ROĐENI SLAVILI U DERBIJU: VELEŽ – ZRINJSKI 2 : 1

28 Oktobra
22:00 2006

Prvo poluvrijeme derbi susreta u Vrapèiæima proteklo je u boljoj igri Veleža, koju je okrunio Kajtaz golom u 42. minuti. Prvu priliku na susretu imao je Zrinjski veæ u 4. minuti ali Diarra nije bio uspješan. Nakon toga je Velež preuzeo inicijativu i redale su se šanse pred golom gostiju. Velagiæ, Remetiæ i Kajtaz nisu uspjeli savladati odliènog Mitroviæ koji je ipak morao kapitulirati pred kraj poluvremena kada je Velež preko Kajtaza došao do vodstva. Velež je steèeno vodstvo èuvao sve do kraja susreta kada je Zrinjski, ipak, uspio poravnati. Na jednu visoko nabaèenu loptu u šesnaesterac Veleža, najbolje je reagirao Admir Joldiæ koji je pogodio mrežu Hadžiðulbiæa i tako donio veliku radost svojoj momèadi. Slavlje navijaèa Ultrasa, koji su po prvi put došli u Vrapèiæe, kratko je trejalo.  Velež je u sudaèkoj nadoknadi došao do drugog pogotka i pobjede. Velagiæ je bio najviši u skoku i proslijedio loptu na drugu stativu gdje ju je doèekao Adis Obad i glavom sproveo u mrežu Mitroviæa. Stadion je doslovno eksplodirao kao i nekoliko minuta kasnije kada je Novo Paniæ oznaèio kraj susreta, te je Velež slavio s 2:1 protiv Zrinjskog. Susret je obilježeno do sada neviðeno obezbjeðenje. na i oko stadiona bilo je oko 700 policajaca! Pored pripadnika temeljne, kriminalistièke i specijalne policije MUP-a Hercegovaèko-neretvanskog kantona, za osiguranje utakmice bili su zaduženi specijalci iz Sarajeva, srednje Bosne, Livanjskog i Zapadno-herecegovaèkog kantona.

U trenutku pisanja ovog izvještaja na ulicama Miostara se slavila pobjeda nad vjeèitim rivalom. Kolone automobila uz sirene kreæu se Bulevarom Narodne revolucije…

Modrièa je veæ u 5. minuti došla u vodstvo protiv Sarajeva golom koji je glavom postigao njihov najbolji strijelac Nikoliæ. Domaæi se nisu zadovoljili ovim vodstvom pa su dobre prilike propustili Saviæ i Nikoliæ, a Alaim je po drugi puta savladan u 33. minuti kada je na 2:0 povisio Blagojeviæ. Vrlo slabo izdanje Sarajeva u prvih 45 minuta, a jedinu šansu gosti su imali preko Muharemoviæa koji je pogodio stativu.
Utakmica je što se pobjednika tièe riješena u 47. minuti kada je Blagojeviæ postigao svoj drugi gol na utakmici za visoko i uvjerljivo vodstvo od 3:0. Ipak, Duro je preciznim udarcem s ruba šesnaesterca donio smanjenje rezultata i moguænost da se izbjegne poraz. To se nije dogodilo te je Modrièa nakon bolje igre zasluženo savladala Sarajevo.
Žepèe je na samom otvaranju utakmice šokiralo sve prisutne na Grbavici, jer je Džidiæ iskoristio ubacivanje Imamoviæa za brzo vodstvo gostiju. Željeznièar je uspio izjednaèiti preko Jahiæa koji je nakon izvedenog jedanaesterca iz drugog pokušaja savladao vratara Trogrliæa. Drugi dio je protekao u terenskoj dominaciji Željeznièara, no obrana Žepèa je sve napade uspjela neutralizirati te gosti s Grbavice nose veliki bod.
Visoku pobjedu Orašje je protiv Èelika osiguralo veæ nakon prvog poluvremena kada su domaæi poveli s visokih 3:0. Dva gola Brašniæa te pogodak Æoškoviæa potopila su sve nade Èelika, koje su potpuno potonule nakon što je u 37. minuti iskljuèen Ljevakoviæ. Rezultatska katastrofa gostiju zaokružena je u 66. minuti kada je svoj drugi pogodak na utakmici postigao Æoškoviæ.  Borac je u Banjaluci tek u drugom dijelu slomio otpor Jedinstva, a konaèan rezultat je uvjerljiva pobjeda Borca od 5:0.