Španija u četvrtfinalu : David Villa poslao komšije kući (VIDEO)

29 Juna
20:37 2010

U posljednjoj utakmici osmine finala Španija je u iberijskom derbiju golom Davida Ville bila bolja od Portugala sa 1:0 i tako se plasirala u četvrtfinale gdje ih očekuje Paragvaj.Utakmica je prolaznu ocjenu mogla dobiti samo u drugom poluvremenu kada su oba tima igrala mnogo bolje nego u prvom poluvremenu, posebno Španija. Portugal nije odigrao ništa što se očekivalo od njih. Posebno je razočarao Cristiano Ronaldo, koji je odigrao jednu od najlošijih utakmica u posljednje vrijeme. Prvo poluvrijeme nije ponudilo nogomet kakav se očekivao od dva pretendenta na svjetski vrh. Španija je krenula furiozno i u prvih pet minuta tri puta opasno zaprijetila. Torres jednom i Villa dva puta, odlično su šutirali ka golu Eduarda, ali je golman Brage sve tri puta sjajno intervenisao. Nakon toga su Španci primirili svoju igru i nisu imali previše prilika za postizanje pogotka. Obje reprezentacije su igrale previše oprezno, s previše respekta jedna prema drugoj. Portugal je zaprijetio u 20. minuti kada je sa 25 metara sjajno šutirao Tiago, ali je Iker Casillas odlično odbranio. Osam minuta kasnije je pokušao Cristiano Ronaldo iz slobodnjaka sa dvadeset metara, ali je Casillas uz dosta muke spasio pogodak.

Do kraja prvog poluvremena se igralo uglavnom na sredini terena bez mnogo želje da se ugrozi gol protivnika. U nastavku utakmice smo gledali nešto bolju igru oba tima, posebno Španaca koji su bili dosta konkretniji nego u prvom poluvremenu. Na prvu pravu priliku se čekalo do 52. minute kada je Portugal zaprijetio preko Huga Almeide, ali je njegov udarac završio pored stative. U 59. minuti je Del Bosque iz igre izveo Torresa, a uveo Fernanda Llorentea koji je samo pola minute kasnije imao stopostotnu šansu da dovede Španiju u vodstvo, ali je Eduardo sjajno odbranio. Minutu kasnije je David Villa sjajno šutirao, ali zamalo pored gola. Ipak, u 63. minuti je Villa uspio pogoditi za 1:0 i pridružiti se Gonzalu Higuainu na listi strijelaca sa četiri pogotka. Španija je u 70. minuti mogla povisiti prednost, ali je udarac Sergia Ramosa završio nekoliko centimetara pored desne stative Eduardova gola. Španija je nakon vodećeg pogotka sve više napadala, a sljedeću priliku je imao Villa u 77. minuti kada je šutirao s ivice kaznenog prostora, ali je Eduardo ponovo pokazao da se radi o odličnom golmanu. Četiri minute prije kraja utakmice Llorente je mogao riješti pitanje pobjednika, ali je njegov udarac glavom završio pored gola. Tri minute prije kraja Del Bosque je iz igre izveo i Villu, a u igru je uveo Pedra Rodrigueza. Do kraja utakmice nije bilo promjene rezultata. Španija je zasluženo slavila, ali će ponovo biti govora o suđenju, jer je Villa bio za pola koraka iza leđa odbrane Portugala prilikom pobjedničkog gola.  (Kliker.info-SportSport)