Realna snaga bh fudbala : Borac slomljen u svega tri minute

13 Jula
19:43 2011

Fudbaleri Borca pretrpjeli su težak poraz u prvom meču drugog kola kvalifikacija za Ligu šampiona protiv Makabi Haife  (1:5).Nošen vatrenim navijačima, prvak Izraela je, po svemu sudeći, već nakon prvog meča riješio pitanje plasmana u naredni krug takmičenja.Sve do posljednjih 20 minuta meča Borac je imao aktivan rezultat (1:1) i sve je govorilo da nas čeka neizvjestan revanš na Gradskom stadionu. Ipak, neshvatljiv pad u igri "crveno-plavih" značio je i težak poraz na "Keirat Eliezer" stadionu.Drugo poluvrijeme počelo je ofanzivom domaćina i sjajnom prilikom u 53. minuti, kada je, na asistenciju Dvališvilija, Amaša propustio sjajnu priliku da dovede domaćina u vođstvo.

Sve do 70. minuta Borac je odlično stajao na terenu, a onda je uslijedio neshvatljiv pad i čak tri primljena gola  za četiri minute. Prvo je Amaš u 70. minuti na asistenciju Jampolskog pogodio za vođstvo i taj gol je u potpunosti poremetio igru Borca.Igrao se 71. minut kada je i sam Jampolski zatresao mrežu Avdukića nakon sjajne dubinske lopte. Čekalo se samo 120 sekundi na novi pogodak, a opet se tresla mreža prvaka BiH. Svoj treći gol na utakmici postigao je Amaša i tako povećao prednost Makabija na 4:1.Igra Banjalučana se u potpunosti raspala, pa je 10 minuta prije kraja konačan rezultat postavio Golasa.Do kraja meča nije bilo većih uzbuđenja. Navijači i fudbaleri Makabija bili su više nego zadovoljni konačnim rezultatom.Pred fudbalerima prvaka BiH sada je nemoguća misija da pred svojim navijačima pokuša da nadoknadi veliki rezultatski minus. Revanš se igra 20. jula na Gradskom stadionu u Banjaluci.

Statistika

Stadion: Keirat Eliezer u Haifi.

Gledalaca: 10.000.

Strijelci: 0:1 Raspudić u 24. minutu, 1:1 Amaša u 45. minutu, 2:1 Amaša u 70. minutu, 3:1 Jampolski u 71. minutu, 4:1 Amaša u 73. minutu, 5:1 Golasa u 80. minutu.

Sudija: Paolo Valeri (Italija) 7.5

MAKABI HAIFA: Davidovič -, Buljat 7, Pilavski 7, Ejal 7, Seidu 7.5, Bokoli 6.5 (od 35. minuta Dvališvili 7), Vered 6.5 (od 71. minuta Azulaj -), Tavata 6.5, Amaša 8.5, Katan 7 (od 56. Jampolski 7.5), Golasa 7.

Trener: Eliša Levi.

BORAC: Avdukić 5.5, Raspudić 5, Žarić 5.5, Marković 6 (od 68. minuta Petrić, Stakić 6.5, Mikić 6, Stupar 6, Kovačević 5.5, Krunić 6.5, Grahovac 6 (od 64. minuta Sakan -), Stajić 6 (od 80. Minuta Vidaković -).

Trener: Slobodan Starčević.

Igrač utakmice: Liam Amaća (Makabi Haifa) 8.5

Parovi

Parovi 2. kola kvalifikacija: Zestafoni – Dačia (18 časova), Malme – HB Toršavn (19), Makabi Haifa – Borac (19), Bangor Siti       – Helsinki (19.30), Skenderbeu – APOEL (20), Dinamo Zagreb – Nefči (20), Šturm – Videoton (20.30), Skonto – Visla Krakov (20.30), Partizan – Škendija (20.45), Rozenborg – Brajdablik (20.45), Linfild – BATE Borisov (20.45). Juče: Pjunik – Plzen, Valeta – Ekranas, Mogren – Liteks, Maribor – Dudelanž, Slovan Bratislava – Tobol, Šamrok – Flora.