hamburger-icon

Kliker.info

Vjerovali ili ne : Tramp odobrio sankcije protiv zvaničnika Međunarodnog krivičnog suda u Hagu

Vjerovali ili ne : Tramp odobrio sankcije protiv zvaničnika Međunarodnog krivičnog suda u Hagu

12 Juna
05:31 2020

Američki predsjednik Donald Trump odobrio je uvođenje ekonomskih sankcija zvaničnicima Međunarodnog kaznenog suda (ICC) uključenim u istragu o navodnim ratnim zločinima američkih snaga u Afganistanu, javlja novinar Al Jazeere Ivica Puljić, te dodaje da su Ujedinjeni narodi i Humans Rights Watch kritizirali ovaj potez.

“Kao dio nepokolebljive predanosti predsjednika Donalda J. Trumpa zaštiti američkih vojnika i odbrani našeg nacionalnog suvereniteta, predsjednik je odobrio ekonomske sankcije protiv službenika Međunarodnog kaznenog suda koji su izravno bili angažirani na istraživanju ili procesuiranju američkog vojnog osoblja bez pristanka Sjedinjenih Država. Predsjednik je također odobrio proširenje viznih ograničenja protiv službenika Međunarodnog kaznenog suda i članova njihovih porodica”, navodi se u saopćenju Bijele kuće.

Puljić navodi i da je Washington naglasio da SAD nije potpisnik Rimskog statuta te da je više puta odbacio tvrdnje Međunarodnog kaznenog suda o nadležnosti nad vojnim osobljem Sjedinjenih Američkih Država.

“Postupci Međunarodnog kaznenog suda napad su na prava američkih građana i prijetnja su našem suverenitetu. Međunarodni kazneni sud osnovan je kako bi osigurao odgovornost za ratne zločine, ali u praksi je to bila neprihvatljiva i neučinkovita međunarodna birokracija koja ciljano prijeti osoblju Sjedinjenih Država kao i osoblju naših saveznika i partnera”, navodi Bijela kuća.

Kako se dodaje, unatoč opetovanim pozivima Sjedinjenih Američkih Država i njihovih saveznika za reformom, Međunarodni kazneni sud nije poduzeo ništa u tom pravcu i nastavlja provoditi politički motivirane istrage protiv SAD-a i njegovih saveznika, uključujući Izrael.

‘Manipuliranje ICC-om’

“Zabrinuti smo kako, nama neprijateljske države, manipuliraju Međunarodnim kaznenim sudom poticajući optužbe na vojno osoblje Sjedinjenih Država. Nadalje, imamo snažne razloge da vjerujemo da postoji korupcija i nedolično ponašanje na najvišim razinama Tužiteljstva Međunarodnog kaznenog suda, čime se dovodi u pitanje integritet njegove istrage protiv američkih vojnika”, dodaje se u saopćenju Bijele kuće.

Kao što vidljivo u predsjednikovoj izvršnoj naredbi, navodi Bijela kuća, Sjedinjene Američke Države nastavit će koristiti sva neophodna sredstva kako bi zaštitili svoje građane i njihove saveznike od nepravednog gonjenja od strane Međunarodnog kaznenog suda.

Organizacija za zaštitu ljudskih prava Human Rights Watch j kritizirala američke sankcije Međunarodnom kaznenom sudu.

“Posljednja akcija Trumpove administracije utire put za nametanje sankcija protiv dužnosnika ICC-a te predstavlja nepoštivanje globalne vladavine zakona. Ovaj napad na ICC je pokušaj blokiranja da žrtve ozbiljnih zločina,  počinjenih ili u Afganistanu, Izraelu ili Palestini, dođu do pravde. Zemlje koje podržavaju međunarodnu pravednost trebale bi se javno usprotiviti ovom nesumnjivom pokušaju opstruiranja”, kazala je Andrea Prasow, direktorica HRW u Washingtonu.

Zabrinutost UN-a

Glasnogovornik generalnog sekretara Ujedinjenih naroda, Stephane Dujarric, također je objavio saopćenje o američkim sankcijama ICC-u.

“Primili smo informaciju sa zabrinutošću o autorizaciji sankcija protiv određenih pojedinaca s ICC-a. Isto smo tako svjesni ranijih saopćenja državnog sekretara Mikea Pompea, prema kojima će  bilo kakva ograničenja, poduzeta protiv pojedinaca  provoditi dosljedno s obavezama zemlje-domaćina prema sporazumu Ujedinjenih naroda. Mi ćemo, očigledno, nastaviti pratiti situaciju i razvoj zbivanja”, kazao je on.

Visoki dužnosnik Trumpove administracije je, bez dodatnih detalja, rekao da istragu ICC-a “potiče organizacija dvojbenog integriteta” te je optužio Rusiju zbog navodnog utjecaja na istragu, prenosi Hina agenciju Reuters.

Trumpova uredba omogućuje državnom sekretaru Mikeu Pompeu da, u konsultacijama s ministrom finansija Stevenom Mnuchinom, blokira imovinu zaposlenika ICC-a uključenih u istragu koja se nalazi na teritoriju SAD-a, kazao je dužnosnik.

Pompeo također može tim osobama zabraniti ulazak u SAD.

Trumpove kritike

Trump je više puta kritizirao Međunarodni kazneni sud u Haagu, koji je nadležan za ratne zločine, genocid i zločine protiv čovječnosti, ako određena država članica ne želi ili nije u stanju pokrenuti kazneni postupak. Glavne svjetske sile, uključujući SAD, Kinu i Rusiju, nisu članice ICC-a.

Afganistan je član ICC-a, ali Kabul tvrdi da bi se suđenja za ratne zločine trebala odvijati u Afganistanu.

SAD nije član ICC-a, koji je uspostavljen 2002., a Trumpova administracija uvela je već restrikcije na ulazak u SAD i druge sankcije zaposlenicima ICC-a prije godinu dana.

ICC je pokrenuo istragu, nakon što su tužitelji preliminarno 2017. ustanovili da postoje razumni temelji za tvrdnju da su zločini počinjeni u Afganistanu te da je ICC nadležan za te slučajeve.

Visoki dužnosnik administracije je, govoreći o uredbi novinarima putem konferencijskog poziva, kazao da su sankcije odobrene protiv svih pojedinaca direktno uključenih u bilo kakve napore ICC-a da istraži pripadnike američkih snaga, bez pristanka Washingtona.

Prijetnja suverenitetu

Dužnosnik je kazao da je istraga prijetnja američkom suverenitetu te da je, iako je ICC osnovan da pozove počinitelje na odgovornost, “u praksi to neodgovorna, neefikasna međunarodna birokratija, izvan kontrole, koja prijeti vojnicima i obavještajcima SAD-a i naših saveznika”.

Tužiteljica ICC-a Fatou Bensouda želi istražiti moguće zločine počinjene između 2003. i 2014., a uključuju navodna talibanska masovna ubistva civila, mučenja zarobljenika od strane afganistanskih vlasti i, u manjoj mjeri, od strane američkih snaga i CIA-e”.

(Kliker.info-AJB)

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku