Upornost se isplatila: Nemci odbranili bronzu

11 Jula
05:34 2010

Njemačka je pobjedom rezultatom 3:2 savladala Urugvaj u pretposljednjoj utakmici Svjetskog prvenstva u Južnoj Africi, te tako osvojila treće mjesto.Selektor Njemačke Joachim Loew krenuo je u borbu za treće mjesto na Svjetskom prvenstvu protiv Urugvaja sa izmjenjenom ekipom, te su na klupi ostali Lucas Podolski, Miroslav Klose, Manuel Neuer i Phillip Lahm. U sastav Urugvaja se nakon odrađene suspenzije vratio Luis Suarez.Prvu ozbiljniju priliku na susretu imao je sjajni Diego Forlan, koji je u sedmoj minuti šutirao iz slobodnog udarca, ali zamalo preko gola. Ipak, Njemačka je prva stigla do vodstva u 19. minuti. Kapiten Elfa u ovom susretu, Bastian Schweinsteiger snažno je šutirao sa tridesetak metara, Muslera je uspio odbiti njegovu bombu, ali samo na noge Thomasa Mullera, koji postiže svoj peti gol na ovom  Svjetskom prvenstvu.Primljeni gol kao da je malo zatekao Urugvajce, pa su Nijemci nakon vodstva pokušali dokusuriti protivnika, kao što su to napravili protiv Argentine, ali im nije uspjelo. Urugvajci su se brzo oporavili od primljenog gola i prenijeli težište igre na polovinu Nijemaca.

Izjednačenje je došlo u 28. minuti, kada je Perreira oduzeo loptu na centru Schweinsteigeru, te je proslijedio do Suareza, koji potom asistira Edinsonu Cavaniju, a ovaj matira Hansa Jorga Butta za izjednačenje.Nakon toga, počela je padati jaka kiša, koja je prouzrokovala i određeni pad u tempu igre. Ipak, četiri minute prije odlaska na odmor Urguvaj je imao priliku preokrenuti rezultat kada se Suarez našao u situaciji jedan na jedan sa Buttom, ali napadač Ajaxa šutira pored gola, pa se na odmor otišlo pri rezultatu 1:1.Početak drugog poluvremena pripao je Urugvajcima, koji se preuzeli kontrolu nad susretom. U pestoj minuti drugog dijela Južnoamerikanci su kapitalizirali bolju igru. Arevalo je prošao po desnoj strani i uposlio čudesnog Forlana, koji sa ruba šesnaesterca hvata volej i neodbranjivo pogađa mrežu Butta.Uporni Nijemci su brzo izjednačili, tačnije samo pet minuta kasnije. Boateng je ubacio "svijeću" sa desne strane, istrčali Muslera neuspješno boksuje, a Marcel Jansen glavom pogađa za novo izjednačenje.Njemačka upornost se po ko zna koji put pokazala učinkovitom. Igrala se 82. minuta, kada je odbrana Urugvaja nakon jednog kornera desne strane reagovala prilično traljavo i neodlučno, što je bilo dovoljno Samiju Khediri da glavom matira Musleru za 3:2. Doslovno u posljednjim trenucima meča, Forlan je pogodio prečku iz slobodnog udarca, te je susret završio pobjedom Njemačke sa 3:2. (Kliker.info-SportSport)