Prvi bodovi za BiH u Svjetskom skijaškom kupu : Senzacionalan uspjeh Elvedine Muzaferije (VIDEO)

12 Januara
16:31 2020

Najbolja bosanskohercegovačka skijašica Elvedina Muzaferija prva je skijašica u historiji koja je osvojila bodove za našu  zemlju na svjetskom kupu.

Elvedina Muzaferija je osvojila 29. mjesto u kombinaciji voženoj u austrijskom Altenmarkt-Zauchenseeju, s vremenom 2:12.70, odnosno zaostatkom od 9.25 sekundi. Taim rezultatom je osvojila dva boda, što su prvi bodovi za BiH u Svjetskom skijaškom kupu.

Nakon prve vožnje bila je 31., najviše zahvaljujući tome što čak 16 skijašica nije stiglo do cilja. Među njima je bila i legendarna američka skijašica Mikaela Shiffrin.

U austrijskom Altenmarktu žene su jučer vozile treći spust sezone, a do pobjede je došla švicarska skijašica Corinne Suter s vremenom 1:18.79.

Na utrci u Altenmarku nastupila i bosanskohercegovačka skijašica Elvedina Muzaferija, a od 55 skijašica koliko je nastupilo završila je na 48. mjestu s vremenom 1:22.82 i sa četiri sekunde zaostatka u odnosu na Suter.

Druga je bila Nicol Delago. Talijanka je utrku završila s vremenom 1:19.08. Na trećem mjestu završila je još jedna takmičarka iz Švicrske. Michelle Gisin bila je treća s vremenom 1:19.77.

U poretku spusta nakon tri utrke vodeća je Suter sa 225 osvojenih bodova, a slijede Čehinja Ester Ledecka (182), Austrijanka Nicole Schmidhofer (154) i Sofija Goggia sa 112 osvojenih bodova.

U ukupnom poretku Svjetskog kupa prva je Mikaela Shiffrin sa 826 osvojenih bodova, a slijedi Petra Vlhova sa 513 i Federica Brignone sa 465 osvojenih bodova.

Prošle godine Bosanka Elvedina Muzaferija bila je prva takmičarka iz BiH koja se pojavila na startu Svjetskog kupa u brzim disciplinama. Bilo je to u italijanskoj Kortini d'Ampeco u disciplini spust, gdje je zauzela 45. i 46. mjesto.

Tada je za bh. medije rekla kako je osjećala strah prije nego se našla na stazi:

“Bilo me je malo strah, što je i normalno, ali više je bilo želje za što boljim rezultatom. Tako da strah nije značajno utjecao na moj nastup. Osjećaj je neopisiv voziti jednu od ovakvih staza pri brzini većoj od 100 kilometara na sat. I zaista se radujem ponovnom nastupanju u Kortini”.