Oranje u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva : Amerikanci lagan zalogaj za Nizozemce (Video)

03 Decembra
19:02 2022

Fudbalska reprezentacija Nizozemske plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva nakon što je danas na Khalifa International stadionu savladala selekciju Sjedinjenih Američkih Država rezultatom 3:1.

Amerikanci ofanzivno ulaze u ovaj meč i prvu veliku šansu propuštaju već u trećoj minuti. Christian Pulišić je sam ispred Nopperta, ali golman Nizozemske fenomenalno brani.

Nizozemci iz prvog dolaska pred gol protivnika dolaze do pogotka. Dumfries odličnom loptom pronalazi Memphisa Depaya u 10. minuti, a napadač Barcelone postiže pogodak za 1:0.

Nakon vodećeg gola Nizozemci su držali meč pod kontrolom. Nisu dopustili previše prilika Amerikancima, a oni su strpljivo čekali šansu za novi pogodak.

Šansu su izabranici Louisa van Gaala dočekali u nadoknadi prvog dijela. Ponovo je Dumfries ubacio s desne strane, a Daley Blind ovog puta matira Turnera za 2:0 na poluvremenu.

SAD očekivano u nastavak ulazi ponovo veoma ofanzivno. Tim Ream u 50. minuti ima veliiku šansu, ali odbrana Nizozemske čisti s gol-linije.

Potom je pokušao i Weston McKennie, nije uspio postići pogodak, a zatim na drugoj strani Turner zaustavlja udarac vlastitog saigrača s nekoliko metara i spašava svoj tim.

Bez problema je Nizozemska kontrolisala igru. Amerikanci su izgledali poprilično nemoćno, ali se Memphis Depay pobrinuo da im omogući veliku šansu za povratak u meč.

Igrala se 75. minuta kada napadač nizozemske selekcije neoprezno vraća loptu golmanu, do lopte dolazi Wright, ali odlazi previše u stranu i njegov udarac je zaustavljen na putu prema golu.

Ipak, već u narednom napadu SAD stiže do gola kojim se vraća u meč. Haji Wright ni sam ne zna kako je došao do pogotka za 2:1 i ovo je definitivno jedan od najčudnijih golova ikad.

Međutim, Amerikanci su slavili samo pet minuta. Denzel Dumfries koristi sjajnu loptu i zabija za 3:1.

Nisu Amerikanci do kraja napravili previše. Ostalo je 3:1 u korist Nizozemske koja je postala prvi učesnik četvrtfinala Svjetskog prvenstva.

Oranje će protivnika saznati večeras nakon meča Argentine i Australije.