Težak povratak u stvarnost ,Mađarska – Bosna i Hercegovina 1:0 (1:0)

09 Septembra
07:03 2007

Vizu za Evropsko prvenstvo u Portugalu 2004. godine nam je u Sarajevu oduzela Danska, a sada je sigurno da nas ni četiri godine kasnije neće vidjeti Austrija i Švacarska. Ovaj put smo vizu za put u ove dvije alpske zemlje izgubili u Zenici i Szekesfehervaru, a oduzela nam je reprezentacija Mađarske kojoj niti jedna od ove dvije pobjede ne znači puno. Sa 13 osvojenih bodova u do sada osam odigranih susreta možda još uvijek imao teoretske šanse, ali kada shvatimo da nas do kraja ovog kvalifikacionog ciklusa očekuju gostovanja kod Grčke i Turske, te meč protiv Norveške i teorija vrlo brzo postaje iluzija.Maksimalno objektivno gledajući teško je istaći nešto zbog čega bi izabranici Fuada Muzurovića uopšte i zaslužili plasman u Austriju i Švajcarsku. Pobjede nad Turskom i Norveškom sigurno vrijede, ali katastrofe na domaćem terenu od Grčke i Mađarske, remi u Moldaviji i mučenje protiv Malte su te koje pokazuju realnost našeg nogometa i još jednom upućuju na to da se nešto mora mijenjati. Pred Mađarsku smo još jednom letili visoko, a ubrzo smo nisko pali i to minimalnim porazom od 1:0. Nije ni bitno da li je Zoltan Gera pogodak postigao iz opravdano dosuđenog jedanaesterca, bitno je da smo mi i ovaj put promašivali nemoguće i opet imali rupe u odbrani i veznom redu.Susret na stadionu Sostoi u Szekesfehervaru je laganom dominacijom otvorila naša reprezentacija koja i stvara prvu izgledniju, ali i svoju najbolju priliku na utakmici. Igrala se 11. minuta kada odličnim prodorom po desnoj strani prolazi Darko Maletić i na nekih sedam metara od gola Mađarske pronalazi Vedada Ibiševića kome, iako usamljenom, polazi za rukom da šutira pravo u golmana Martona Fulopa koji tako uz dosta sreće sačuvava svoju reprezentaciju rano primljenog pogotka. Kako je susret odmicao sve sigurniji postaju i mađarski nogometaši koji svoju prvu veliku priliku ne koriste u 26. minuti kada nakon jednog ubačaja Roland Juhasz glavom šutira tek malo pored lijeve stative gola Adnana Guše.Mađari i nakon prve stvorene prilike nastavljaju sa nešto dominantnijom igrom te još jednu priliku stvaraju u 31. minuti kada njihova bobra akcija biva prekinuta ofsajd pozicijom u kojoj se našao danas vrlo raspoloženi Zoltan Gera. Upravo Gera i dovodi Mađare u vodstvo u 39. minuti kada sigurnim udarcem sa bijele tačke zatresa mrežu nemoćnog Adana Guše. Sam penal, koji je sviran od strane italijanskog sudije Simonea Trefolonija, je dosuđen nakon što je Branimir Bajić u kaznenom prostoru faulirao Roberta Feczesina nakon što kompletna naša odbrana, a posebno Ivan Radeljić, ne uspjeva zaustaviti napad Mađara.Ipak, primljeni pogodak budi naše nogometaše koji u 44. minuti susreta stvaraju dvije stopostotne prilike koje nam ipak nisu donijele izjednačenje prije odlaska na odmor. Prvu izglednu priliku stvara Branimira Bajić koji nakon jednog izvedenog kornera sa desne strane odlično skače u šesnaestercu domaćina i šutira glavom, ali njegov šut još boljom intervencijom zaustavlja danas poprilično sigurni golman Mađarske Marton Fulop. Već u narednoj akciji nova stopostotna prilika za naše nogometaše, ali ovaj put je neprecizan Zlatan Muslimović čiji šut uz dosta napora Marton Fulop zaustavlja nogom tako da se uprkos tri stopostotne prilike naše reprezentacije mreže njegovog gola nisu tresle.Drugo poluvrijeme puno bolje otvaraju Mađari koji ipak ne koriste nesigurnost našeg Adnana Guše, a nabolju priliku propuštaju u 50. minuti susreta kada pored desne stative našeg gola odlazi šut Tamasa Hajnala. U nastavku Guši još prijete i Balazs Dzsudzsak u 62. kao i Zoltan Gera u 73. minuti kada odličnim udarcem sa dvadesetak metara na našu sreću pogađa mjesto gdje se spajaju prečka i stativa te se lopta odbija u polje. Drugu svoju priliku u nastavku Zoltan Gera stvara u 80. mintui, a samo minut kasnije drugu svoju stopostotnu priliku stvara i Zlatan Muslimović koji ovaj put, ometan dvojicom mađarskih defanzivaca, šutira za malo pored gola Martona Fulopa.Uprkos izmjenama u kojima su na teren ušli Edin Džeko, Mario Božić i Adnan Ćustović, naša reprezentacija u preostalih desetek minuta susreta ne uspjeva ozbiljnije ugroziti gol Mađarske, a da se mreža našeg gola ne trese po drugi put pobrinuo se još jednom Gušo koji u 83. minuti dobrom intervencijom zaustavlja šut Balazsa Dzsudzsaka. Sve u svemu, naša reprezentacija nije iskoristila svoje najbolje prilike te se može reći da je zasluženo od Mađarske pretrpila novi poraz, a spomenimo još i to da su bakljadom i transparentima na današnjem susretu nezadovoljstvo stanjem u nogometnom Savezu još jednom izrazili navijači naše reprezentacije.

Mađarska – Bosna i Hercegovina 1:0 (1:0)
1:0 (39.) Zoltan Gera (penal)

Mađarska (4-2-3-1): Marton Fulop, Vilmos Vanczak, Tamas Vasko, Roland Juhasz, Zoltan Szelesi, Adam Vass, Daniel Tozser, Zoltan Gera, Tamas Hajnal (od 72. Csaba Csizmadia), Balazs Dzsudzsak (od 90. Peter Halmosi) i Robert Feczesin (od 89. Attila Filkor).

Bosna i Hercegovina (4-4-2): Adnan Gušo, Džemal Berberović, Branimir Bajić, Ivan Radeljić, Darko Maletić (od 79. Mario Božić), Elvir Rahimić, Zvjezdan Misimović, Mirko Hrgović (od 84. Adnan Ćustović), Zlatan Muslimović, Vedad Ibišević (od 67. Edin Džeko) i Dragan Blatnjak.       (Kliker.info/ Sportin.ba)