Španija prvak Evrope!

30 Juna
14:38 2008

Furija je čekala 44 godine da napokon zasjedne na europski tron i ponese titulu najbolje reprezentacije Starog kontinenta. Od samog početka turnira Španjolci su slovili za jednog od najvećih favorita, a svakom novom pobjedom ta je euforija dodatno rasla da bi kulminaciju doživjela u finalu gdje je sa 1:0 pala i velika Njemačka…

Od početka utakmice očekivala se poznata španjolska igra kratkih i brzih pasova, ali tako je zaigrala Njemačka, dok su se Španjolci orijentirali na duge lopte prema isturenom Torresu. Nije to bila uobičajena igra Furije, ali sve je to urodilo plodom u 33. minuti kada je napadač Liverpoola uspio u punom trku razgrnuti dvojicu braniča te laganim potkopavanjem poslati loptu iza istrčalog Jensa Lehmanna.

Bilo je to zasluženo vodstvo Španjolaca koji su u nogometom siromašnom prvom dijelu ipak pokazali nešto više. Njemačka je pokušavala skratiti prostor za pas igru Španjolske u čemu je djelomice i uspjela, ali je pritom zaboravila stvoriti neke svoje prilike. Bilo je tu nekih pokušaja po bokovima te iz kontri, ali previše kompliciranja uglavnom je završavalo gubljenjem lopte.

Nedostajao je i pravi učinak kapetana Michaela Ballacka koji je u posljednjem trenutku "pokrpan" kako bi mogao pomoći svojoj momčadi, ali vidjelo se da to nije onaj pravi Ballack. Ništa u prvom dijelu nisu napravili Nijemci dok su Španjolci osim pogotka uspjeli i pogoditi vratnicu, odnosno uspjelo je to Torresu koji je bio nerješiva enigma za njemačke braniče.

Problemi su se za Njemačku nastavili i početkom drugog dijela. Opet je Torres bez većih problema izlazio na kraj s njemačkim braničima, dok su iz pozadine prijetili Xavi i David silva. Nekoliko pokušaja iz daljine odavalo je kako Španjolska nema namjeru čuvati vodstvo već zabiti još jedan pogodak i uploviti u mirnije vode.

Joachim Löw shvaća da je vrag odnio šalu pa u 60. minuti iz igre vadi Hitzlspergera, a uvodi trećeg napadača Kevina Kuranyjia. Dobili su Nijemci tu na dinamici te u nekoliko navrata opasno zaprijetili Casillasu. Pokušavalo se iz daljine, ali bez uspjeha. Brzo je reagirao iskusni Luis Aragones, najstariji izbornik na Euru te osvježava vezni red koji opet počinje dobivati bitku s Nijemcima.

Odmah je proradilo i u napadu. Najopasnije je bilo u 67. minuti kada su se nakon ubačaja Xavija ispred Lehmanna stvorila dvojica španjolskih igrača. Tukao je glavom Torres, ali Lehmann sjajno odbija, a u nastavku akcije Frings blokira opasan pokušaj Inieste.

Što su Nijemci više pokušavali ugroziti gol Casillasa to im je prijetila veća opasnost iz kontri. Uništavao je Torres obranu Elfa sve do 78. minute kada ga je iz igre zbog umora izvadio Aragones. Sve su kontre Furije bile izuzetno opasne po njemački gol. Brzo, jednostavno i točno su Španjolci probijali obranu Elfa i samo ih je manjak sreće i koncentracije ostavio bez drugog pogotka.

Njemačka je bila potpuno nemoćna. Nije tu bilo prave igre i na momente se činilo kao da nemaju ni volje ni snage da krenu u onaj završni juriš prema golu Casillasa. Umjesto toga su gubili lopte na sredini terena i dozvoljavali Španjolcima da stvaraju opasne prilike ispred Lehmanna. Što se više bližio kraj susreta to su i Španjolci sve više gubili interes za eventualno postizanje drugog pogotka pa je čak i neumorni Sergio Ramos sve više ostajao na svojoj polovici.

Bez problema je španjolska obrana izlazila na kraj sa usporenim i anemičnim pokušajima njemačkih igrača, a nakon posljednjeg zvižduka danas odličnog Roberta Rosetija veliko i posve zasluženo španjolsko slavlje moglo je početi. Njihovoj pobjedi ne može se baš ništa prigovoriti. Nadigrali su Njemačku u svim segmentima igre i ostali sami na vrhu, i to nakon 44 godine čekanja.