Potop na Old Traffordu : City ponzio gradskog rivala Uniteda, dva gola Džeke (VIDEO)

23 Oktobra
14:50 2011

Manchester City u okviru 9. kola Premiershipa savladao je gradskog rivala Uniteda i to na Old Traffordu u 136. gradskom derbiju sa 4:1, a ključni čovjek u pobjedi tima sa Eastlandsa bio je kontraverzni italijanski napadač koji je postigao dva gola. Bh. reprezentativac u redovima „građana“, Edin Džeko u igru je ušao u 70. minuti meča zamjenivši dvostrukog strijelca Balotellija, a u samom finišu meča uspio se upisati dva puta u strijelce.Na samom otvaranju susreta loptu u svom posjedu imali su domaći fudbaleri, ali do konkretnijih prilika nisu uspjeli doći. Za razliku od njih gradski rival iz prvog upućenog šuta ka golu De Geae stigli su do vodstva. Milner je u 22. minuti sjajno probio lijevu stranu, uputio prizeman centaršut, a Balotelii majstorski pogodio dalji ugao mladog španskog golmana.

Jedan od odlučujućih detalja gradskog derbija desio se u 47. minuti kada je Jonny Evans zaradio kao posljednji igrač odbrane na skoro samoj ivici kaznenog prostora faulirao Marija Balotellija, a Marku Clattenburgu, glavnom sudiji meča, nije preostalo ništa drugo nego da mu pokaže crveni karton.I sa igračem manje domaći fudbaleri, ostvarili su dominaciju, te pokušavali izjednačiti rezultat. Hladan tuš doživjeli su u 60. minuti kada je Balotelli po drugi put pogodio mrežu „crvenih đavola“, asistent je ponovo bio Milner. Za totalno razbijanje gradskog rivala, na njegovom stadionu, pobrinu je Kun Aguero svojim devetim ovozenskim golom u 69. minuti meča.U 70. minuti na travnjaku Old Trafforda Edin Džeko zamijenio je Marija Balotellija, a samo koji trenutak našao se u svojoj prvoj šansi, da bi četiri minute kasnije zbog jednog oštrijeg starta nad Jonesom zaradio žuti karton. Novu sjajnu šansu bh. napadač imao je u 78. minuti meča, ali je De Gea sjajnom intervencijom odbranio „dijamantov“ šut.

Sjajan utješni gol za United postigao je Darren Fletcher u 81. minuti utakmice.Koliko su željeli pobjedu igrači Roberta Mancinija svjedoči i podatak da su u samome finišu postigli još dva gola. Prvo je u 89. minuti bh. reprezentativac BiH povisio na 4:1, da bi samo trideset sekundi kasnije golom za 5:1 David Silva izjednačio rekordnu pobjedu nad gradskim rivalom.Bh. napadaču je i dvadeset minuta bilo dovoljno bh. dijamantu da postigne dva gola, a svojim drugim u sudijskoj nadoknadi napisao je novu klupsku historiju, rekordna pobjeda, najveća u historiji mančesterskih gradskih derbija sada glasi 6:1.„Građani“ su nakon ove pobjede ostali na prvom mjestu, ali u odnosu na gradskog rivala sada imaju pet poena prednosti.Stoke City našeg reprezentativnog čuvara mreže Asmira Begovića poražen je na gostovanju kod Arsenala sa 3:1, uz dva gola van Persieja. Everton je remizirao na gostovanju u Londonu kod Fulhama, nakon što je vodio sa 1:0.

EDIN DŽEKO O POBJEDI
‘Pobijediti Manchester United je nešto zaista veliko, i to pobijediti sa šest golova. Ali iskreno pravu iogru United sam vidio u prvih 15 minuta, ostatak utakmice mi smo imali punu kontrolu nad terenom’, rekao je nakon utakmice naš ponajbolji igrač Edin Džeko,dvostruki strijelac na utakmici.   (Kliker.info-SC)