US Open : Novak Đoković pokorio i New York!!!

13 Septembra
01:21 2011

Novak Đoković je osvojio US.Open. U sjajnom finalu koje je trajalo četiri sata i 10 minuta, Đoković je savladao Rafaela Nadala 6-2,6-4,6-7(3),6-1.Đoković je većim dijelom meča za korak ispred Nadala, koji je osvojio treći, ali je stao kad je bilo najpotrebnije. Publika je definitivno uživala u tenisu na najboljem mogućem nivou i prosto je nemoguće nabrojati velike poene koje su odigrali Đoković i Nadal.Nadal je dobro krenuo u meč, poveo je sa ranim breakom 2-0, a onda je tu stao. U narednom gemu Novak je stigao do tri break lopte. Nadal je spasio dvije, treću nije uspio. Potpuno neočekivano u tom periodu su obojica tenisera imala problema kako zadržati svoj servis gem. Nadal je u četvrtom gemu prokockao tri break lopte. Đokovićev forhand je stvarao puno problema Nadalu koji ne može u petom gemu zadržati svoj servis, Novak je u naletu pa uzima novi break.

Kod 5-2 je Novak iskoristio prvu od tri set lopte. Kao i na početku prvog seta, u drugom je opet Nadal taj koji prvi uzima servis svom protivniku.Poveo je 2-0, prije nego što je došao najduži gem meča. Nakon osmog izjednačenja, Đoković je došao do pete break lopte. Izgledalo je kako će se Nadal izvući, a onda je stigao promašaj zicer, laganog smeča kojeg vjerovatno na ovaj način nikad nije promašio. Teško je bilo očekivati da Nadal ostane čvrst nakon tako izgubljenog gema, što se odrazilo na rezultat. Vrlo brzo je Đoković stigao do 4-2, ali nije uspio do kraja reprizirati prvi set. Nadal se vratio na 4-4, da bi samo gem kasnije još jednom zapeo na svom servisu. Prvu set loptu za 2-0, Đoković je naravno iskoristio. Napravio je Đoković break za 2-1 u trećem setu, imao je svoj servis, imao je 3-2 i servis ali se Nadal nije predavao. Kako se bližila završnica seta igrao je sve bolje bolje.

U 11 gemu Đoković je napravio još jedan break, došao je na korak do naslova, ali se i treći put u ovom setu vadi Nadal koji je odigrao sjajn poen za 15:30. Branitelj naslova se izvukao i treći, pa je set otišao u tie break.Kazna za propušteno Đokovića je stigla u tie breaku. Nadal je poveo 4-1, Đoković se približio na 5-3, prije nego što je fenomenalnim poenom Španjolac izborio za tri set loptu. Prvu je iskoristio već u narednom poenu.Izgledalo je po završetku trećeg seta da je Novak u problemima. Tražio je medincinski time-out, problem su predstavljala leđa, ali se to na rezultatu nije osjetilo. Krenuo je sa 3-0, dvostruki break je definitivno riješio sve dileme. U četvrtom setu je Nadal uhvatio jedan gem. Na kraju je Novak imao 55 winnera uz 51 neforsiranu pogrešku, od 26 break lopti iskoristio je njih 11. Rafael Nadal je šest puta uzeo servis Novaku, napravio je puno manje neforsiranih pogrešaka (37), ali je imao i manje winnera (32). (Kliker.info-SportSport)