Švicarska i Slovačka osigurale SP, Slovenija i Portugal dodatne kvalifikacije

15 Oktobra
03:20 2009

Nogometaši Švicarske odigrali su 0-0 s Izraelom na St. Jakob stadionu u Baselu, te tim bodom potvrdili prvo mjesto nakon posljednjeg kola u drugoj skupini europskih kvalifikacija za SP.Švicarci su kontrolirali utakmicu bez prenaglašenih napadačkih ambicija. Nije ih na to natjeralo čak niti isključenje gostujućeg nogometaša Avihaya Yadina u 59. minuti, kada je Izraelac zaradio drugi žuti karton. Veliki njemački trener Ottmar Hitzfeld tako je uspjehom okončao svoj prvi kvalkifikacijski ciklus na švicarskoj klupi.

Grci su drugo mjesto i ulazak u dodatne kvalifikacije potvrdili rutinskom domaćom pobjedom nad Luksemburgom na atenskome Olimpijskom stadionu. Završilo je 2-1, a gosti su smanjili autogolom Avraama Papadopoulosa u 90. minuti. Novi je pogodak za sastav Otta Rehhagela zabio Theofanis Gekas. Bio mu je to deseti u ovim kvalifikacijama.Slovaci po snijegu do Južne Afrike Slovački nogometaši izborili su povijesni prvi nastup na Svjetskom prvenstvu. Do njega su došli pobijedivši Poljsku (1-0) u gostima u utakmici koja se igrala po gustom snijegu.Upravo je sklizak teren i razlog zbog kojeg je poljski branič Seweryn Gancarczyk već u trećoj minuti poslao loptu u vlastiti gol. Naime, umjesto da nakon slovačkog nabacivanja izbije loptu izvan terena, Gancarczyk se poskliznuo i zabio je iza leđa Jerzyja Dudeka. Bio je to, pokazalo se, i konačan rezultat, koji je Slovačkoj donio prvo mjesto, a ujedno srušio nade Slovenije. Naši susjedi su rutinski obavili posao u San Marinu (3-0), ali nisu dočekali remi ili poraz Slovaka, tako da će SP loviti kroz dodatne kvalifikacije.

U posljednjim dvobojima četvrte skupine europskih kvalifikacija za SP u Južnoafričkoj Republici, Njemačka je u Hamburgu odigrala 1-1 s Finskom, a Rusija istim rezultatom okončala gostovanje u Azerbajdžanu.Nijemci su se spasili prvog poraza u kvalifikacijama golom Lukasa Podolskog u devedesetoj minuti utakmice. Bio je to 46. pogodak Kölnova 24-godišnjeg napadača u 81. nastupu za "mannschaft". Ima također i 18 asistencija. U ovom ciklusu to mu je šesti gol. Finci su vodili sve od 11. minute, kada je u mrežu Renea Adlera loptu poslao Jonathan Johansson. Do 87. minute u gostujućim je redovima igrao 38-godišnji Jari Litmanen. Nijemci su još u prošlom kolu osigurali nastup na Svjetskom prvenstvu, kao što su Rusi bili sigurni za razigravanje. Sastav Guusa Hiddinka stoga nije odigrao optimalno na gostovanju u Bakuu, gdje je s Azerbajdžanom odigrao također 1-1. Gosti su poveli preko Andreja Aršavina u 13. minuti. U devetoj minuti nastavka izjednačio je i konačan rezultat postavio Vagif Javadov.

Alberto Gilardino bio je junak talijanske pobjede protiv Cipra (3-2) u posljednjem kolu skupine 8 kvalifikacija za Svjetsko nogometno prvenstvo u Južnoafričkoj Republici.Italija je već ranije osigurala prvo mjesto i izravan palsman na SP, tako da joj utakmica u Parmi nije bila rezultatski važna, ali malo je tko očekivao blamažu svjetskih prvaka protiv Cipra. A jako je malo nedostajalo da se to dogodi. Ciprani su vodili s 2-0 pogocima Ioannisa Okkasa u 12. i Chrysostomosa Michaila u 49. minuti. Momčad Marcella Lippija, koja je igrala u šarenom sastavu, bila je na konopcima, ali spasio ju je Gilardino trima pogocima u posljednjih 15 minuta utakmice. Napadač Fiorentine najprije je pogodio u 78. minuti, izjednačio je tri minute kasnije, a pobjedu “azzurrima” donio je u sudačkoj nadoknadi.

