Šok na Apeninima : Švedska izbacila Italiju na putu za SP

13 Novembra
23:22 2017

Pobjedom nad Italijom u utakmici bez golova, nogometaši Švedske plasirali su se na Svjetsko nogometno prvenstvo koje se iduće godine igra u Rusiji.

Ranije su plasman osigurale Švicarska i Hrvatska.Ovo je prvi put u 58 godina da Italija ne ide na Mundijal, nakon 14 uzastopnih sudjelovanja na Svjetskom prvenstvu.

Talijani, četverostruki svjetski prvaci, dosad su u povijesti svjetskih prvenstava propustili samo prvo 1930. u Urugvaju te ono 1958. u Švedskoj, kada se nisu kvalificirali, dok je švedska reprezentacija propustila protekla dva prvenstva.

Minimalna prednost

Šveđani su u uzvratu, koji se igrao na milanskom San Siru, sačuvali minimalnu prednost iz prvog susreta i odigravši bez golova ishodili prolaz na smotru najboljih reprezentacija svijeta.

Na San Siru je granitna švedska obrana izdržala sve napade Talijana, koji nisu stvorili previše prilika u uzvratu.

Talijani su od prvog trenutka krenuli u juriš prema švedskim vratima, no tek je u 27. minuti došlo do prve opasnije situacije kada je udarac Candreve prohujao iznad grede. Puno su bliže domaćini bili pogotku u 40. minuti kada je Immobileov udarac prošao vratara Olsena, ali je s gol-linije izbio branič Granqvist.

Florenzi je u 52. minuti izveo efektan volej, ali nije pogodio okvir vrata, kao i Immobile u 62., da bi u 67. minuti Florenzi pogodio gredu.

Švedski “bunker” odolijevao je svim naletima Talijana. Tri minute prije kraja Olsen brani volej El Sharawya, potom Parolo glavom s pet metara šalje loptu pokraj desne vratnice.  Nakraju je pred švedski gol došao i vratar Buffon, no ni to nije pomoglo “Azzurima”, prenosi hina.

U prvoj utakmici doigravanja za plasman na Svjetsko nogometno prvenstvo, koji se igrala prije tri dana na stadionu Friends Arena u Stokholmu, jedini gol na utakmici viđen je u 61. minuti.

Još jedno mjesto – Ircima ili Dancima

Šveđanin Jakob Johansson dobro je šutirao sa ivice šesnaesterca, lopta je zakačila nekog od nogometaša u italijanskom kaznenom prostoru i “prevarila” golmana gostiju Gianluigija Buffona.

Prethodno su plasman u Rusiju ostvarili i Hrvatska, koja je nakon 4:1 u Zagrebu na uzvratnoj utakmici odigrala bez golova. Istim rezultatom završen je i treći susret doigravanja, pa je Švicarska, nakon minimalnih 1:0 u Belfastu, onemogućila Sjevernu Irsku da postigne veliki uspjeh.

Preostalo je još da se odigra uzvratni susret Irske i Danske. U prvoj utakmici bilo je 0:0.