Švicarska slavila protiv autsajdera grupe : Embolo presudio “svojima” (Video)

24 Novembra
13:13 2022

Fudbalska reprezentacija Švicarske pobijedila je 1:0 Kamerun u meču 1. kola grupe G Svjetskog prvenstva u Kataru.

Tri minute kasnije nova, ali sada stopostotna prilika za afričku reprezentaciju. Eric Maxim Choupo-Moting ušao je u duel sa Manuelom Akanjijem, uspio se osloboditi defanzivca protivničke ekipe, izašao sam ispred Sommera, ali švicarski golman odlično brani.

Uslijedio je nešto mirniji period od pola sata igre na stadionu Al Janoub i ekipa Rigoberta Songa bila je bolji protivnik. Nisu uspijevali da dođu do velikih prilika, ali su imali posjed lopte i pokušavali su pronaći “rupu” u odbrani Švicarske.

Jean-Charles Castelletto poigravao se u 40. minuti pred svojim golom, loptu mu je ukrao Embolo, ali na kraju Castelletto ispravlja svoju grešku i blokira udarac Embola i šalje loptu u korner. Prvu pravu priliku fudbaleri Murata Yakina imali minutu kasnije, kada je najviši u skoku poslije kornera u kamerunskom šesnaestercu bio Nico Elvedi, uputio šut glavom, ali lopta odlazi pored lijeve stative gola Kameruna.

Posljednja prilika u prvih 45 minuta ponovo u režiji Songove ekipe. Choupo-Moting je prijetio Sommeru, ali njegov udarac izblokirala odbrana Švicarske u odlučujućem trenutku. Prvo poluvrijeme okončano je rezultatom 0:0. Reprezentativci obje selekcije čekali su grešku protivnika.

Samo 160 sekundi je trebalo Švicarcima da dođu do prednosti na početku drugog poluvremena. Freuler je proslijedio loptu na stranu za Shaqirija, koji pronalazi Breela Embola, a švicarski napadač rođen u Kamerunu pogađa mrežu Onane za 1:0.

Mogla je Švicarska ovjeriti tri boda u 66. minuti, ali fenomenalna parada Onane, nakon šuta Vargasa sa desetak metara.

Totalni razlike dva poluvremena Kamerunaca. Od agresivne i brze igre u prvom poluvremenu i kreiranja nekoliko prilika, u drugom pad koji ih je koštao bodova i Švicarska otvara Mundijal sa tri boda.

Haris Seferović u 95. minuti propustio je zicer. Fudbaler Švicarske uradio je sve sjajno u solo akciji, ali je njegov šut odbranio jedan od defanzivca Kameruna.

Večeras od 20 sati u istoj grupi se sastaju Brazil i Srbija.

Izvor: REUTERS/Issei Kato

Izvor: REUTERS/Hannah Mckay

Izvor: REUTERS/Marko Djurica

Izvor: REUTERS/Carl Recine