Sumrak velikana : Lyon slomio Liverpool, ruski Rubin čokirao Barcelonu

21 Oktobra
03:20 2009

Golom Delgada u sudijskoj nadoknadi je Lyon napravio sjajan uspjeh savladavši u gostima Liverpoola sa 2:1, dok je drugi meč grupe E donio čak sedam golova i pobjedu Fiorentine od 4:3 na gostovanju kod Debrecena. Sjajnu treću pobjedu u nizu su nogometaši Lyona slavili na najbolji mogući način jer su večeras preokretom sa 2:1 savladali Liverpoola koji je sada u veoma nezgodnom položaju. Naime, Redsi su nakon drugog poraza ostali na samo tri boda dok je Lyon sada već na devet i nadomak osmine finala Lige prvaka, a na drugom mjestu je sa šest bodova Fiorentina.

Kompletan susret na Anfieldu je donio prilično ravnomjeran odnos snaga, ali je ipak prvo poluvrijeme krunisano golom Liverpoola kojeg je u 43. minuti u vodstvo doveo Yossi Benayoun. On je tada loptu dobro primio na pet metara i sigurno je poslao u mrežu Huga Llorisa koji je uprkos ovom golu večeras sa par fantastičnih intervencija bio možda i najbolji pojedinac na terenu.Nakon što je upravo Hugo Lloris uspio u nastavku zaustaviti Redse da uvećaju svoje vodstvo njegove neiskorištene prilike je u 72. minuti kaznio Maxime Gonalons koji je poravnao na 1:1. Ovaj put je nevjerovatan na svom golu bio Pepe Reina koji je fenomenalnim odbranama zaustavio udarce Jeremya Toulalana i Sidneya Govoua no nije imao treću sreću jer glavom pogađa Gonalons.

U samoj završnici meča se činilo da je Liverpool taj koji je bliži pobjedi, ali su ipak njegovi navijači bili ti koji su ostali zaleđeni u prvoj minuti sudijske nadoknade. Naš Miralem Pjanić je sjajno u šesnaestercu uposlio Govoua koji potom na drugoj stativi pronalazi Cesara Delgada koji navijačima Lyona donosi veliko slavlje, a Rafi Benitezu velike brige pred preostala tri kola.Na pobjedu nad Liverpool, ekipa Fiorentine je večeras nadovezala i pobjedu na gostovanju kod Debrecena u meču koji je donio zaista veliko zadovoljstvo svima onima koji su ga pratili. Naime, domaći su poveli već u drugoj minuti golom Petera Czvitkovicsa, gosti već u šestoj poravnali preko Adriana Mutua, a do kraja je viđeno još pet golova.

Alberto Gilardino i Mutu svojim drugim golom su u 10. i 20. minuti u potpunosti preokrenuli meč u korist Fiorentine, a nakon što je u 28. minuti zaostatak domaćih smanjio Gergely Rudolf, uzvratio je Santana golom za 4:2. Time je okončano jedno od povuremena sa najviše golova u istoriji Lige prvaka, dok je u nastavku tek u 88. minuti zaostatak domaćih na 4:3 smanjio Adamo Coulibaly.

Dramatično je bilo i u Barceloni gdje su veliku pobjedu  ostvarili nogometaši Rubina iz Kazana u 3. kolu skupine F Lige prvaka. Na Camp Nou su srušili europskog prvaka Barcelonu pobijedivši 2-1. Ruski je prvak senzaciju večeri najavio već u drugoj minuti spektakularnim pogotkom Aleksandra Rjazanceva s 35 metara u rašlje nemoćnog Victora Valdesa. Ipak, vjerojatno je malo tko od Barceloninih navijača mislio da njihovi miljenici neće uspjeti doći do preokreta. Posebno nakon što je u trećoj minuti drugog poluvremena Xavi sjajno pronašao Zlatana Ibrahimovića, ovaj je odlično primio loptu i matirao Sergeja Rižikova.

No, Ruse to nije demoraliziralo, Alejandro Dominguez je u 73. minuti proigrao Gökdeniza Karadeniza koji je utrčao iza obrane Barcelone i desne strane neobranjivo poslao loptu iza Valdesa za, pokazalo se, konačnih 2-1. I u drugoj utakmici skupine dogodila se senzacija, kijevski je Dinamo uhvatio bod na gostovanju kod Intera (2-2). Ukrajinci su šokirali San Siro u petoj minuti zahvaljujući Tarasu Mihaliku koji je iskoristio pogrešku Dejana Stankovića i doveo Dinamo u vodstvo. Srpski se veznjak iskupio u 35. minuti, pogodivši pored istrčalog vratara Stanislava Boguša. Ukrajinci su ponovno poveli u 40. minuti, što moraju zahvaliti Interovu braniču Luciju koji je zakucao loptu glavom u vlastita vrata. Konačni je rezultat u drugoj minuti postavio Walter Samuel. Nakon tri je kola situacija u skupini posve neočekivana, tri momčadi imaju po četiri boda, dok je na začelju Inter s bodom manje.

Liga prvaka, SKUPINA E, 3. kolo:

Liverpool – Lyon 1-2 (Benayoun 41 / Gonalons 72, Delgado 90)

Debrecen – Fiorentina 3-4 (Czvitkovics 2, Rudolf 28, Coulibaly 88 / Mutu 6, 20, Gilardino 10, Santana 37)

Redoslijed: 1. Lyon 9, 2. Fiorentina 6, 3. Liverpool 3, 4. Debrecen 0

SKUPINA F:

Barcelona – Rubin 1-2 (Ibrahimović 48 / Rjazancev 2, Karadeniz 73)

Inter – Dinamo Kijev 2-2 (Stanković 35, Samuel 47 / Mihalik 5, Lucio 40-ag)

Redoslijed: 1. Barcelona 4, 2. Dinamo 4, 3. Rubin 4, 4. Inter 3

SKUPINA G

Rangers – Unirea 1-4 (Ricardo 2’ (ag)/Bilasco 32’, Lafferty 49’ (ag), McCulloch 59’ (ag), Brandan 65’)

Stuttgart – Sevilla 1-3 (Elson 74'/Squillaci 23’, 72’, J. Navas 55’)

Redoslijed: 1. Sevilla 9, 2. Unirea 4, 3. Stuttgart 2, Rangers 1