PRVI PORAZ RUKOMETAŠA BiH: BiH – Švedska 30:36

20 Januara
04:44 2007

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je u petom kolu kvalifikacija za EP 2008. u Norveškoj večeras u Visokom poražena od Švedske rezultatom 30:36 (15:15).
Bio je to prvi poraz rukometaša BiH, koji im je najvjerovatnije zatvorio vrata plasmana u baraž. Do kraja kvalifikacija preostalo je još gostovanje u Švedskoj, gdje je teško očekivati da će bh. rukometaši napraviti podvig i ostvariti ubjedljivu pobjedu. Šveđani su se pokazali kao vrhunska ekipa, kažnjavali su sve greške bh. rukometaša i na kraju zasluženo slavili.
Prvo poluvrijeme proteklo je u izjednačenoj igri, a rukometaši BiH uglavnom su držali rezultatsku prednost. Reprezentacija BiH igrala je kreativno u napadu, a na golu je imala fenomenalnog Tahirovića, koji je zaustavio 13 šuteva gostujućih rukometaša. No, i pored sjajne igre rukometaši BiH su uspjeli samo jednom da dođu do tri gola prednosti. Krajem poluvremena Šveđani su preokrenuli rezultat, a u 25. minuti prvi put poveli sa 11:12.
Početak drugog poluvremena donio je potpunu dominaciju švedskih rukometaša, koji su iskoristili nekoliko grešaka bh. igrača i serijom od pet golova poveli sa 17:22. Golovima Doborca i Obradovića reprezentacija BiH je došla na tri gola zaostatka, a mini seriju prekinuo je nestanak struje u dvorani Mladost.
Desetominutnu pauzu bolje su iskoristili bh. rukometaši, koji su sa još dva pogotka prišli na samo gol zaostatka. No, to je bilo sve što su domaći rukometaši uspjeli učiniti, jer je uslijedila nova serija Šveđana koji su pet minuta prije kraja riješili pitanje pobjednika. Mini serijom od tri gola Terzić je u finišu uspio samo ublažiti poraz.
U reprezentaciji BiH u listi strijelaca upisalo se 11 igrača, a najefikasniji su bili Terzić sa osam, Doborac sa pet, te Jaškić sa četiri gola. Najbolji u reprezentaciji Švedske bili su Doder sa 10, Andersson sa sedam i Lundstrom sa šest pogodaka. (F)