Tri je pogotka u srijedu u skupini 8 postigao i napadač Manchester Uniteda Dimitar Berbatov čija se Bugarska od neuspješnog nastupa u kvalifikacijama oprostila visokom pobjedom (6-2) protiv Gruzije. Irska, koje je ranije zacementirala drugo mjesto i dodatne kvalifikacije, za kraj je odigrala neodlučeno (0-0) protiv Crne  Gore. Nogometaši Portugala očekivano su u Guimaraesu pobijedili Maltežane (4-0) te time potvrdili nastup u dvjema utakmicama dodatnih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.Strijelci za sastav Carlosa Queiroza, za koji nije igrao Cristiano Ronaldo, bili su Nani, Simao, Miguel i Edinho.

Šveđani su tako u Solni uzalud pobijedili Albance Josipa Kužea s 4-1, dok su nezainteresirani Danci, koji izravno idu u JAR, na kopenhagenskom Parkenu izgubili od Mađara 1-0. Nogometaši Engleske još su prije mjesec dana u susretu s Hrvatskom osigurali SP, ali su u posljednjoj utakmici kvalifikacija pred svojom publikom htjeli napraviti oproštaj uz pobjedu nad Bjelorusijom. To im je uspjelo prilično lako, slavili su 3-0. Francuzi su pak htjeli potvrditi svoje drugo mjesto u skupini na domaćem terenu protiv Austrije i također su iznimno lako slavili 3-1 protiv Austrije.Za uvjerljive Engleze strijelci su bili Crouch dva puta i Shaun Wright Phillips, dvojac koji nažalost nije igrao u Ukrajini. Francuzima su pobjedu donijeli Benzema, Henry i Gignac, a poraz je Austrijancima ublažio Janko.Osvajač skupine, reprezentacija Srbije, poražena je 1-2 na gostovanju kod Litve, dok je Rumunjska s 3-1 pobijedila Farske Otoke.

Kvalifikacije za SP; 1. skupina:

Portugal – Malta 4-0 (Nani 14, Simao 45, Miguel 52, Edinho 90)

Švedska – Albanija 4-1 (Mellberg 6, 42, Berg 40, Svensson 86 / Salihi 56)

Kvalifikacije za SP, Skupina 2:

Latvija – Moldavija 3-2 (Rubins 31, 44, Grebis 76 / Ovseanikov 25, Sofroni 89)

Grčka – Luksemburg 2-1 (Torosidis 30, Gekas 33 / A. Papadopoulos 90-ag)

Kvalifikacije za SP, Skupina 3:

Poljska – Slovačka 0-1 (Gancarczyk 3-ag)

San Marino – Slovenija 0-3 (Novakovič 24, Stevanovič 67, Šuler 81)

Skupina 4, 10. kolo:

Azerbajdžan – Rusija 1-1 (Javadov 54 / Aršavin 13)

Njemačka – Finska 1-1 (Podolski 90 / Johansson 11)

Lihtenštajn – Wales 0-2 (Vaughan 16, Ramsey 80)

Kvalifikacije za SP, Skupina 6:

Engleska – Bjelorusija 3-0 (Crouch 4, 75, Wright-Phillips 59)

Kazahstan – Hrvatska 1-2 (Hižničenko 26 / Vukojević 10, Kranjčaer 90)

Andora – Ukrajina 0-6 (Ševčenko 22, Gusev 61, Lima 70-ag, Rakicki 80, Seleznjov 81, Jarmolenko 83)

Kvalifikacije za SP, Skupina 8:

Italija – Cipar 3-2 (Gilardino 78, 81, 90 / Okkas 12, Michail 49)

Bugarska – Gruzija 6-2 (Berbatov 6, 23, 38, Petrov 14, 44, Angelov 35 / Dvališvili 36, Kobiašvili 51-11m)

Irska – Crna Gora 0-0