Razbili Mađare i u revanšu : Željina evropska bajka se nastavlja! (Video)

23 Jula
20:16 2015
kokot1Jedini preostali bh. predstavnik u Evropi, Željezničar, slavio je i u revanšu protiv Ferencvaroša (2:0), te se s ukupnih 3:0 plasirao u treće pretkolo Evropske lige.Željezničar je, podsjetimo, golom Beganovića u 90. minuti slavio prošle sedmice u Budimpešti, a izabranici Milomira Odovića uspješno su odradili i revanš protiv mađarskog velikana. Štaviše, uspjeli su da slave s 2:0 i potpuno razbiju Mađare.

U prvih nekoliko minuta nije bilo prilika na krcatom Koševu, da bi u devetoj minuti gosti dobro zaprijetili, ali je udarac Hajnala izblokiran. U 13. minuti novi opasan napad Mađara, ali su igrači u bijelim dresovima previše komplikovali, pa nije bilo opasnosti po gol Antolovića. Željezničar je igrao hrabro od prve minute, pa je zasluženo vodio u 23. minuti sa 1:0. Zoran Kokot je na najbolji način završio sjajnu akciju izabranika Milomira Odovića za veliku radost na Koševu.
Bilo je jasno da je Željo s 1:0 vodstvom došao na prag plasmana u treće pretkolo Evropske lige. Ipak, Plavi su bili svjesni da ih svako opuštanje može skupo koštati, pa su ostatak utakmice odradili na vrhunskom nivou, što im je omogućilo veliko slavlje. Do kraja prvog dijela pokušavali su Blagojević kod domaćih, Lamah i Hajnal kod gostiju, ali rezultat se nije mijenjao, pa se na odmor otišlo pri rezultatu 1:0. U nastavku je Ferencvaroš pokušavao da se vrati, napadali su Mađari, ali Željezničar je nastavio s organizovanom i dobrom igrom.
Nisu momci s Grbavice dopuštali Ferencvarošu da se lako primaknu golu. Ipak, malo je nedostajalo da Ferencvaroš dođe do poravnanja u 67. minuti, ali srećom je Leandro pucao preko gola iz neposredne blizine iskosa s lijeve strane. Iako su na sve načine pokušavali, gosti nisu uspjeli da postignu gol kojim bi doveli utakmicu u neizvjesnost, pa su na kraju igrači i navijači Željezničara mogli da počnu sa slavljem.
U sudijskoj nadoknadi je Ognjen Đelmić povisio na 2:0, uslijedilo je ludilo na tribinama Koševa, a vjerovatno će se slavlje kasnije prebaciti i na ulice. Željezničar je iza sebe ostavio Balzan i Ferencvaroš i sada slijedi belgijski Standard. Plavi su odličnu otvorili sezonu i sigurno da će i u domaćem prvenstvu ponovo biti jedan od kandidata za titulu. U svakom slučaju, nadamo se da će ova sjajna generacija Željinih igrača nastaviti sa dobrim paritjama u Evropi.