Prolaz u debiju : Edin Džeko asistirao u pobjedi Manchester Cityja (Video)

15 Januara
18:34 2011

Manchester City je na Eastlandsu, rezultatom 4:3, ostvario pobjedu nad Wolverhamptonom u utakmici 23. kola engleskog Premiershipa i tako se domogli liderske pozicije. Svoj debi u dresu popularnih Građana imao je i naš reprezentativac Edin Džeko.Prvo je poluvrijeme pripalo gostima koji su, na kraju krajeva, imali i rano vodstvo. Vukovi su prvi zaprijetili, no Steve Fletcher se nije najbolje snašao, te je iskosa s lijeve strane Cityjevog šesnaesterca pucao preko gola Joea Harta. Na drugoj strani srušen je Edin Džeko, a Carlos Tevez je iz slobodnog  udarca pogodio tek živi zid.Uzvratili su gosti, ali je udarac danas sjajnog Jarvisa izblokiran. Wolverhampton je poveo u 12. minuti utakmice. Jarvis je ubacio loptu pred peterac Harta, Toure u pokušaju da izbije loptu pogađa Kompanyja, lotpa se odbija do srbijanskog reprezentativca Nenada Milijaša kojem nije bilo teško savladati Harta.

Tri minute kasnije, Jarvis ponovo centrira, a Milijaš ovaj put glavom puca u ruke Harta. Gosti su mogli i do dvostrukog vodstva u 20. minuti. Jarvis je potpuno neometan pucao sa svega desetak metara, ali na sreću domaćih Kolarov je blokirao njegov udarac, pa možemo slobodno reći kako je spriječio čist pogodak gostiju.Trebalo je Cityju pola sata za prvu pravu priliku. Adam Johnson je skoro iz mrtvog ugla topovski opalio lijevom nogom, ali je Hennessey sjajno intervenirao. Par minuta kasnije Tevez se okušava iz teške pozicije, no odlazi lopta malo iznad gola.Pet minuta prije kraja lopta je iznenada došla do našeg reprezentativca, ali je njegov udarac sa petnaestak metara izblokiran. Upravo iz tog kornera domaći dolaze do poravnanja. Adam Johnson je izveo korner, Kompany glavom prebacio do Kolo Tourea koji nogom pogađa za 1:1. U nastavku potpuno drugačija slika. Kao da je Roberto Mancini očitao lekciju svojim izabranicima, koji su u drugom dijelu bili u svom pravom izdanju. Već u četvrtoj minuti nastavka domaći dolaze do prvog vodstva na utakmici. Carlos Tevez je sve sam napravio, predriblao četiri nogometaša Wolverhamptona, a onda s ruba peterca loptu poslao iza leđa Hennesseya.Nedugo nakon toga Tevez pravi još jedan sjajan prodor, potom lijevom nogom gađa suprotni ugao, no nedovoljno precizno ovaj put. U 54. minuti Građani dolaze do trećeg gola. Edin Džeko je odradio dupli pas sa Tevezom, a onda majstorski uposlio Yaya Tourea koji rutinski završava akciju.U 58. minuti novi centaršut Jarvisa i nova opasnost za domaće.

Sada je najviši u skoku Zubar, a lopta odsjeda na okviru gola Joea Harta. Džeko je u 65. minuti sa nekih 17 metara prizemno opalio, lopta pogodila Zubara i otišla malo pored desne stative Hennesseyja.Tevez se u 66. minuti izjednačio sa Berbatovom na listi najboljih strijelaca Premiershipa. Zabaleta je centrirao, a Tevez sjajno glavom pogodio. Dvije minute kasnije Wolverhamptom smanjuje. Lescott ruši Kevina Doylea, koji sam izvodi najstrožiju kaznu  i pogađa za 4:2.Sjajnog Argentinca u 80. minuti zamijenio je James Milner. Veliku priliku u 82. minuti propušta Yaya Toure. Berra je napravio veliku grešku, Toure izašao sam pred gol Hennesseyja, ali na kraju mu ovaj uspijeva odbraniti. Kaznili su to gosti pet minuta prije kraja. Rezervista Bia izveo je korner sa lijeve strane, Zubar glavom pucao, De Jong izbio s linije, no ponovljeni snimak pokazao je kako je lopta prešla gol-linije, te je opravdano sudija loptu poslao na centar. Srećom po Građane, ostalo je 4:3, te je City trenutno prvoplasirana momčad Premiershipa. Bar do utakmice Tottenhama i Manchester Uniteda koja se igra sutra.Interesantno je kako Roberto Mancini nije želio izvaditi Džeku iz igre do kraja utakmice. Silva je ušao u posljednjih pet minuta, ali umjesto Adama Johnsona.Do pobjede su na svom Stamford Bridgeu došli nogometaši Chelseaja. Golovima Ivanovića i Anelke s 2:0 savladali su Blackburn. Identičnim je rezultatom slavio i Stoke City nad Boltonom. Golove za Stoke postigli su Higginbotham i Etherington. Svih 90 minuta branio je naš reprezentativac Asmri Begović za pobjedničku momčad.West Bromwich je sa 3:2 savladao Blackpool, dok je bez pobjednika okončan duel Wigana i Fulhama 1:1. (Kliker.info-SportSport)