Strašna furija rasturila azzure : Španija ponovo prvak Evrope! (video)

01 Jula
20:50 2012

Bila je to prava rapsodija Španjolske, njihova je “tika-taka” savršeno kucala i u svemu nadigrala i razbila Italiju! U finalnom dvoboju Eura u Kijevu, “furija” je demolirala Italiju i pobijedila 4:0 (2:0), te tako postala prva momčad u povijesti koja je obranila naslov Europskog prvaka! Španjolci su, nadalje, prva reprezentacija koja je osvojila tri velika natjecanja uzastopno (EP, SP i EP), a izbornik “furije”, Vicente del Bosque postao je prvi trener koji se okitio naslovima europskog i svjetskog prvaka, te pokalom pobjednika Lige prvaka! ovo je ujedno i najbveća pobjeda u povijesti finala Europskih prvenstava, dosadašnji su rekorderi bili Zapadni Nijemci, koji su 1972. svladali SSSR 3:0…

David Silva poput kobre

Fantastičnu je utakmicu odigrala Španjolska, bila je to ona “furija” kakvu smo navikli gledati u Barceloninim najboljim izdanjima. Iako na papiru bez pravoga napadača, Španjolska je strahovito prijetila, talijanska obrana je curila na sve strane, nije se znalo tko je opasniji, Xavi, Iniesta, David Silva, Fabregas…, ili, pak, dečki jkoji su dolazili iz pozadine Jordi Alba i Sergio Ramos… Bio je to spektakularan nogomet, okrunjen nakon prve dionice s dva pogotka u mreži nemoćnog Buffona.

Prvi je pogodak stigao nakon jedne od najljepših, ako ne i najljepše, akcije na ovome Euru! Igrala se 14. minute, Iniesta je povukao loptu i ubacio je iza leđa obrane “azzurra” do Fabregasa, koji je došao gotovo do korner-crte i vratio visoku loptu na peterac. A tamo je David Silva reagirao poput kobre i sjajnim udarcem glavom zatresao mrežu!

Talijani su bili šokirani, Španjolci su ih razvukli, imali su mnogo prostora i svaki dolazak “furije” na talijanski dio travnjaka, bio je potencijalna opasnost za Buffona. Pirlo je bio zatvoren, nedostajala su njegova proigravanja za dobro pokrivene napadeč Cassana i Balotellija, pa su “azzurri” prijetili tek udarcima iz daljine, no vratar Iker Casillas bio je vrlo siguran kod tih dalekometnih pokušaja Talijana i ulijevao je sigurnost svojim suigračima.

Senzacionalni Jordi Alba

A u 41. minuti stigao je novi hladan tuš za Talijane, Španjolska je povela 2:0! Jordi Alba je na svom dijelu travnjaka odigrao loptu Xaviju i pojurio naprijed. Istrčao je Alba 70-ak metara, Xavi je povukao loptu i pravodobno je pogurnuo prema svom lijevom braniču, koji je iza leđa talijanskog zadnjeg reda ušao u 16-erac, izbio je sam ispred Buffona i mirno ga svladao, poput najiskusnijeg rutinera, facinantno je da je Jordi Alba zadržao visoku koncentraciju nakon tako dugog šprinta!

Nastavak je donio posve otvorenu utakmicu, iskirlo je na obje strane. Talijanski izbornik Cesare Prandelli vrlo brzo je iskoristio sve tri zamjene, no Thiago Motta se na travnjaku zadržao samo minutu-dvije i zbog ozljede mišića u 60. minuti morao je odmah napustiti igru, očito se nije zagrijao kako treba prije ulaska u igru. Iskusni Španjolci znali su to iskoristiti, držali su sve niti igre i šest minuta prije kraja, nakon još jednog čarobnog dodavanja Xavija, Fernando Torres zabio je za 3:0. A konačnih 4:0, nakon dodavanja Torresa, postavio je Juan Mata u 88. minuti, samo dvije minute nakon ulaska u igru!

stadion: Olinpijski staion / Kijev, sudac: Pedro Proenca (Portugal), gledatelja: 64.000

Španjolska:
Casillas, Arbeloa, Piqué (žuti), Ramos, Alba, Busquets, Xavi, Xabi Alonso, Fabregas – od 75. Torres, Silva – od 59. Pedro, Iniesta – od 86. Mata
Izbornik – Vicente del Bosque

Italija:
Buffon, Abate, Barzagli (žuti), Bonucci, Chiellini – od 21. Balzaretti, Pirlo, de Rossi, Marchisio, Montolivo – od 57. Motta, Balotelli, Cassano – od 46. Di Natale
Izbornik – Cesare Prandelli

POGOCI: 1:0 Silva (14, Fabregas), 2:0 Alba (41, Xavi), 3:0 Torres (84, Xavi), 4:0 Mata (88, Torres)