Premijer liga BiH : Slavlje na Grbavici , Željho novi prvak Bosne i Hercegovine

23 Maja
20:27 2010

Fudbaleri Željezničara novi su prvaci Bosne i Hercegovine.U susretu 29. kola Premijer lige BiH Željezničar je danas na "Grbavici", pred oko 15.000 gledalaca, savladao Laktaše sa 4:1.Strijelac dva gola za Željezničar bio je Samir Bekrić u 28. i 70. minuti iz penala, dok su po jedan gol postigli Mirsad Bešlija u 76. i Haris Bešlija u 90. minuti. Jedini pogodak za Laktaše postigao je Kujundžić u 78. minuti.Ovom pobjedom Željezničar je kolo prije kraja došao do nedostižne prednosti nad Borcem, te osigurao prvu titulu prvaka BiH nakon osam godina.Borac je u 29. kolu u Banjoj Luci poražen od Olimpika sa 0:2, ali je i pored toga zadržao drugu poziciju. Strijelci za sarajevsku ekipu bili su Tiago (34.) i Kapić (45.).Nastup u Evropskoj ligi naredne sezone osigurali su i Široki Brijeg i Zrinjski. Široki Brijeg je u Gradačcu odigrao 1:1 sa Zvijezdom. Vodstvo ekipi iz Širokog Brijega donio je Varea u 66. minuti, dok je konačnih 1:1 postavio Huseinbašić 20  minuta kansije.

Značajnu pobjedu ostvario je Zrinjski, koji je savladao Čelika sa 2:0. Strijelci su bili Kordić u 47. i Selimović u 64. minuti. Zrinjski kolo prije kraja ima četiri boda prednosti nad Sarajevom, koje je na gostovanju u Prijedoru odigralo 2:2 te tako ostalo bez plasmana u Evropsku ligu. Golove za Rudar postigli su Žerić (20.) i Džafić (75.), dok je strijelci za Sarajevo bili Handžić (45.) i Jahović (80.).Sloboda je u Tuzli savladala Velež sa 2:0 golovima Smajlović (20.) i Mujića (73.) te se tako plasirala u gornji dio tabele.Travnik je u gostima pobijedio Modriču sa 2:0, a strijelci su bili Erić (49.) i Dudić (78.- penal). Istim rezultatom Slavija je u Lukavici savladala Leotar, a golove su postigli Stanković (26.) i Regoje (30.). Ovim pobjedama Travnik i Slavija su osigurali opstanak u Premijer ligi, dok će drugog putnika u niži rang odlučiti posljednje kolo. Kandidati za ispadanje, pored već "otpisane" Modriče, su Čelik i Laktaši. U posljednjem kolu obje ekipe su domaćini. Čelik, koji ima bod više, dočekuje Slaviju, dok Laktaši igraju protiv Rudara.

16. Modriča      29      7   3    19   28:56   24

Parovi 30. kola: Olimpik – Sloboda, Velež – Modriča, Čelik – Slavija, Široki Brijeg – Zrinjski, Leotar – Željezničar, Travnik – Zvijezda, Laktaši – Rudar, Sarajevo – Borac.Lista strijelaca:

– 14 golova: Dudić (Travnik)

– 13 golova: Bekrić (Željezničar), Škoro (Sarajevo), Džafić (Velež), Varea (Široki Brijeg)

– 11 golova: Kordić (Zrinjski)

– 10 golova: Mešanović (Željezničar), Čolić (Velež)

– 9 golova: Stajić (Modriča), Spalević (Slavija)

– 8 golova:  Wagner (Široki Brijeg), Karalić (Laktaši), Ivanković (Zrinjski), Popović (Željezničar)

– 7 golova: Mišić i Šilić (Široki Brijeg)