Šokantna završnica F1 : Raikkonen novi svjetski prvak

22 Oktobra
02:51 2007

Kimi Raikkonen je pobjedom na VN Brazila postao novi svjetski prvak u Formuli 1. Iako je u utrku startao kao treći u poretku, pobjedom je osvojio 10 bodova te je za samo jedan bod pretekao Alonsa i Hamiltona i se upisao u povijest. Već na prvom zavoju Interlagosa vozači su oštro krenuli u borbu za naslov. Massa je zatvorio Hamiltona te otvorio priliku Raikkonenu da se probije na drugo mjesto. Priliku je objeručke zgrabio i Alonso te prešao mladog momčadskog kolegu. Na trećem zavoju prvog kruga nastavili su problemi za Hamiltona koji je prvo izletio, a zatim u osmom krugu zbog problema s mjenjačem pao na 18. mjesto i time borbu za naslov prepustio Alonsu i Kimiju. San o tome da će postati prvi debitant u povijesti Formule 1 prepustio je budućim generacijama. Ferrarijeva taktika isplatila se 16 krugova prije kraja, Raikkonen je ušao u boks na 6.1 sekundu te izbio za dužinu bolida ispred Masse. Do kraja utrke Finac je imao otvorenu cestu do svog prvog naslova. Alonso je utrku na Interlagosu završio kao treći, a Hamilton tek sedmi. Kimi je postao treći Finac s naslovom svjetskog prvaka, nakon Keke Rosberga i Mike Hakkinena. Fernando Alonso i Lewis Hamilton u ukupnom poretku dijele drugu poziciju, a bodovno je sezona 2007. godine završila nevjerojatno "gusto": Raikkonen 110, Alonso 109, Hamilton 109. "Nismo bili u najboljoj poziciji, no vjerovali smo u povratak i mogućnost da možemo doći do vrha. Nismo odustali i višestruko nam se isplatilo. Osvojili smo dvostruki naslov i napravili odličan posao", bile su prve riječi novog prvaka. "Felipe mi je mnogo pomogao, bio mi podrška, a zahvaljujem se i svim ljudima iz momčadi, funkcionirali smo odlično. Presretan sam, iza mene je nevjerojatan dan", zaključio je Kimi. U poretku konstruktora Ferrari je prvi sa 204 boda, BMW Sauber ima 101, a Renault je treći s 51 bodom.

Rezultati VN Brazila:

1. Kimi Raikkonen (Fin/Ferrari) 305,909 km 1:28:15.270 (prosječna brzina 207,973 km/h)