SP 2009 : Francuska šampion, Hrvatima srebro

01 Februara
21:07 2009

Francuze je u "Zagrebačkoj areni" dočekalo više od 15.000 hrvatskih navijača, ali to im nije nimalo smetalo da tituli olimpijskog dodaju i treću titulu svjetskog šampiona. Prethodne dvije osvojili su na Islandu 1995. i u Francuskoj 2001. S druge strane, Hrvatima ostaje titula sa SP 2003. u Portugalu.Nakon veoma tvrdog prvog poluvremena, Hrvatska je vodila s 12:11.

U prvih 30 minuta viđeno je malo pogodaka jer su odbrane obje ekipe bile čvrste, a raspoloženi su bili i golmani.U drugi dio meča bolje su krenuli Francuzi koji su vođstvo Hrvata od 13:11, serijom od 3:0, preokrenuli u svoju korist (14:3). Ipak, u nastavku utakmice viđena je ista slika kao i u prvom dijelu. Igrao se gol za golom i nijedna ekipa nije uspjela da stvori neku osjetniju prednost sve do 54. minuta kada je Danijel Narsis doveo Francusku do 21:18. Blaženko Lacković smanjio je prednost na dva gola, a kada su imali priliku da smanje za još jedan ispriječio se raspoloženi golman Tijeri Omejer. Na dva minuta do kraja Francuska je otišla na plus četiri (23:19) i to je bio kraj nadanja domaćina da se mogu domoći druge titule svjetskog šampiona.Najefikasniji strijelac meča bio je Mihael Gigu sa 10 golova, Narsis je postigao šest, a istakao se i golman Tijeri Omejer sa 12 odbrana. S druge strane, istakli su se Ivan Čupić sa šest i Lacković sa četiri gola.

Određen je i najbolji tim SP u Hrvatskoj ,a njega čine: golman Francuz Tijeri Omejer, desno krilo Hrvat Ivan Čupić, lijevo krilo Francuz Mišel Gigu, srednji vanjski je Francuz Nikola Karabatić, desni vanjski Poljak Marcin Lijevski, a lijevi vanjski Hrvat Blaženko Lacković.Najbolji strijelac prvenstva je Makedonac Kiril Lazarov sa 92 gola, najbolji golman je Omejer, dok je MVP prvenstva, odnosno najkorisniji igrač Hrvat Igor Vori.Reprezentacija Poljske osvojila je bronzanu medalju  jer je u meču za treće mjesto pobijedila aktuelne evropske prvake, reprezentaciju Danske, rezultatom 31:23.Danci su bili ravnopravni samo do sredine prvog poluvremena kada su Poljaci preuzeli vođstvo koje nakon toga nisu ispuštali do kraja. Najefikasniji kod pobjednika bio je Bjelecki sa 10 golova, dok je kod poraženih bolji od ostalih bio Hansen, koji je takođe postigao 10 golova. (kliker.info-NN)