Prvo pretkolo Evropske lige : Široki i Željo nastavljaju evropski put, Sarajevo izbačeno

06 Jula
23:56 2017

Široki Brijeg i Željezničar večeras su izborili nastavak u Evropi nakon što su u 1. pretkolu kvalifikacija u Evropskoj ligi izbacili svoje protivnike Almatyju i Zetu. Sarajevo je zaustavljeno od Zarije u penal seriji na Koševu nakon što je utakmica u regularnom toku završena 2:1.

Fudbaleri Sarajeva večeras su na stadionu “Asim Ferhatović Hase” u okviru revanš utakmice prvog pretkola Evropske lige, dočekali moldavsku ekipu Zarie Balti. Nakon regularnih 90 minuta, nije bilo konačnog pobjednika (2:1) te je utakmica odlučena u produžecima.

Tim Mehmeda Janjoša od početka meča je nametnuo svoj tempo i bio dominantniji rival na terenu. Nakon pet minuta igre, Sarajevo je imalo dobru priliku preko Almira Bekića, koji je dobro šutirao s 30-ak metara ali je golman Zarije dobro reagirao, da bi dvije minute poslije Nermin Crnkić se okušao ali lopta odlazi preko gola.

U 11. minuti Anel Hebibović se našao u dobroj prilici ali iz neposredne blizine gola glavom šutira pored stative protivnika. Ofanzivna igra ‘bordo’ tima je urodila plodom kada u 13. minuti Hebibović dovodi Sarajevo u vodstvo od 1:0 nakon gužve u šesnaestercu Zarije.

Nakon vodstva ‘bordo’ tim je nastavio s napadima, a takva igra je nagrađena dosuđenim penalom u 35. minuti. Oboren je Elvis Sarić a s bijele tačke pogađa Advan Kadušić.

Početkom drugog poluvremena, igrači Sarajeva zatresli su gostijuću mrežu po treći put, ali je sudija poništio pogodak zbog ofsajda.

Uslijedio je hladan tuš na Koševu. U 60. minuti Zagnyailov je pogodio za 2:1. Radovac je šest minuta kasnije pokušao, ali je lopta otišla pored gola.

I gosti su prijetili, a bilježimo priliku u 80. minuti. Šut gostiju zaustavio je Mihojević. Nakon toga svjedočili smo desetak minuta kao iz filma. Prvo je Crnkić tri minute prije kraja promašio penal, da bi u istoj minuti igrači Sarajeva pogodili prečku.

Zaria je do kraja regularnih 90. minuta susreta ostala bez igrača na terenu nakon što je Andrei Novicov dobio crbeni karton. Nakon 2:1 u prvom susretu, isti rezultat stajao je na semaforu na Koševu te se ušlo u produžetke u kojima je Sarajevo moglo doći do željene pobjede preko Crnkića čiji šut golman brani, a odmah nakon toga i pokušaj Anđušića koji promašuje. Ni nakon produžetaka nije bilo pobjednika te je putnik u 2. pretkolo odlučen u penalima.

Gosti su u seriji bili bolji nakon što Kuzmanović i Mihojević nisu pogodili.

Remi kao pobjeda: Željezničar ide dalje

Fudbaleri Željezničara plasirali su se u drugo pretkolo Evropa lige. Oni su večeras remizirali u meču s crnogorskim predstavnikom Zetom iz Golubovaca (2:2) što im je uz pobjedu u prvom meču u Sarajevu (1:0), bilo dovoljno za konačan uspjeh.

Domaćin je poveo Filip Kukuličić u 29. minuti meča da bi do kraja prvog dijela igre gosti stigli do izjednačenja prekrasnim pogotkom Gorana Zakarića. Desilo se to u 32. minuti. Bio je to jedan od najljepših golova na otvaranju nove evropske sezone.

Do potpunog preokreta, bh. predstavnik stigao je u 61. minuti preko svog prvog topnika Ivana Lendrića, a konačnih 2:2 postavio je Nikola Krstović u 77. minuti susreta.

Treba reći da su Plavi bili bolji rival i da su imali veći broj dobrih prilika za postizanje golova, ali su domaći ipak stigli do remija. Predstavnik Crne Gore u prvom dijelu meča ispoljio je nervozu pa se u jednom momentu krajem tog perioda igre, mogao očekivati i crveni karton za nekog od domaćih fudbalera.

To se ipak nije dogodilo pa je susret završen u fer i korektnom ritmu. Bosanskohercegovačkog predstavnika u Podgorici je bodrilo nekoliko stotina glasnih navijača koji su u domaćim medijima u najavi meča najavljeni kao ‘’dobri i miroljubivi’’. Tako su se i ponašali. Klub s Grbavice već je saznao ime protivnika u drugom kolu kvalifikacija. Bit će to švedski predstavnik AIK. Utakmice se igraju 13. i 20. jula, a u prvom susretu Plavi će biti domaćin.

Široki Brijeg u drugom pretkolu Evropske lige

Nogometaši Širokog Brijega plasirali su se u drugo pretkolo UEFA Evropske lige.

Širokobriježani su u uzvratnom susretu prvog pretkola danas u Almatyju odigrali neriješeno 0:0 s ekipom Ordabasy i na taj način sačuvali prednost iz prvog meča na Pecari od dva gola.

Široki će u drugom pretkolu igrati protiv škotskog Aberdeena.