Portugal u polufinalu!! Cristiano Ronaldo i Čehe poslao kući (VIDEO)

21 Juna
19:47 2012

Poslije prve dvije utakmice grupne faze mnogi su se obrušili na Cristiana Ronalda. Ipak, portugalski čarobnjak nije nam ostao dužan. Nakon dva gola protiv Holandije, Ronaldo je večeras postigao pogodak protiv Češke i tako odveo Portugal u polufinale Evropskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini.

Dugo su ispitivane snage. Čekalo se dosta na prave prilike. Prvu manju priliku na susretu imala je Češka u 18. minuti, kada je nakon centaršuta Baroš zakasnio na loptu. Prvih pola sata ravnopravna igra, međutim pravih prilika nije bilo. Ronaldo je u 33. minuti pokušao makazicama, ali lopta je otišla pored gola.

Paulo Bento se suočio sa problemom pred kraj prvog poluremena. Postiga je ostao ležati na travi, te nije mogao nastaviti igru, a zamijenio ga je Almeida. Nani je u finišu prvoj dijela tražio jedanaesterac od Howarda Webba, međutim engleski sudija se nije oglasio.

Ronaldo se u 45. minuti odlično oslobodio svojih čuvara, međutim njegov udarac zaustavila je stativa. Prvi dio utakmice završen je bez golova, uz nešto malo bolju igru Portugalaca. Odmah u nastavku Almeida je imao dobru priliku, međutim lopta je završila van okvira gola.

Ronaldo je fantastično izveo slobodan udarac u 49. minuti, ali još jednom ispriječila mu se stativa. Igrač Real Madrida je nedugo zatim jo jednom pokušao iz okreta, ali rezultat se nije mijenjao. Nani je u 57. minuti šutirao sa preko 20 metara, ali Čech je sjajno odbranio.

Portugalci su u jeku napada uspjeli zatresti mrežu Čeha. Pogodio je Almeida, ali zastavica pomoćnog sudije ostala je podignuta. Pokušavali su Moutinho, Meireles, Nani… Međutim, Česi su uspjevali izdržati pritisak izrabranika Paula Benta.

Ronaldo je i večeras odigrao odličnu partiju, međutim nije ga pratila dovoljno sreća, dva puta mu se ispriječila stativa. Ipak, najbolji evropskih igrač u 79. minuti pokazao je kakav je majstor. Nakon centaršuta Moutinha sa desne strane, Ronaldo je glavom zakucao loptu u mrežu za vodstvo Portugala.

Portugalci su posljednjih desetak minuta čuvali loptu. Ništa se značajno nije dešavalo, tako da je Portugal predvođen Ronaldom prošao u polufinale Eura.

Portugal – Češka 1:0

Strijelci: 1:0 Ronaldo (79). Stadion: Nacionalni Stadion Varšava. Sudija: Howard Webb. Žuti kartoni: Nani, Veloso (Portugal), Limbersky (Češka).
PORTUGAL: Patricio, Pereira, Pepe, Alves, Coentrao, Veloso, Meireles (od 88. minute Rolando), Moutinho, Nani (od 84. minute Custodio), Postiga (od 40. minute Almeida) i Ronaldo.
ČEŠKA: Čech, Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limbersky, Hubschman (od 86. minute Pekhart), Plasil, Jiracek, Darida (od 61. minute Rezek), Pilar i Baroš.