Razočaravajuće izdanje : Zmajevi podbacili u Dablinu, Begović jedini zadovoljio (Video)

26 Maja
16:10 2012

Nogometna reprezentacija BiH poražena je danas u Dablinu od izabrane selekcije Republike Irske sa 1:0. Bio je to zaslužen trijumf Iraca, koji su mogli slaviti i sa većom razlikom, ali nas je u nekoliko navrata spašavao Begović, koji je bio naš najbolji pojedinac i koji je jedini zadovoljio, a dva puta nas je spasio i okvir gola. Izabranici Safeta Sušića bili su mnogo opasniji u prvom dijelu, dok u nastavku sa novim igračima praktički nismo napravili niti jednu akciju. Ovo je u ovoj godini drugi poraz Zmajeva, nakon poraza od Brazila. Svakako treba da ovaj poraz zabrine sve, uoči utakmice sa Meksikom, ali i početka kvalifikacija za SP. Evidentno je bilo da nam nedostaju Spahić, Papac, Salihović..U 4. minuti lijepa akcija naših, Ibišević pronašao Pjanića, ovaj mu vraća, ali Vedo je slabo zahvatio loptu.U 9. minuti velika šansa.

Džeko je sjajno ubacio loptu u kazneni prostor domaćih, ali Ibišević zamalo kasni, a u nastavku akcije Medunjanin puca preko gola. U 13. minuti iznenadna šansa za Irce, ali Begović je na vrijeme istrčao i omeo Whelana. U 15. minuti odbrana domaćih je izblokirala udarac Misimovića. Tri minute kasnije Džeko u poluprilici, ali je i njegovo udarac izblokiran, a u istom napadu, Pandža je bio prekretak, pa je lopta otišla u gol-aut.U 25.minuti Gibsonov udarac ide daleko od gola Begovića. U 33. minuti Duff opasno prijeti, ali njegov udarac ide pored gola.Tek u 40. minuti smo vidjeli prvi udarac u okvir gola. Pjanić se odlučio za udarac sa preko 30 metara, ali golman Westwood nije imao problema. Dvije minute kasnije Begović zaustavlja udarac McCleana i šalje loptu u korner. U 45. minuti Keane pronalazi Duffa pet metara od gola, ali Begović uz pomoć Jahića na vrijeme interveniše i spriječava pogodak.U drugo poluvrijeme Sušić je krenuo sa dvojicom novih igrača, Stevanovićem i Vrančićem, koji su zamijenili Rahimića i Medunjanina. U 47. minuti velika šansa za domaće, ali sjajan pokušaj McGeadya na našu sreću zaustavlja stativa.

U 59. minuti sjajan slobodnjak Pjanića, ali golman domaćih teškom mukom izbacuje u korner. Tri minute kasnije nova opasnot pred golom Iraca. Džeko dodaje do debitanta Stevanovića, koji iskosa šutira daleko pored gola. Uslijedio je period igre na sredini terena i bez većih uzbuđenja. Onda u 74.minuti nova sreća za naš tim. Ovaj put okvir našeg gola, tačnije prečku pogađa Begovićev saigrač, Walters. Dvije minute kasnije McGeady šutira, ali Begović ponovo na mjestu. Terenski inicjativu domaći krunišu u 78. minuti. Sjajni McGeady pronalazi drugog rezervistu Longa, koji nadskače Jahića i glavom pogađa mrežu nemoćnog Begovića. 79. minuti nova šansa za Irce. Walters izlazi sam ispred Begovića, koji sjajno reaguje i brani udarac.U 89. minuti velika šansa za BiH, Alispahić izlazi sam ispred golmana, ali šutira pored gola. U 92. minuti nova velika šansa za domaće. Andrews šutira glavom, ali Begović panterski brani. To je bila i posljednja šansa na utakmici.

R. Irska – BiH 1:0
Stadion Aviva. Gledalaca: 38.00. Sudija: Nicolaj Haenni (Švicarska). Strijelci: 1:0 Long (78). Žuti karton: Vrančić (BiH).

BiH: Begović; Mujdža (od 56. Zahirović), Lulić, Jahić, Pandža, Rahimić (od 46. Vrančić), Medunjanin (od 46. Stevanović), Misimović (od 82. Alispahić), Pjanić, Ibišević (od 70. Vranješ), Džeko.
Irska: Westwood, McShane (od 78. Kelly), Dunne (od 69. St. Ledger), O'Dea, Ward, Duff (od 46. McGeady), Whelan (od 46. Andrews), Gibson, McClean, Keane (od 62. Long), Doyle (od 62. Walters). (Kliker.info-SC)