljene pozicije napadača Wolfsburga.

50’ Nani vara našu obranu i izbija sam pred Hasagića. Naš golman je opet na visini zadatka i zaustavlja loptu.

51’ Pjanić iz velike udaljenosti dobro šutira, ali lopta odlazi pored gola.

53’ Džeko krade loptu Portugalcima i dodaje do Salihovića, koji na drugoj strani pronalazi Ibričića, ali se ovaj ne snalazi najbolje i tako propada dobra prilika za promjenu rezultata.

56’ Portugalci dolaze do vodstva u Zenici. Nani oduzima loptu Pandži na rubu našeg šesnaesterca i dodaje do Meirelesa kojemu nije bilo teško prevariti nemoćnog Hasagića.

58’ Rosetti časti Džeku žutim kartonom i zarađuje zvižduke prepunih tribina Bilinog polja.

60’ Talijanski sudac još jednom pokazuje nejednak kriterij. Dvije minute ranije Džeki je dao karton zbog mahanja rukom, dok sada ne kažnjava žustre prosvjede Portugalaca.

63’ Duda probija lijevu stranu naše obrane i šutira u vanjski dio mreže.

67’ Lijepa akcija naše reprezentacije, ali u odlučujućem trenutku Fereira izbacuje loptu ispred Džeke.

72’ Meireles opet izbija sam pred Hasagića i šutira pored gola.

75’ Pjanić iz slobodnjaka s preko 30 metara dobro šutira, ali Eduardo odbija loptu u korner.

77’Crveni karton za Salihovića zbog nesportskog poteza, odnosno psovanja linijskom sucu. Nakon toga su sa tribina Bilinog polja poletjeli razni predmeti prema linijskom sucu, a jedan od njih ga je pogodio u glavu.

81’ Džeko se odlično izborio za jednu loptu i šutirao tik pored stative.

85’ Edinho vara našu obranu i šutira u dobro postavljenog Hasagića.

89’ Deco ubacuje za Brunu Alvesa, ovaj šutira, a Hasagić je opet na mjestu.

92’ Požutio je i Berberović…

94’ U stopostotnoj prilici se našao Edinho, ali je na sreću šutirao iznad gola.

94’ Kraj utakmice na Bilinom polju. Portugal je i u drugom susretu baraža ostvario minimalnu pobjedu i tako izborio plasman na Svjetsko prvenstvo.