Urugvaj nije uspio : Holandija nakon 32 godine u finalu SP (VIDEO)

06 Jula
20:35 2010

Holandija je večeras u Cape Townu došla do pobjede nad Urugvajem (3:2) i plasirala se u finale Svjetskog prvenstva, a svog protivnika saznat će nakon sutrašnjeg okršaja Španjolske i Njemačke.Prvu priliku na susretu propuštaju nogometaši Holandije. Robben je s desne strane uputio oštar centaršut, Muslera uspio samo izboksati do Dirk van Kuyta, čiji udarac sa nekih petnaestak metara odlazi pored urugvajskog gola.Tulipani su dominirali terenom u prvih dvadesetak minuta, a u desetoj minuti Sneijder je s ruba šesnaesterca pogodio Robin van Persija. Terensku incijativu Holanđani su uspjeli krunisati u 18. minuti, kada je kapiten Giovanni van Brocnkhorst topovski šutirao s nekih 40-ak metara i loptu smjestio u sami gornji lijevi ugao nemoćnog Muslere.Urugvajci nisu previše pokazivali na terenu. Skoro ništa, osim nervoze, pa je Irmatov javnu opomenu pokazao Pereiri i Caceresu. Mogli su Urugvajci deset minuta prije kraja prvog dijela doći do poravnanja, kada je Perez oteo loptu Sneijderu, dodao je do Cavanija, novi napadač Tottenhama sve dobro napravio, a onda poslao traljavu loptu u šesnaesterac holandske reprezentacije.U 38. minuti malo opasnosti i pred golom Stekelenburga. Perreira je centrirao s lijeve strane, Forlan bio najviši u skoku, ali je loptu glavom poslao iznad gola Ajaxovog čuvara mreže. Južnoamerikanci su u 41. minuti, ipak, uspjeli poravnati. Diego Forlan je dobio loptu na nekih tridesetak metara od gola Urugvaja, opalio desnom nogom, te matirao nemoćnog Stekelenburga

.Do posljednjeg Irmatovog zvižduka nije bilo promjene rezultata. Iako su Holanđani imali nešto više od igre, Urugvajci su pogotkom sjajnog Forlana uspjeli izjednačiti.Na samom otvaranju drugog poluvremena je holandski selektor Bert van Marwijka izvršio prvu izmjenu. Rafael van d er Vaar je u igru ušao umjesto Demyja de Zeeuwa. Uvodne minute drugog dijela pripale su, baš kao i u prvom dijelu,  Holandiji. No, opasno je bilo pred golom Oranja u 52. minuti. Stekelenburg je uklizao ispred Cavanija, lopta na kraju došla do Pereire, koji iz prve šutira na gol, ali neprecizno. Velika šansa za Holandiju desila su 67. minuti. Van Persie je sve dobro napravio, dodao do Vaarta čiji udarac brani Muslera, a Robben "odbijanac" poslao visoko iznad gola sa svega desetak metara. Samo dva minuta kasnije Holanđani dolaze do nove prednosti. Duga akcija Tulipana, na kraju Wesley Sneijder prizemno pucao sa ruba šesnaesterca, lopta je na putu do mreže zakačila jednog urugvajskog igrača, te završila u lijevom donjem uglu Muslerinog gola.Nedugo zatim, Muslera je još jednom morao po loptu u mrežu. Dirk Kuyt sjajnim je ubačajem s desne strane pronašao glavu večeras razigranog Arjena Robbena, a ofanzivac minhenskog Bayerna bez većih problema pogodio za već sigurnih 3:1  u korist Holandije.Pereira je sa ruba šesnaesterca u finišu utakmice matirao Stekelenburga, koji nije mogao vidjeti loptu od Dirka Kuyta. Do kraja se rezultat nije mijenjao. (Kliker.info-SportSport)