Tri gola u mreži gostiju : Raspoloženi zmajevi korak bliže Brazilu (Video)

16 Oktobra
19:40 2012

Bh. nogometaši su i večeras obradovali naciju, ostvarili su veliku pobjedu koja nas je zadržala na prvom mjestu u grupi i još više približila Brazilu.Briljantno izdanje Zmajeva. Svi do jednoga su bili savršeni!. Nogometna reprezentacija BiH ostvarila je još jednu veliku pobjedu. Zmajevi su večeras savladali Litvaniju sa 3:0 i tako došli do treće kvalifikacione pobjede za SP u Brazilu 2014.godine. Sa ova tri boda, BiH je ostala na prvom mjestu u grupi G i nezadrživo hita ka Brazilu. U Novu godinu ulazimo kao najefikasnija reprezentacija kvalifikacija, prvi smo u našoj grupi ispred Grčke i Slovačke. Jednostavno, postali smo MOĆNI!

Početak utakmice je donio terensku incijativu naših, iako su gosti prvi opasno zaprijetili. Bila je to  dobra kontra gostiju, Stankevičius je probio lijevu stranu, krenuo prema Begoviću, išli su Litvanci 3-2, ali je Ognjen Vranješ spriječio najgore. Zmajevi prvi put prijete tek u 26.minuti, kada je Misimović udarac završio tik iznad prečke.Taj udarac je nagovijestio dosta bolju igru izabranika Safeta Sušića. Igrala se 29.minuta kada je Bilino polje proključalo. Miralem Pjanić je uradio sve, pokazao koliko nam je falio u Atini, sjajno uposlio Vedada Ibiševića koji je rasparao mrežu Karčemarskasa za vodstvo BiH od 1:0. Od tada je sve bilo lakše, a posebno nakon 35.minute. Ponovo na scenu stupa večeras fantastični Pjanić, ovaj put upošljava, Edina Džeku koji rutinski pogađa za 2:0 i novo veliko slavlje u Zenici.

Ipak, to nije bilo sve. Do kraja prvog dijela još jedna lopta u mreži gostiju. Igrala se 41.minuta, ovaj put dijamant uzvraća asistenciju Pjaniću, koji pogotkom zaokružuje briljantno prvo poluvrijeme.Početak drugog dijela je protekao mirno, bez većih prilika. Mi smo u tim trenucima igrali koliko treba, jer smo imali pobjedu u džepu. Sušić je u 59.minuti izvršio i prvu izmjenu, odlučio je odmoriti Mujdžu, a ubaciti Vršajevića. U tim trencima se ništa nije deševalo, sve do 66.minute kada je Ibišević škaricama pogodio prečku, ali je dosuđen ofsajd. Nakon toga je zamijenjen Pjanić uz velike ovacije sa tribina, a ušao je Stevanović. Priliku je dobio i Ervin Zukanović, koji je zamijenio Lulića i tako upisao prvi nastup za naš državni tim. Do kraja smo rutinski priveli meč kraju, jer nije bilo potrebe za bilo kakvim umaranjem. Ipak, vrijedi izdvojiti odbranu Begovića u 88.minuti kada je sjajno zaustavio udarac Šemberasa.Narednu utakmicu igramo u martu naredne godine, a tada ćemo po prvi put pokušati skinuti skalp Grcima, koji su nam veliki dužnici.

BiH – Litvanija 3:0
Stadion Bilino polje. Gledalaca: 15.000. Sudija: Miroslav Zelenika (Češka). Strijelci: 1:0 – Ibišević (29), 2:0 – Džeko (35), Pjanić (41). Žuti kartoni: Stevanović (BiH), Klimavičius (Litvanija).
BiH: Begović, Spahić, Pjanić, Ibišević, Misimović, Džeko, Mujdža (od 59. Vršajević), Zahirović, Salihović, Lulić (od 75. Zukanović), Vranješ.
Litvanija: Karčemarskas, Šemberas, Radavičius (od 46. Šernas), Kijanskas, Žaliukas, Labukas, Klimavičius, Panka (od 84. Pilibaitis), Novikovas, Borovskij, Stankevičius.