Velika pobjeda BiH: Zmajevi u grotlu Skenderije srušili Francusku poslije dva produžetka! (VIDEO)

28 Augusta
02:06 2022

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je veliku pobjedu u sjajnoj atmosferi u Skenderiji, gdje je savladala Francusku nakon velike drame i produžetaka! Bio je to meč završne faze kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, a Zmajevi su trijumfom zadržali šanse za plasman na isto.

BiH je slavila 96:90, a pitanje pobjednika riješeno je nakon dva produžetka, pošto se Francuska u regularnih 40 minuta u posljednji tren spasila poraza.

Zmajevi su nošeni sjajnom podrškom publike u Skenderiji odlično otvorili utakmicu i poveli sa 11:2 u prve tri i po minute, nakon čega je Vincent Collet morao zvati time-out.

Nije ni to omelo fenomenalne Zmajeve pa su samo nastavili sa izvrsnom igrom i brzo došli do velikih 20:6!

Na minut do kraja prve dionice svirana je tehnička selektoru Adisu Bećiragiću, ali ni to nije pomoglo Francuzima da istope prednost BiH i nakon deset minuta igre Zmajevi su vodili 28:14.

Francuzi prednost BiH tek na polovini druge dionice spuštaju ispod +10, kada poenima Yabuselea dolaze do 33:27.

Tada novim poenima i trojkom Yabuselea u potpunosti hvataju priključak i dolaze do 33:30. Potom trojku pogađa i Fournier i poravnava rezultat!

Ipak, Zmajevi uzvraćaju sjajnom trojkom Muse i vraćaju se u vodstvo. Ponovo je uzvratila Francuska nakon toga i na minut i po prije odlaska na pauzu trojkom Huertela stigla do vodstva od 40:38.

Do kraja druge dionice stigli su Francuzi čak do 46:38.

Francuska na otvaranju drugog poluvremena brzo dolazi i do dvocirrene prednosti koševima Luwawu-Cabarrota, ali smogla je BiH snage da uzvrati i održi priključak. Ne samo to, preokrenula je BiH i treću dionicu dobila 21:5!

Poenima Gegića, a potom i Kamenjaša, Bosna i Hercegovina prelazi u prednost od 53:51. U finišu treće dionice Zmajevi dodaju gas i na krilima Kamenjaša dolaze do velikih 59:51.

Na osam minuta do kraja utakmice Nurkić brutalno zakucava preko Goberta i donosi velikih +10 Zmajevima! (65:55).

Potom se vraćaju Francuzi preko Fourniera koji ih vodi do 65:60, a uslijedio je time-out Bećiragića. Nurkić je nastavio “terorizirati” Goberta, a Francuze je u igri držao Fournier, koji je bio daleko najbolji u njihovim redovima.

Na tri i po minute trojkom Gegića odlazimo na +6 (74:68), a potom četvrti faul pravi Nurkić. Ušlo se potom u dramatičnu završnicu, a na deset sekundi do kraja Nurkić i Musa gube loptu, uzima je Yabusele, a onda Fournier zakucava za 76:76.

Ušlo se u produžetak koji je otvoren tehničkom greškom Muse, koju ne koriste gosti, da bi potom Roberson pogodio trojku! 79:76. Siguran je potom s linije slobodnih bacanja Nurkić za 81:76. Na drugoj strani trojku pogađa Yabusele i vraća Francuze,

Musa je u narednom napadu BiH promašio čisto polaganje, ali to ne kažnjavaju Francuzi. Uspio se Musa iskupiti za promašaj, ali na pola minute do kraja Gobert poravnava na 83:83.

U posljednjoj sekundi produžetka Francuzi prave faul u napadu i ostaje neriješeno, te se ulazi u novi produžetak. U njemu se bolje snalazi selekcija BiH i slavi pobjedu rezultatom 96:90.

Sudbinu Francuza zapečatio je trojkom Lazić na pola minute prije kraja.

Kod BiH je najbolji bio Nurkić sa 21 poenom, 9 skokova i 4 asistencije, Roberson je ubacio 18, a Musa 17 koševa, dok je kod Francuza praktično jedini raspoložen bio Fournier s 24 ubačaja.