Travniku derbi začelja, Orašje ispred Veleža

02 Maja
19:52 2009

Veliki derbi začelja odigran na Piroti između Travnika i Veleža okončan je trijumfom domaćeg tima koji je ovom pobjedom vjerovbatno prebrinuo sve brige oko opstanka u elitnom razredu našeg fudbala. Sa druge strane, Velež je ovim porazom, uz trijumf Orašja na domaćem terenu protiv Slavije, izgubio mjesto koje za sada donosi opstanak u eliti. Travničani su bolje otvorili utakmicu i već nakon 22 minute igre došli su u vodstvo. Pranjković i Šiljak kombinovali su na lijevoj strani, a lopta je došla do Feđe Dudića koji majstroski vara farisa Efendića za veliko slavlje domaćih navijača. Početkom drugog poluvremena gosti su preko Amera Juge imali dvije prilike za izjednačenje, ali veznjak mostarskog premijerligaša nije bio precizan.

Kazna za promašaje uslijedila je u 57. minuti. Sarajčić je izveo korner, lopta na drugoj stativi dolazi do Šiljka, a ovaj topovskim udarcem po drugi put matira Efendića. Velež je i nakon drugog primljenog gola ima priliku da smanji zaostatak, ali je udarac Elvira Čolića, golman Adis Nurković uspio ukrotiti. Konačan rezultat postavio je Mirsad Šiljak volej udarcem dvije minute prije isteka 90. minuta. Orašje je do važnih bodova došlo protiv trenutno drugoplasirane ekipe našeg šampionata. Labudovi su poveli golom Zlatka Mikića, izjednačio je Darko Spalević, a pogodak vrijedan tri boda postigao je Almir Halilović u 69. minuti utakmice. Leotar je bez većih problema trijumfovao protiv Posušja, koje je ovim porazom i definitivno potvrdilo selidbu u niži rang takmičenja. Već nakon 15 minuta igre domaći su vodili sa 2:0 golovima Vice i Zečevića, a a na 3:0 povisio je Komnenić u 58. minuti. Počasni gol za goste djelo je Mičete koji je Mijanovića matirao sa bijele tačke. U utakmici za prestiž, Široki Brijeg je na Pecari savladao aktuelnog prvaka Modriča Maximu. Domaći su poveli golom Dalibora Šilića iz penala u finišu prvog poluvremena, izjednačio je Pupčević da bi konačan rezultat postavio Perajica.Sloboda je pred domaćim navijačima savladala Zvijezdu minimalnim rezultatom 1:0, a trenutak odluke dogodio se u 45 minuti, kada je mladi Muhamed Mujić matirao golmana premijerligaša iz Gradačca.

Travnik – Velež 3:0

Strijelci: 1:0 Dudić (22), 2:0 Šiljak (57), 3:0 Šiljak (88.)
TRAVNIK – Stadion Pirota. Gledaoca 1. 300. Žuti kartoni: Helvida, Sarajčić, Hodžić (Travnik), Šečić, Zaimović (Velež).
TRAVNIK: Nurković, Terzić, Varupa, Bradarić, Helvida, Šiljak, Sarajčić, Pranjković, Vuklešević /od 66. Ćurić/, Hodžić /od 56. Kolašinac/, Dudić /od 75. Dolić/. Trener: Nedžad Selimović.
VELEŽ: Efendić, Delalić /od 65. Stoilov/, Šečić, Zaimović, Kazazić, Demić, Čolić, Jugo, Hajrić, Obad, Velagić /od 80. Čajdin/. Trener: Abdulah Ibraković.
Sudija: Midhat Arnautović /Tuzla/.

Široki Brijeg – Modriča 2:1

Strijelci: 1:0 – Šilić (45 – 11m), 1:1 – Pupčević (57), 2:1 – Peraica (76.)
Stadion Pecara. Gledatelja: 100. Žuti kartoni: Wagner, Zovko, Brekalo (Široki B.), Joksimović, Vasić (Modriča).
ŠIROKI BRIJEG: Bandović, Diogo, Barišić, Topić, Brekalo, Wagner, Šilić, Bubalo (od 86. Božić), Zelenika (od 62. Peraica), Zovko, Hannich (od 75. Šakić). Trener: Ivan Katalinić.
MODRIČA: Hadžiđulbić, Vasić, Jolović (od 84. Savić), Katović, Cekinović, Joksimović (od 85. Savkić), Ristanić, Pupčević (od 78. Kuzmanović), Kujundžić, Miljković, Bojić. Trener: Marko Stojić.